W filmie "Chłopcy z Ferajny" w formie epizodów opowiedziana zostaje autentyczna historia kariery nowojorskiego mafiozo, Henry'ego Hilla, który w ciągu 30 lat, od popełniającego małe przestępstwa gangstera, dochodzi do kierowniczego stanowiska w mafijnej hierarchii. Na podstawie relacji jednego z wtajemniczonych w sprawy mafii, film pokazuje kompleksowy obraz życia pojedynczego mafiozo, które nacechowane jest dążeniem do władzy, śmiertelnym strachem i męskimi rytuałami.
Oh Dae-su zdaje się prowadzić całkiem normalne i ustabilizowane życie. Ma żonę i małą córkę, jednak zostaje uprowadzony w dniu jej urodzin. Budzi się w mieszkaniu, które jest całkowicie odcięte od świata. Jedynym oknem na świat jest telewizor. Oh Dae-su uczy się wielu nowych rzeczy, spisuje pamiętniki i planuje zemstę. W tym więzieniu spędza 15 lat, gdy zostaje wypuszczony, dowiaduje się, że ma zaledwie kilka dni na poznanie prawdy. Staje przed wyborem: zemsta, czy wiedza o tym, dlaczego?
Film psychologiczno-obyczajowy. Rio de Janeiro, czasy współczesne: 50-letnia kobieta przed dworcem kolejowym pisuje odpłatnie listy dla analfabetów. Pewnego dnia jej klientka, matka 9-latka, która prosi o napisanie listu do dawno niewidzianego męża, ginie w wypadku drogowym. Wzruszającą opowieść o przyjaźni emerytowanej nauczycielki z małym osieroconym chłopcem, która na zawsze odmieniła ich życie.
Do domu mieszkającego w Filadelfii psychiatry, dr. Malcolma Crowe i jego żony Anny (Olivia Williams) włamuje się niezrównoważony psychicznie pacjent Vincent Gray, który oskarża doktora o to, że nie potrafił udzielić mu pomocy. Strzela do niego, po czym odbiera sobie życie... Malcolm powoli dochodzi do siebie po zamachu na jego życie. Jego uwagę zwraca przypadek Cole'a Seara, ośmioletniego syna samotnie wychowywanego przez matkę, Lynn. Cole jest niezwykle jak na swój wiek rozwinięty, ma obsesję na punkcie żołnierzyków i cierpi z powodu rozwodu rodziców. Ku swemu zdumieniu Malcolm odkrywa, że chłopiec posiadł tzw. "szósty zmysł", potrafi wyobrazić sobie, co zdarzyło się w danym miejscu przed wielu laty, a także widzi i słyszy umarłych.
Akcja filmu toczy się w bliżej nieokreślonym kraju śródziemnomorskim. Podczas demonstracji ginie profesor uniwersytecki związany z ugrupowaniem lewicowym, Z. Zmarły był wprawdzie solą w oku rządzącej partii oraz sterowanej przez nią armii, ale sprawa wymaga przeprowadzenia śledztwa. Ofiara to człowiek bardzo znany, a wydarzenie odbyło się na oczach setek świadków. Dochodzenie zostaje powierzone niedoświadczonemu sędziemu śledczemu. Mimo że władza, która chce dowieść społeczeństwu, że śmierć Z była przypadkowa, piętrzy przed nim przeszkody, mężczyzna trafia na właściwy trop. Film został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami - mordem politycznym, który miał miejsce w Grecji. Reżyser nadał mu cechy uniwersalne i obnażył ponadczasowe mechanizmy polityczne.
Rok 1950. Po nieudanym samobójstwie, w czasie śledztwa były cesarz Chin Pu Yi opowiada historię swojego burzliwego życia. Wszystko rozpoczyna się w 1908 roku, kiedy trzyletni Pu Yi trafia do Zakazanego Miasta, siedziby chińskich cesarzy, by objąć tron władcy. Jest ostatnim z dynastii Ching, panującej od trzech tysięcy lat. Już trzy lata później monarchia staje się republiką, a władza Pu Yi ogranicza się do Zakazanego Miasta. Młody władca dorasta w zamkniętym świecie. W 1929 roku na dwór przybywa angielski nauczyciel by przekazać wiedzę o świecie młodemu Pu Yi...
Alain (Maurice Ronet), mężczyzna w średnim wieku, od dawna pozostaje we francuskiej klinice, gdzie został posłany przez żonę, aby leczyć się z alkoholizmu. Budzą się w nim myśli samobójcze, ale poszukuje czegoś, co mogłoby powstrzymać go przed odebraniem sobie życia. Spotyka się z ludźmi, z którymi łączyły go najbliższe więzi i, choć dostaje od nich pozory wsparcia, wciąż czuje się nieszczęśliwy i bezsilny wobec rozdźwięku między niedoskonałą egzystencją a oczekiwaniami jakie jej stawia.
