Stres i wypalenie zawodowe? Witaj w klubie! Zapraszamy na filmową opowieść o absurdach współczesnej kultury pracy. Brak decyzyjności, niezrozumiała struktura, niekończące się spotkania, biurokracja i ciągłe ASAPy. Okazuje się, że elementy naszej codziennej pracy zostały już dawno opisane. Nie chodzi tu jednak o poradnik zarządzania, lecz aliancką instrukcję dla sabotażystów z czasów drugiej wojny światowej. Jak to się stało, że zjawiska obiektywnie uznane za szkodliwe zadomowiły się na dobre w naszych biurach? I do czego prowadzi korporacyjna obsesja wydajności? Film o samotności współczesnego pracownika i o systemie, któremu bez wahania poświęcamy wszystko, co ważne, nie dostając nic w zamian.

Zanim pod koniec 2001 roku doszło do upadku Enronu, amerykański gigant energetyczny zatrudniał ok. 22 tysięcy ludzi. W listopadzie 2001 roku ujawniono oszustwa księgowe, które przyczyniły się do zafałszowania wyników spółki. Wcześniej ogłoszono wyniki za III kwartał 2001 roku, potwierdzające olbrzymie straty. W grudniu 2001 roku Enron ogłosił bankructwo, a ceny akcji wynosiły jedynie kilkanaście centów. Według powszechnych opinii było to największe bankructwo w historii USA. Tysiące ludzi z dnia na dzień straciło pracę.

Był jednym z czołowych niemieckich ekspertów od inwestycji, potrafiącym zarobić nawet kilka milionów euro dziennie. A dziś siedzi na najwyższym piętrze pustego budynku banku w centrum Frankfurtu, patrząc na rozpościerającą się z okna panoramę ze szkła i stali. I opowiada. O swoim życiu oraz pracy, której oddać się musiał w całości. W długich monologach i szczerych wywiadach, równie fascynujących, jak i przerażających, dzieli się wiedzą na temat megalomańskiego i paralelicznego świata finansjery, w którym liczą się nie ludzie, lecz zyski, a iluzje stanowią najsilniejszą rynkową walutę.

Michael Moore z przenikliwością, pasją i odwagą patrzy w oczy nieszczęściu dotykającemu jego rodaków. Pyta, jaką cenę Ameryka płaci za miłość do kapitalizmu, który kiedyś wydawał się niewinny. Dziś "amerykański sen" staje się koszmarem. Ten osobisty film Moore'a, jego opus magnum, dedykowany jest zwykłym ludziom, globalnemu kryzysowi i wpływowi korporacji na życie obywateli. Moore twierdzi, że kapitalizm to zło, które musimy wyeliminować i zastąpić systemem dobrym dla wszystkich. Reżyser pokazuje niebezpieczeństwa relacji świata finansów i polityki, zachęty do kupowania domów na kredyt, manipulacje korporacji, które doprowadziły do kryzysu i bezrobocia.