Film powraca do tragedii wielu żołnierzy włoskich zmuszonych przez Mussoliniego do udziału w hitlerowskiej wyprawie na ZSRR. Na kanwie tych wydarzeń Vittorio De Sica zrealizował film o miłości przerwanej przez wojnę. Bohaterem filmu jest Antonio, który chcąc uniknąć wyjazdu na front wschodni żeni się pospiesznie z Giovanną, w której jest zakochany. Niestety, jego rachuby zawodzą i termin wyjazdu zostaje tylko nieco przesunięty w czasie. Na froncie Armia Czerwona zadaje klęski oddziałom włoskim, rannego, na wpół zamarzniętego Antonia znajduje wśród śniegów Rosjanka Masza. Skończyła się wojna, mijały lata, Giovanna na próżno czekała na powrót męża, chociaż wierzyła niezłomnie, że żyje. Wreszcie postanowiła wybrać się do Związku Radzieckiego. Po długich poszukiwaniach odnalazła Antonia -i jego żonę Maszę, oraz ich dziecko...
Rok 1942. Batalion Fritza i Manfreda zostaje przerzucony na front wschodni. Porucznik Witzland informuje żołnierzy, że będą walczyć o zdobycie Stalingradu. Większość obawia się rosyjskiej zimy, ale hitlerowska propaganda twierdzi, że opór obrońców miasta zostanie szybko złamany. Pierwszy szturm na Stalingrad okazuje się niezwykle krwawym przedsięwzięciem. W przepełnionym lazarecie Fritz i Manfred wymuszają na Witzlandzie opatrzenie ciężko rannego kolegi w pierwszej kolejności. Za to wykroczenie kapitan Haller przenosi ich do batalionu karnego.
Erika Kohout (Isabelle Huppert) to czterdziestoletnia nauczycielka gry na fortepianie w konserwatorium w Wiedniu. Jest bardzo poważana ze względu na swój niezwykły talent i silną dyscyplinę, ale poznano ją również jako ostrą i wymagającą nauczycielkę. Choć jest kobietą w średnim wieku, wciąż mieszka razem z matką (Annie Girardot), z którą jest silnie związana i po której odziedziczyła surową naturę. Nie ma męża, ani kochanka, ale swoje potrzeby emocjonalno-seksualne umie zaspokajać i to w niestandardowy sposób. Regularnie bywa w kinach porno i peepshowach, gdzie uwalnia się spod wpływu matki. Jej seksualizm jest mieszanką chorobliwego voyeuryzmu (podglądactwa) i praktyk masturbacyjnych o podłożu masochistycznym. Erotyczny świat Eryki i jej codzienne życie nauczycielki biegną różnymi drogami. Jednak pewnego dnia, jeden z jej studentów - Walter (Benoît Magimel) postanawia ją uwieść...
Mieszkający w Ontario Fiona (Julie Christie) i Grant (Gordon Pinsent) są małżeństwem od ponad 40 lat. I właśnie w chwili, gdy ich życia powoli już gasną, dowiadują się, że zła pamięć Fiony nie jest chwilową niesprawnością lecz chorobą Alzheimera. Gdy pewnego dnia kobieta gubi się, i zostaje odnaleziona dopiero po kilku dniach, podejmują oni decyzję o konieczności oddania jej do domu starców. Po raz pierwszy, w ciągu pięćdziesięciu lat wspólnego życia, zostają zmuszeni do długiej rozłąki, gdyż regulamin domu pomocy społecznej, przez pierwsze 30 dni pobytu pacjenta w placówce, nie zezwala na żadne odwiedziny, gdyż jest to czas przystosowywania się podopiecznego do nowego otoczenia. Kiedy wreszcie Grant odwiedza Fionę, jest zdruzgotany odkryciem, iż jego żona, nie tylko go już nie pamięta, ale na dodatek, przeniosła swoje uczucia na innego mężczyznę, którym jest Aubrey (Michael Murphy), niemy, przykuty do wózka inwalidzkiego pensjonariusz tego samego domu starców.
Kapitan Ameryka to pierwsza postać stworzona przez Marvel Comics. Steve przed wojną był studentem sztuki, który w 1940 r. postanowił zaciągnąć się do wojska. Nie został przyjęty z powodu słabego zdrowia, ale dostał propozycję uczestniczenia w tajnym eksperymencie. Został poddany terapii, która zwiększyła jego inteligencję i siłę. Przemienił się w superbohatera nazwanego Kapitan Ameryka. Zostaje wysłany do walki z nazistami, a jego największym wrogiem jest Red Skull.
XIX-wieczna Anglia. Ubogi woźnica John Durbeyfield dowiaduje się, że może być spokrewniony z bogatą rodziną D'Ubervillów. Wysyła więc do ich domu niezwykle piękną córkę, szesnastoletnią Tess. Dziewczyna poznaje tam Aleca Stoke-D'Ubervilla. Między młodymi ludźmi dochodzi do zbliżenia. Przerażona Tess ucieka, a jesienią rodzi dziecko, które niestety szybko umiera. Tess sama grzebie nieochrzczone niemowlę na cmentarzu. Po tragicznych wydarzeniach dziewczyna rozpoczyna pracę na farmie mlecznej, gdzie zakochuje się w niej Angel Clare pochodzący z rodziny pastorskiej. Zakochani pokonują przeciwności losu i wkrótce biorą ślub. Podczas nocy poślubnej Tess wyjawia mężowi swój „grzech”. Wstrząśnięty Angel porzuca żonę i wyjeżdża do Brazylii. Rodzina Durbeyfieldów popada w coraz większą nędzę i traci dach nad głową. Nieoczekiwanie Tess ponownie spotyka Aleca D'Ubervilla.
Halifax, rok 1863. Adela, najmłodsza córka francuskiego pisarza Wiktora Hugo, pragnie odzyskać uczucie porucznika Pinsona. Przyjeżdża za nim do Nowej Szkocji, dokąd został przeniesiony jego pułk. Pod przybranym nazwiskiem, jako panna Lewry, zatrzymuje się w pensjonacie. Jej wybranek nie jest nią zainteresowany. Adela próbuje walczyć o miłość Pinsona, ale jej stan psychiczny ulega gwałtownemu pogorszeniu, prowadząc ją do obłędu. Kobieta jest gotowa na wszystko, by nie pozwolić kochankowi odejść.
Henry Roth jest weterynarzem, mieszkającym na Hawajach, który spędza miło czas w towarzystwie odpoczywających na wyspie kobiet. Kiedy poznaje Lucy po raz pierwszy w życiu naprawdę się zakochuje i porzuca życie playboya. Jest tylko jedna przeszkoda stojąca na drodze do pełnego szczęścia. Lucy cierpi na częste utraty pamięci i nie pamięta poprzednich dni. Henry'emu pozostaje tylko jedno - postanawia spotykać się z Lucy codziennie, mając nadzieję, że pewnego dnia dziewczyna przypomni go sobie i odwzajemni jego uczucie.
Emisariusz Ibn, w którego rolę wcielił się Antonio Banderas, zostaje porwany przez grupę wojowników. Pod przymusem przyłącza się do bitwy przeciwko legendarnym stworzeniom, które pochłaniają wszystko, co stanie na ich drodze. Na Ibnie spocznie ogromna odpowiedzialność - będzie musiał jako trzynasty wojownik poprowadzić ich do zwycięstwa lub... na śmierć.