Дерек Винярд е скинар, който е обсебен от идеята да запази квартала си чист. Смятайки, че страната му е инкубатор за нелегални емигранти и негри, които само "смучат" възможностите в нея без да ги интересува нищо друго, той успява да изгради организация, която разчита на младежи, отчаяли се от обществото, които виждат, че всичко около тях се разпада. Всичко върви добре, докато Дерек не влиза в затвора за убийство и разбира жестоката действителност, че има свестни хора, които нямат раса, цвят на кожата или религиозна принадлежност.

„Омраза” е суров, непринуден и изключително реалистичен, а малкият бюджет, с който разполага, кара Касовиц да композира и изпълни филма си с ръчна камера, да снима в черно-бяло с минимални специални ефекти и множество натурчици. С превъзходен и ескалиращ сценарий, реални локации в парижко предградие, усещане за документалност, тематичен монтаж, експлозивен Венсан Касел и феноменална кинематография (която не се забравя), „Омраза” се превръща в един от върховните френски филми на 90-те, определен от The Times като „един от най-унищожително критикуващите и ефектни урбанистични филми правени някога”. Вторият пълнометражен филм на Касовиц му спечелва награда за най-добър режисьор в Кан, номинация за Златна Палма, награда Сезар и отличие от Европейските Филмови Награди. Списание Empire го слагат на 32 място в „100-те най-добри филма от световното кино” през 2010.

20-годишната Мариса мрази чужденците, евреите, ченгетата и всички, които според нея са виновни за упадъка на страната й. Тя обича да провокира останалите, да пие и да се бие и твърди, че следващата й татуировка ще е с образа на Хитлер. Тя се чувства напълно у дома само в неонацистката банда, в която членува, където омразата, насилието и запоите са ежедневие. Към бандата се присъединява 14-годишната Свеня. За нея Мариса е модел за подражание, защото олицетворява всичко, което трябва да е едно момиче от подобна банда.

Макар да се развива на фона на софийската бетонна джунгла, „Източни пиеси“ говори за всички проблеми, от които страда българското общество в последните 20 години. С помощта на личната история на двама братя – Георги и Ицо, филмът представя пост социалистическия пейзаж, изпълнен с престъпления, корупция, ксенофобия и капиталистическа експлоатация. Ицо е наркоман и дърворезбар, който през повече време пие и се кара с гаджето си Ники. Докато Ицо намира утеха в алкохола, Георги попада в нео нацистка банда, която тормози чужденците в града.

След смъртта на съпругата си Джон Лиъри се заклева да промени както своя живот, така и на двамата си синове - Джак и Дилън. Той се премества заедно с тях в Окланд и се залавя за работа като чудовището-водещ на среднощното ТВ шоу на ужасите. Докато тримата се опитват да свикнат с голямата загуба в живота им, Джак решава че глуповатите гримаси и алкохолизмът на баща им са доста тежко бреме.

Полицай е застрелян на Коледа. Джери Бек, полицай със склонност към самоубийство, получава случая да намери убиеца и да разследва следи, които го отвеждат до група бели екстремисти. Освен с расистите, Бек трябва да се справи и с безполезен агент на ФБР.