Tento umelecký dokument je výsledkom dlhoročnej práce biológov Clauda Nuridsanyho a Marie Pérennou, ktorí sa výrazne zasadzujú o popularizáciu svojho odboru. Títo dvaja vedci vytvorili jedinečný film, ktorý ponúka pohľad do prostredia malých tvorov (väčšinou hmyzu) obývajúcich obyčajnú lúku na francúzskom vidieku. Tvorcovia svoje dielo oslobodili od bežných didaktických funkcií; film obsahuje len krátky poetický komentár na začiatku a jeho hlavnou zložkou sú fascinujúce pohľady a zvuky malého sveta za horizontom bežného ľudského vnímania.

Tento prírodopisný film rozpráva o jednom dni zo života zvierat žijúcich v juhozápadnej americkej púšti. Ropuchy, plazy, hmyz, myši, divé svine a vtáky sledujú svoje každodenné rituály. Ukazuje sa ich neúnavný boj o nájdenú potravu, ich spôsoby maskovania a snaha prežiť za každú cenu.

Úhor je pre Polynézanov symbolom života a jeho prítomnosť je ukazovateľom dobrého stavu rieky... Francúzska Polynézia je známa skôr svojimi plážami než vodnými tokmi. Mnohé z nich sú však domovom typického miestneho druhu: posvätného modrookého úhora. Sladkovodná biologička a fotografka Anne-Cécile Monnier nás vezme pod vodu a predstaví nám bohatstvo miestnych riek. Navštívime úhorov, ktorí žijú v rieke Papenoo na Tahiti a na ostrove Huahine. Tu v Polynézii sú úhory posvätné. Legenda hovorí, že prvá kokosová palma, rastlina, ktorá dodnes poskytuje ostrovanom obživu, vyrástla na mieste, kde bola pochovaná hlava tohto magického tvora. Úhor je preto pre Polynézanov symbolom života. Anne-Cécile tiež považuje úhora za symbol života, pretože jeho prítomnosť je ukazovateľom dobrého stavu riek. Je hydrobiologička. Skúma vodné toky a druhy, ktoré v nich žijú, a snaží sa pochopiť fungovanie týchto ekosystémov a chrániť ich. Je tiež profesionálnou fotografkou a sladkovodnou potápačkou.