Historia zwykłych ludzi, którzy odważyli się ruszyć na podbój gwiazd. Opowieść zaczyna wiekopomny lot samolotem Chucka Yeagera, pilota, który jako pierwszy przekroczył barierę dźwięku - kończy zaś wyczyn Gordona Coopera, który obleciał Ziemię dwadzieścia dwa razy i tym samym zakończył operację Mercury. W ciągu dzielących te wydarzenia piętnastu lat zmienia się nie tylko wiedza człowieka o kosmosie, ale również i zwykłe ziemskie życie.

"Zeitgeist: Addendum" próbuje odnaleźć i ujawnić korzenie korupcji wszechobecnej w życiu społecznym. W prosty sposób wyjaśnia mechanizmy finansowe, które sprawiają, że wpadamy w błędne koło pieniądza i długów - czy to jako jednostki, czy całe narody. Jednocześnie film przedstawia możliwe rozwiązanie - nieoparte na polityce, legislacji, odgórnych zarządzeniach i ogólnych wierzeniach. Rozwiązanie ma bazować na pozbawionym przesądów zrozumieniu czym jesteśmy, jak współdziałamy z naturą - i na dostępie do nowoczesnych, efektywnych i w pełni z naturą współgrających technologii. Prezentowany jest nowy system socjalny, zwany "Projekt Venus", który autor - Jacque Fresco udoskonala przez całe życie.

Film opowiada o jednym z najbardziej dramatycznych okresów w historii świata: rozmieszczeniu radzieckich rakiet na Kubie w 1962 roku i związanym z tym kryzysem międzynarodowym, którego groźbą był wybuch konfliktu nuklearnego między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Tytułowe 13 dni były najdramatyczniejszym okresem dla administracji Kennedego. W gabinetach rządowych i prezydenckich rozgrywała się walka między doradcami prezydenta, Pentagonem, CIA. Kryzys oglądamy oczami specjalnego asystenta prezydenta Johna F. Kennedego - Kennego O'Dommell'a (K. Costner).

Dokument o pochodzeniu wiary chrześcijańskiej oraz o tym jak Stany Zjednoczone stały się potęgą, a przede wszystkim o tym, jak te dwa - z pozoru nie związane zjawiska - łączą się ze sobą.