Na severním pobřeží Peru byly nalezeny pozůstatky stovek dětí a mladých lam, které byly zřejmě obětovány v 15. století v době civilizace Chimor, největší říše v andské oblasti před příchodem Inků a dobyvatelů. Jedná se o bezprecedentní objev, protože neexistuje žádný vědecký důkaz o jiné podobné hromadné oběti takového rozsahu a druhu, v žádné jiné civilizaci. Mezinárodní a víceoborový tým vědců provádí vyšetřování, aby zjistil, jaké okolnosti vedly k těmto obětem - a jaké důvody?
Hluboko v džunglích Střední Ameriky se už po staletí ukrývají opuštěné pyramidy dávných Mayů. Kdo byli jejich stavitelé a kam zmizeli? ... Jednou z velkých záhad dějin je, jak staří Mayové během dvou tisíc let vybudovali v tropickém deštném pralese tak neuvěřitelnou společnost a kam pak náhle zmizeli. Proč? Vysvětlení mohou přinést nové objevy a moderní vědecké metody. Hluboko v posvátných jeskyních se ukrývají důkazy o dlouhých obdobích sucha. Byla toto příčina kolapsu mnoha mayských městských království? Z analýzy kostí ze stovek hrobů zjišťujeme, co Mayové jedli, odkud pocházeli a co se v jejich životech změnilo.
Po dva tisíce let budovali Mayové ve Střední Americe království. Jejich civilizace vzkvétala, ale potom najednou záhadně zmizela. Jejich chrámy a paláce pozřela neprostupná džungle. Vykopávky dosud neznámého města v Guatemale slibují nové netušené objevy pozůstatků mayské civilizace... Naachtun je poslední město zlatého věku Mayů. Víme o něm jenom málo. Archeologické výzkumy začaly teprve před pár lety. Výzkumníci, kteří jsou odříznuti od okolního světa uprostřed guatemalského tropického pralesa, se snaží přijít na to, jak se obyvatelům Naachtunu podařilo přežít téměř 200 let po pádu mayské civilizace a zkáze okolních měst. Pokud se jim to podaří, vrhnou nové světlo na dějiny této jedinečné civilizace. Sledujte jejich dobrodružství ve snímku
Kdysi dávno žili lidé, kteří oplývali značným věděním. Civilizace, jejíž poselství nám byla předána z hlubin času. Národ, jehož proroctví se začínají obdivuhodně naplňovat.Mayové. Nebetyčné znalosti této starobylé civilizace, jejíž paměť už dávno pohltil čas, halí závoj tajemna. Mayský kalendář je známý desítkám badatelů. Mnozí z nich jsou přesvědčeni, že ukrývá poselství, které se dosud nepodařilo plně rozluštit. Mayové byli přesvědčeni, že čas je cyklický a že každých pět tisíc sto dvacet pět let končí jeden věk a současně začíná nový. Podle několika předpovědí podobná událost opět nastane dvacátého prvního prosince roku dva tisíce dvanáct. Někteří se domnívají, že toto významné datum přinese zásadní změny pro lidstvo i celou naši planetu.
Na pouhých zhruba 25 čtverečních kilometrech území prastarého mayského města Copánu se z pralesního porostu tyčí obdivuhodně tesané památníky a chrámy tvaru pyramid. Mezi nimi nacházíme 120 cm vysoký tesaný kamenný blok, jehož stěny zdobí 16 záhadných postav. Vědci brzy zjistili, že tyto postavy zobrazují copánské panovníky, neboť každá z nich má pod sebou symbol označující vládcovo jméno. Z tohoto pravidla se vymyká pouze jediná figura. Koho asi představuje? Na tuto a mnoho dalších zajímavých otázek souvisejících s mayskou kulturou nám odpoví tento poutavý dokumentární film.