Film jest kroniką dwojga młodych kochanków, Allie Nelson i Noah Calhoun, którzy spotkali się pewnego wieczoru podczas karnawału gdzieś w Karolinie Północnej. Allie i Noah pochodzili z dwóch różnych środowisk i po zakończeniu II Wojny Światowej ich drogi rozeszły się. Siedem lat później Allie, która czekała na Noah przez kilka lat, poznaje przystojnego młodego żołnierza o imieniu Lon. Wkrótce Lon oświadcza się jej i zostaje przyjęty. Jednak niedługo potem Allie znajduje w gazecie historię o Noah. Postanawia go odwiedzić i sprawdzić jak się miewa. Okazuje się, że Noah wciąż ją kocha. Pytanie tylko czy pierwsza prawdziwa miłość pokona przeciwności zanim okaże się za późno?
Rok 1969. Malcolm Sayer rozpoczyna pracę w szpitalu Mount Carmel. Zaintrygowany grupą pacjentów cierpiących na katatonię, odkrywa, że objawy choroby są zbliżone do symptomów schorzenia Parkinsona. Postanawia wypróbować na nich eksperymentalny lek. Pierwszym, który przechodzi kontrowersyjną terapię jest Leonard Lowe, chory od 25 lat. Odzyskuje z czasem świadomość, może poruszać się i mówić. Między obu mężczyznami nawiązuje się nić porozumienia, stają się przyjaciółmi. Sayer podaje lek pozostałym pacjentom. W czasie wycieczki po Nowym Jorku Leonard zakochuje się w Pauli. Umawiają się na spacer, ale personel szpitala odmawia mu prawa wyjścia. Leonard wpada w złość i zostaje umieszczony na oddziale zamkniętym. Objawy choroby powracają...
W tej obszernej opowieści, która lawiruje między komedią a dramatem, Dustin Hoffman tworzy "wirtuozerską kreację", jako 121-letni weteran ostatniej bitwy generała Custera. Opowiadając o swym barwnym życiu, mówi zarówno o swej adopcji przez Czejenów, jak i o swoich małżeństwach czy przyjaźni z Dzikim Billem Hickokiem. Jego bajeczna historia sugeruje, że możemy mieć do czynienia z największym kłamcą, jaki włóczył się po Dzikim Zachodzie. Hoffmanowi partnerują: laureatka Oscara Faye Dunaway, wódz Dan George, Martin Balsam i Richard Mulligan.
Wydarzenia przedstawione w dokumencie zdobywcy Oskara za "One Day in September" Kevina Macdonalda rozegrały się w roku 1985, a jego bohaterowie byli wówczas młodymi, sprawnymi, świetnie wyszkolonymi alpinistami. Joe Simpson i Simon Yates wyruszają w góry, aby zdobyć szczyt Siula Grande w peruwiańskich Andach od ściany zachodniej. Do tej pory ta sztuka nie udała się nikomu. Pierwsze trzy dni wyprawy przebiegają zgodnie z planem, jednak w końcu zdarza się wypadek. Joe Simpson upada i łamie sobie kilka kości w nodze. Bez szans na jakąkolwiek pomoc, obaj śmiałkowie postanawiają kontynuować wspinaczkę z Joe Simpsonem zawieszonym na linie. Każdy fałszywy ruch może się okazać dla nich śmiertelny.
Młoda Brytyjka urodzona i wychowana w Indiach traci swoich rodziców w trzęsieniu ziemi. Wraca do Anglii, by zamieszkać w zamku swoich wuja. Jej wujek jest bardzo zdystansowany z powodu śmierci żony przed dziesięciu laty. Zaniedbywana dziewczynka zaczyna zwiedzanie nieruchomości i odkrywa ogród, który został zamknięty i zaniedbany. Wspomagana przez jednego z chłopców służby, zaczyna przywracać mu świetność, a w końcu odkrywa również kilka innych tajemnic dworu.
