Rok 1916. Linia frontu w zachodniej Europie, gdzieś pomiędzy Francją a Niemcami. Gen. George Broulard, kusząc gen. Paula Mireau perspektywą rychłego awansu, nakłania go do zaatakowania niemieckich pozycji na wzgórzu Ant Hill. Ten, jak na odważnego dowódcę przystało, gotów jest walczyć do ostatniej kropli krwi swoich ludzi. Wysyła oddział na pewną śmierć, dowodzenie akcją powierza pułkownikowi Daxowi. Pułkownik dzielnie kieruje atakiem, ale gdy wie już, że sprawa jest przegrana, odwołuje ludzi, nie bacząc na rozkazy "z góry". "Góra" zadowolona być nie może, czemu daje upust, stawiając trzech żołnierzy przed sądem wojennym za tchórzostwo. Ich ukaranie, a jakże, karą śmierci, ma być przestrogą dla innych. Obrony oskarżonych podejmuje się pułkownik Dax.

W sztabie brytyjskim w Kairze 29-letni Lawrence otrzymuje specjalne zadanie. Ma nawiązać kontakt z emirem Fajsalem i prosić o pomoc wojskową, by wzmocnić arabską rewoltę przeciwko Turkom. Okazuje się, że musiałby zdarzyć się cud, by znowu porwać ludzi do walki. Lawrence dokonuje tej nieprawdopodobnej rzeczy. Wraz z niewielkim oddziałem szejka Alego rusza do boju.

Jest to epicka opowieść o losach Johna "Jacka" Reeda, amerykańskiego dziennikarza i literata, pragnącego przenieść komunistyczne idee na grunt amerykański. John Reed, zapalony komunista, mieszka w artystycznej dzielnicy Nowego Jorku. Pisze lewicowe artykuły i z czasem staje się wzorem do naśladowania dla młodych amerykańskich komunistów. W 1912 roku poznaje miłość życia, Louise Bryant, obiecującą pisarkę, która dla niego odchodzi od męża, aby móc bez przeszkód realizować się jako autorka i feministka. Ich związek jest skomplikowany, przerywany zdradami z obydwu stron, mimo to zawsze do siebie wracają. W 1916 roku, Reed wbrew woli Bryant jedzie do St. Louis na konwencję Partii Demokratycznej. Podczas jego nieobecności, Bryant nawiązuje romans z nie stroniącym od alkoholu dramaturgiem, Eugenem O'Neillem. W 1917 roku, Reed wraz z Bryant wyjeżdża do Rosji, gdzie są świadkami wybuchu Rewolucji Październikowej.

Film biograficzny, którego bohaterem jest bojownik o wolność Irlandii. Michael Collins (Liam Neeson) bierze udział w powstaniu z roku 1916, po czym zostaje uwięziony przez Anglików. Po wyjściu na wolność organizuje oddziały partyzanckie, które dokonują zamachów przeciw brytyjskim okupantom.

Angielka, Mrs. Moore, wyrusza statkiem do Indii Zachodnich, by odwiedzić syna pracującego w tamtejszym zarządzie kolonialnym. Towarzyszy jej Adela Quested, narzeczona syna. W czasie podróży dziewczyna poznaje doktora Aziza, indyjskiego lekarza, który próbuje złagodzić jej niechęć wobec obcej kultury. Poruszona spotkaniami Adela powoli zaczyna uwalniać się od uprzedzeń rasowych, jednak jej pochodzenie nie pozwala wyrwać się z przyjętych konwenansów.

Podczas I wojny światowej australijska konna brygada u boku Brytyjczyków walczyła w Palestynie z siłami turecko-niemieckimi. 31 października 1917 roku, pod dwóch klęskach w Gazie, Brytyjczycy przystąpili do ataku na turecką flankę w twierdzy pod Beer Szewą. Ważyła się wówczas przyszłość Bliskiego Wschodu. Film opowiada o losach czwórki przyjaciół, Scotty'ego, Tasa, Franka i Chillera, którzy zostali przydzieleni do 4. pułku lekkiej kawalerii konnej, którym komenderuje pułkownik Bourchier.

Tam poznaje piękną dziewczynę, Madeleine de Sainte-Ilette , w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Ich idylla zostaje przerwana wybuchem kolejnych walk w południowej Saharze, w których Charles bierze udział pod dowództwem pułkownika Dudreuilh. Jego bohaterstwo i poświęcenie zostaje docenione przez przełożonych, którzy wysyłają go w misji specjalnej do Paryża. Podczas swej krótkiej bytności w stolicy Charles poznaje i nawiązuje romans ze słynną pisarką Louise Tissot . Po powrocie na Saharę Charles decyduje się na poślubienie Madeleine.

Film dwuczęściowy: Część 1 - 104 min., Cześć 2 - 115 min. Treścią filmu są wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę - od utworzenia w Krakowie, w roku 1914, legionów przez Józefa Piłsudskiego po dyskusje i decyzje Konferencji Pokojowej w Wersalu.