Dokument o pochodzeniu wiary chrześcijańskiej oraz o tym jak Stany Zjednoczone stały się potęgą, a przede wszystkim o tym, jak te dwa - z pozoru nie związane zjawiska - łączą się ze sobą.
The New York Review to opiniotwórcza gazeta z bogatą, pięćdziesięcioletnią historią. Amerykański prestiżowy dwutygodnik specjalizuje się od lat w tematyce literatury, kultury oraz wydarzeń społeczno-politycznych. Swoje mocne i kontrowersyjne teksty publikowali w nim m.in. Timothy Garton Ash, Margaret Atwood, Isaiah Berlin, Noam Chomsky, J. M. Coetzee, Joan Didion, Vladimir Nabokov czy John Updike. Twórcy filmu rozmawiają z ogromną liczbą osób – w tym z legendarnym redaktorem gazety Bobem Silversem – które przez lata tworzyły i rozwijały magazyn, pokazując przy tym jego wpływ na opinię społeczną i jej sposób postrzegania rzeczywistości.
Znakomite grono niemieckich filmowców tworzy wspólnie ten, wyróżniony na MFF w Berlinie, interesujący dokument, który wywołało niejako porwanie przemysłowca Schleyera. Film składa się z wypowiedzi i komentarzy realizatorów, którzy podsumowują polityczną i społeczną sytuację, jak panuje w podzielonych Niemczech.