Sztokholm, koniec lat 50. 16-letni Erik Ponti mieszka z matką i ojczymem, który znęca się nad nim fizycznie i psychicznie. Doświadczane upokorzenie chłopak wyładowuje na kolegach. W końcu zostaje wyrzucony ze szkoły. Wtedy matka wysyła go do prywatnej placówki z internatem w Stjaernsberg. Jeśli Erik zaliczy rok z dobrymi wynikami, będzie mógł iść do państwowego liceum. Na miejscu okazuje się jednak, że panujące w szkole zasady, mające dyscyplinować uczniów, pozwalają na znęcanie się starszych nad młodszymi. Erik nie zamierza znosić poniżenia.
Jonathan, prosty i spokojny ramiarz mieszkający wraz z żoną i dzieckiem w Hamburgu dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Przekonany, że wkrótce umrze, stara się w jakiś sposób zabezpieczyć materialnie swoją rodzinę. Niespodziewanie otrzymuje od znajomego Amerykanina, fałszerza obrazów, szokującą propozycję. Ma dokonać zabójstwa na zlecenie... Film-zagadka, zawierający elementy klasycznego amerykańskiego thrillera, a jednocześnie krytykę nadmiernej amerykanizacji Europy.
Australia, 14 lutego roku 1900, dzień świętego Walentego, sobota. Grupa uczennic ze szkoły dla panien w Appleyard brała udział w pikniku przy Wiszącej Skale - lokalnej atrakcji turystycznej w pobliżu góry Macedon w stanie Victoria. W godzinach popołudniowych cztery z nich odłączają się od grupy, by z bliska obejrzeć kamienny masyw. Powraca tylko jedna. Pozostałe, tak jak i idącą za nimi nauczycielką matematyki (Vivean Gray), znikają na zawsze bez śladu.
Opowieść o dwóch niezwykłych kobietach (niezapomniane role Shirley MacLaine oraz Debry Winger) - zachwyca widzów i krytyków zarówno swą wiarygodnością jak i wnikliwością spojrzenia. Wykreowane ręką mistrza, reżysera Jamesa L.Brooksa, wspaniałe sceny obrazują 30-letni związek matki i córki pełen momentów komicznych, jak i roztkliwiających do łez. Aktorkom partneruje Jack Nicholson, dając imponujący koncert komicznych umiejętności w roli sąsiada MacLaine popijającego, starzejącego się kobieciarza i byłego astronauty.
Francis ma za sobą mroczną przeszłość i dotarłszy do Niemiec, pragnie rozpocząć uczciwe życie. Ale na przybysza bez papierów czeka tylko łóżko w nędznym hostelu, kiepsko płatna robota na czarno i kolejne upokorzenia. Chyba że ulegnie wszetecznemu urokowi Reinholda i wraz z nim zanurzy się w cekinowo-neonowy, spływający kokainą i szampanem berliński półświatek.
Ekranizacja autobiograficznej powieści Marguerite Duras, opowiadająca o niezwykłej miłości łączącej piętnastoletnią Francuzkę i trzydziestoletniego Chińczyka. Wietnam, 1929 rok. Dziewczyna pochodzi ze zrujnowanej i zdemoralizowanej rodziny białych kolonistów. Na promie płynącym przez rzekę Mekong, w drodze do szkoły z internatem, swoim wyzywającym sposobem bycia i zaskakującym ubiorem zwraca uwagę dwa razy starszego od siebie, zamożnego, eleganckiego i przystojnego Chińczyka.
Romantyczna historia opowiadająca o tarapatach sercowych młodej kobiety. Lucy Honeychurch - dziewczyna z dobrego domu, odbywa pierwszą w życiu podróż do Włoch, czyni to w towarzystwie starszej kuzynki - Charlotty. Splot wydarzeń sprawia, że z młodej, niedoświadczonej dziewczyny Lucy staje się w pełni dojrzałą kobietą, świadomą swoich uczuć kobietą. Fakt, iż wraz z przystojnym Georgem jest świadkiem morderstwa zmienia tok wydarzeń. Dziewczyna zakochuje się w nim. Czujnej Charlottcie nie podoba się towarzystwo młodego mężczyzny postanawia więc zabrać podopieczną a powrotem do Anglii. Po powrocie Lucy zostaje nakłoniona przez matkę i brata do przyjęcia oświadczyn Cecila - młodego, kulturalnego człowieka. Wydawać by się mogło, że Lucy powinna być szczęśliwa tak jednak nie jest. Sytuacje dodatkowo komplikuje fakt, że George wraz z ojcem przeprowadza się do sąsiedztwa dziewczyny. Wtedy to Lucy uświadamia sobie jakim uczuciem darzy Georga...
