Reżyser Peter Jackson znajduje w szopie sąsiadki skrzynię z taśmami filmowymi z początku XX wieku. Okazuje się, że są to unikalne materiały nakręcone przez wynalazcę i pioniera nowozelandzkiego kina, Colina McKenzie'ego. Są wśród nich filmy krótkometrażowe, zarówno dokumentalne, jak i fabularne, oraz pierwsze długie metraże. Wśród bezcennej kolekcji znajdują się filmy po raz pierwszy w historii wykorzystujące najazdy kamery, zbliżenia, kolor i dźwięk. Na jednym z dokumentów McKenzie uwiecznił ponadto pierwszą udaną próbę wzbicia się w powietrze samolotem z 1903 roku. Zafascynowany postacią wielkiego poprzednika, Jackson postanawia udać się na poszukiwania zaginionych taśm z filmem "Salome" - opus magnum McKenzie'ego. Historia Colina McKenzie'ego zostaje przedstawiona przez jego żonę, historyków filmowych i ludzi, którzy znali jego współpracowników.
Janis jest doświadczoną fotografką, która poświęca się w pełni pracy zawodowej. Pewnego dnia zachodzi przypadkiem w ciążę z żonatym mężczyzną, co wywraca jej życie do góry nogami. Ana to z kolei pochodząca z rozbitej rodziny młoda dziewczyna, która chciałaby zapomnieć jak najszybciej o chłopaku, który ją zapłodnił. Spotykają się na oddziale porodowym i z miejsca nawiązują silną więź, wzmocnioną faktem, że obie rodzą niemal w tym samym czasie. Matki równoległe to historia dwóch samotnych kobiet, które nie podejrzewają, że losy ich i ich dzieci będą splatały się w zupełnie niespodziewanych momentach ich życia.
Film oparty na faktach. Hiszpania, rok 1939. Do Madrytu wkraczają wojska domowe generała Franco. Wraz końcem wojny domowej rozpoczynają się krwawe represje wobec politycznych przeciwników nowej władzy. Wielu republikanów opuszcza kraj z obawy przed aresztowaniem. Inni jednak pozostają w kraju i kontynuują walkę z reżimem Franco. Wśród tych, którzy pozostali, jest 13 tytułowych róż - mniej lub bardziej zaangażowanych w walkę polityczną kobiet i dziewcząt. Wkrótce zostają one oskarżone o wspieranie rewolucji i próbę zamachu na generała Franco. Po brutalnym przesłuchaniu bohaterki trafiają do więzienia Venta.
Hiszpania, lata trzydzieste XX wieku. Trwa wojna domowa. Robert Jordan przyłącza się do strony, która przyciąga większość idealistów epoki (takich jak Ernest Hemingway i jego przyjaciele). Jordan otrzymuje bardzo ryzykowną misję w górach. Do pomocy zostaje mu przydzielona młoda dziewczyna, Maria, która zdążyła już ucierpieć przez wojną. Teraz pozostaje obydwojgu spędzić noc w jaskini czuwając aby w odpowiednim momencie wysadzić most.
To historia chłopca o imieniu Fando, którego ojciec zostaje skazany na śmierć za przeciwstawienie się władzom podczas wojny domowej w Hiszpanii. Matka Fando jednak twierdzi, że ojciec chłopca nie został zabity, lecz popełnił samobójstwo. Dwunastoletni chłopiec nie mogąc wytrzymać presji matki, kościoła i szkoły ucieka do świata fantazji.