Ron Kovic urodził się 4 lipca 1946 roku w dniu Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Bohater od dziecka marzył o służbie wojskowej, która jawi mu się jako wielka przygoda. Po wybuchu konfliktu w Wietnamie dobrowolnie zgłasza się do armii. Wyrusza na front, nie spodziewając się, że wojna okaleczy go fizycznie i psychicznie. Przykuty do wózka inwalidzkiego, poddaje się rehabilitacji. Znajduje w sobie siłę, by rozpocząć działalność pacyfistyczną.
Nadano mu wiele imion: "Mister Dynamit", "Ojciec chrzestny soulu", "Najciężej pracujący człowiek w show biznesie". Ale dopiero teraz będziemy mogli poznać prawdziwe oblicze legendy. James Brown już jako młody człowiek doświadczył niemal wszystkiego - odrzucenia, przemocy, poprawczaka i więzienia. Nikt nigdy nie nauczył go zasad. A on sam urodził się po to, by je łamać. Film oparty na niezwykłej historii życia Jamesa Browna zabiera widzów w podróż, rozpoczynającą się biednym dzieciństwem muzyka i prowadzącą przez proces jego ewolucji w jedną z najbardziej wpływowych postaci XX wieku.
Na Spitsbergenie badacze odkrywają zamarznięte ciało mężczyzny. Udaje się go odhibernować. Wtedy okazuje się, iż jest to dwudziestoparoletni Paul Fournier (Bernard Alane), który żył na przełomie XIX i XX w. W willi jego wnuczki oraz jej męża Huberta (Louis de Funès) naukowcy odtwarzają warunki sprzed 70 lat. Paul sądzi, że jest rok 1905, a rodzina nie wyprowadza go z błędu, co powoduje wiele zabawnych nieporozumień.
Nienawiść, niezrozumienie i miłość - to wszystko czeka na Svena, młodego Niemca, który zdecydował się wyjechać do Polski na zastępczą służbę wojskową. Sven za cel swojej podróży wybrał? Oświęcim: dla niego było to po prostu małe miasteczko w obcym kraju, w którym mówi się dziwnym językiem. No i oczywiście owiany tajemnicą obóz koncentracyjny, bo w niemieckiej szkole średniej niewiele mówiono mu na temat niechlubnej przeszłości faszystowskich Niemiec. W Oświęcimiu Sven ma pomagać w prowadzeniu schroniska młodzieżowego i opiekować się Stanisławem Krzemińskim, byłym jeńcem, który tak naprawdę nigdy nie opuścił obozu. Wyjazd, który miał być po prostu uniknięciem służby wojskowej, stał się dla Svena wydarzeniem, który zmienił jego życie.
Chet Ripley, sprzedawca części samochodowych z Chicago, wyjeżdża z ukochaną żoną Connie i dwoma synami, Buckiem i Benem, na tygodniowy urlop do leśnej głuszy w Wisconsin. Czas, który Chet zamierzał spędzić na wędrówkach z bliskimi po lesie i łowieniu ryb, zamienia się w pasmo nieustających kłopotów od chwili, gdy w drzwiach leśnego domku stają: jego szwagier, Roman Craig, z żoną Kate i dwiema córkami bliźniaczkami. Bogaty inwestor giełdowy zupełnie inaczej pojmuje spędzanie wolnego czasu wśród lasów i jezior.
By otrzymać pomoc socjalną dla dwójki swoich dzieci, wdowiec Larry postanawia zawrzeć fikcjne małżeństwo z najlepszym przyjacielem.
John Clasky (Adam Sandler) jest oddanym ojcem, którego nieprzeciętne umiejętności szefa kuchni zapewniły jego rodzinie (Tea Leoni, Cloris Leachman) życie na najwyższym poziomie włączając w to letni dom w Malibu i cudowną gosposię Flor (Paz Vega). Piękna Meksykanka właśnie przeprowadziła się do Los Angeles ze swoją 12-letnią córką szukając lepszego życia. Gdy podejmuje pracę i wprowadza się na lato do państwa Clasky, Flor nie zdaje sobie sprawy, jakie niebezpieczeństwa czekają na nią ze strony bogatych, ekscentrycznych Amerykanów. Różnice kulturowe prowadzą do serii mniej lub bardziej zabawnych nieporozumień.
Gwałt to historia podróży przez Francję dwóch kobiet - Manu i Nadine (w tych rolach gwiazdy filmów dla dorosłych). Obie bohaterki są po ciężkich przejściach: Manu została zgwałcona, a Nadine była świadkiem zamordowania bliskiej jej osoby. Ta para kobiet, przemierzając Francję, wykorzystuje seksualnie i zabija napotkanych przez siebie ludzi... ofiarami są zarówno mężczyźni jak i kobiety...