Film reżysera "Tajemnic Los Angeles". Bohaterem utworu jest Grady Tripp, starzejący się profesor uniwersytetu i pisarz. Borykając się z przeciwnościami losu stara się dać własnej sławie, choć nie wydał nic od czasu wielkiej powieści sprzed siedmiu lat. Wplątuje się też w liczne, nieudane związki z kobietami a co więcej pani rektor uczelni, w której wykłada, jest z nim w ciąży.
Tytułowy bohater jest synem feministki, która na ojca swego dziecka wybrała śmiertelnie rannego lotnika, nieświadomego współuczestnictwa w akcie prokreacji. Garp marzy o karierze pisarza, jednocześnie z zapałem trenuje zapasy. Poślubia córkę trenera, Helen Holm, i pisze pierwszą książkę. Jednak to jego matka wydaje autobiograficzną powieść "Seksualnie podejrzana", która przynosi jej sukces i zapewnia autorytet w środowisku feministek. Garp i Helen romansują za zgodą drugiej strony i nic nie zapowiada tragedii, z którą będą musieli się zmierzyć.
Trwa II wojna światowa. Henry Faber, nikomu nie rzucający się w oczy pracownik kolei, w rzeczywistości jest niemieckim szpiegiem znanym jako Die Nadel (Igła), który mieszka od kilku lat w Anglii. Wykonuje tam różne zlecenia dla wywiadu, m.in. zajmuje się fotografowaniem obiektów, które potem są bombardowane. Pewnego dnia dostaje zadanie - ma udać się na teren obozu wojskowego wroga i sfotografować zbierające się tam siły.
Frank Chambers (Jack Nicholson) jest bezrobotnym włóczęgą z więzienną przeszłością. Korzystając z okazji przyjmuje propozycję pracy od Nicka Papadakisa (John Colicos), właściciela przydrożnej gospody. Papadakis jest greckim imigrantem, pełnym werwy i energii. Z młodą żoną Corą (Jessica Lange) dzieli go nie tylko znaczna różnica wieku, ale też temperament i sposób rozumienia świata. Cora początkowo ignoruje nowego lokatora, ale wkrótce oboje nawiązują namiętny romans. Postanawiają zamordować Papadakisa, aby po jego śmierci związać się na stałe. Pierwszy zamach kończy się niepowodzeniem, zaś Chambers nieoczekiwanie wzięty zostaje za wybawiciela poranionego męża. Zdesperowani kochankowie postanawiają podjąć kolejną próbę...
Film jest adaptacją klasycznej powieści Gustawa Flauberta "Pani Bovary". Wydana w 1857 roku książka uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł w historii literatury francuskiej. Opowiada o młodej kobiecie, Emmie, która zostaje żoną wdowca Karola Bovary. Małżeństwo jest dla niej koszmarem. Codzienność bardzo kontrastuje z romansem i przygodami, o których marzyła.
Win Berry postanawia kupić zrujnowany budynek, który zamierza przerobić na hotel. Na otwarcie wydaje uroczystą kolację. Jednak los mu nie sprzyja. Spokój wielopokoleniowej rodziny burzą nagła śmierć dziadka oraz wiadomość, że Frannie została zgwałcona. Gdy nadchodzi list z Europy od Freuda, który zaprasza przyjaciół do Wiednia, aby tam wspólnie zajęli się prowadzeniem hotelu, rodzina decyduje się na wyjazd.