A Budapest retró I-II. után elkészült Papp Gábor Zsigmond Balaton retró című filmje, hiszen Magyarország másik fő turisztikai nevezetessége gyakran szerepelt a '60-'70-es évek reklámjaiban és filmhíradóiban. A Balaton típusfigurákat is teremtett: a "balatoni fagylaltárus" és a "balatoni lángossütő" a letűnt rendszer éveinek gyorsan meggazdagodó, irigyelt, de kissé lenézett első magánvállalkozói voltak. Filmünk öt fejezetben mutatja be a balatoni nyaralást és örömünkre egy régi Anna-bálból is láthatnak részleteket, megmutatva, hogyan szórakoztak anyáink és apáink 1967-ben.
Alighogy a Második Világháború véget ért, a Japán elleni atomtámadás után egy új, titkos háború kezdődött, mellyel kezdetét vette jelenkori történelmünk egyik legfélelmetesebb szakasza. A Szovjetunióban és az USA-ban a tudósok mind nagyobb és nagyobb bombákat terveztek. E halálos verseny 1961-ben érte el csúcspontját, az ember által valaha létrehozott legnagyobb robbantással. A Cár névre keresztelt hidrogénbomba 50 Mt-s volt (a hiroshimai 4000-szerese), és 4 km magasságban robbant fel a Sarkkörön túli Novaja Zemlja felett. A fényhatás még 1000 km távolságból, így Finnországból is látható volt.
Az európai filmesek különleges alkotással ünnepelték a bővítés történelmi jelentőségű napját. ,Az Európa-képek című összeállításban huszonöt, többségében fiatal rendező, az európai filmművészet jelenlegi és jövendő mesterei, öt perces etűdben fogalmazzák meg reményeiket, szorongásaikat és látomásaikat hazájuk és Európa jelenéről, jövőjéről. A Prológus című magyar epizódot Tarr Béla rendezte.