Z maszyny o zębatych kołach, wielkich przekładniach i kilometrach pasów transmisyjnych niczym mała śrubka wypada, grany przez Chaplina, robotnik. Wycieńczony pracą i załamany nowym sposobem podawania pracownikom posiłków – przez rurkę do ust, ląduje w zakładzie psychiatrycznym. Wyleczony ponownie trafia do zakładu zamkniętego, tym razem karnego, gdy podczas nielegalnej demonstracji nieopatrznie podnosi z ulicy czerwoną szmatę.
Główny bohater Calvin Clifford Baxter jest solidnym pracownikiem firmy zatrudniającej ogromne rzesze ludzi, gdzie trudno o awans lub podwyżkę. Calvin na pozór prowadzi normalne życie. Jednak podejrzenia co do jego osoby zaczynają tworzyć się w momencie, gdy po firmie krąży niewielki kluczyk przekazywany z rąk do rąk. Jest bardzo cenny, bo nawet jego przełożeni Baxtera usilnie starają się go dostać. Jak się później okazuje kluczyk ten jest własnością owego bohatera. A dokładniej mówiąc jest to kluczyk do jego mieszkania. Po drodze napotkamy na liczne romanse urzędników i ich zmagania z ukrywaniem prawdy, co faktycznie robią w tym mieszkaniu. A co na to sam Baxter? Zobaczcie sami.
Młody prostoduszny senator Jefferson Smith (James Stewart) ujawnia, dzięki pomocy swej sekretarki Saunders (Jean Arthur), korupcję wśród polityków i staje się bojownikiem w walce z możnymi tego świata. Jego triumf nad szefem partii, gubernatorem i senatorem osiąga szczyt w 23-godzinnym wystąpieniu w senacie, w którym piętnuje machinacje. Frank Capra w filmie "Pan Smith jedzie do Waszyngtonu" powraca do swego podstawowego wątku zwycięstwa dobra nad złem i triumfu prowincji nad stolicą
Film nakręcony na podstawie powieści niemieckiego pisarza Ericha Maria Remargue'a. Opowiada historię grupy młodych Niemców, wysłanych prosto ze szkoły w okopy Pierwszej Wojny Światowej. Ognisty patriotyzm młodych żołnierzy szybko zaczął wygasać gdy zobaczyli rzeczywistość wojny. Ich życie zmienia się diametralnie, strach i śmierć otaczają ich każdego dnia. Zatracają gdzieś młodzieńczą niewinność i uczą się bezwzględnie zabijać... Film zdobył Oscara za najlepszy film i reżyserię!
Viridiana (Silvia Pinal) jest młodą zakonnicą, która tuż przed złożeniem ślubów wieczystych postanawia odwiedzić swojego krewnego. Jest nim owdowiały, niezwykle bogaty Don Jaime (Fernando Rey). Jego żona umarła trzydzieści lat temu w noc weselną. Mężczyzna namawia Viridianę, aby założyła suknię ślubną zmarłej. Próbuje ją zgwałcić, jednak mu się to nie udaje. Powodowany wyrzutami sumienia, postanawia odebrać sobie życie. Viridiana dziedziczy część jego majątku. Skandalizujące dzieło filmowe w reżyserii mistrza Luisa Buñuela (Pies andaluzyjski, Dyskretny urok burżuazji). Nakręcony oszczędnymi środkami, znakomicie skonstruowany obraz pokazuje katolicyzm od najgorszej strony {hbo.pl]
Czterdziestoletnia Mildred musi zacząć układać od początku zarówno swoje życie osobiste, jak i zawodowe.
Młody naukowiec powołuje do życia stworzonego z ludzkich szczątek potwora, przeszczepiając mu nieświadomie mózg przestępcy.
W 1940 roku wybucha wojna światowa. Trwa on dziesięciolecia - od 1940 do 1966 roku. Tak długo, że następne pokolenia zapominają z jakiego powodu i przez kogo została ona zapoczątkowana. Konflikt jest wyniszczający - całe miasta obracają się w ruinę. O ile na początku żołnierze walczą w czołgach to dwadzieścia lat później walkę kontynuują już tylko wynędzniała piechota.
Kierownik działu reklamy zostaje zastąpiony na stanowisku przez o połowę młodszego od siebie menadżera, który w dodatku zaczyna umawiać się z jego córką.
Polski film z 1966 roku w reżyserii Edwarda Etlera.