Действието на филма е края на Втората световна война в Австрия. Мария, младо момиче-сирак, намира убежище в манастир и се готви да стане монахиня. Поради голямата си любов към живота, порядките в обителта и идват в повече, а игуменката на манастира осъзнава, че избрания от девойката път на манастирска послушница е извън нейната природа. В тази връзка й предлага мястото на гувернантка в семейство, състоящо се от офицер от армията, патриот на своето отечество, комуто жената е починала наскоро, и неговите седем деца.
Действието на филма се развива през 1946 година. Хенри МакАлън, заедно със семейството си, се преместват от Мемфис във фермата за памук на баща му. Тя е отдалечена и се намира в делтата на Мисисипи. Докато Хенри се занимава с физически труд, обработка на земята, която обича, неговата жена Лора, привикнала към градския живот среща огромни трудности да се адаптира към новото място. Тя е притисната от суровия живот и задълженията си на фермерска съпруга. Скоро към тях се присъединява по-малкия брат на Хенри - Джейми, завърнал се наскоро от война...
При все че Спасителна лодка рядко се споменава сред най-добрите филми на Алфред Хичкок, тази драма заслужава повече признание от полученото от познавачите, които фаворизират Психо или Север-северозапад. Малцина режисьори са дръзвали да приемат предизвикателството да създадат цял филм само в малка лодка насред Атлантическия океан. Действието, доколкото може да се говори за такова, е ограничено върху съвсем малко пространство. Актьорите няма накъде да се движат, както няма и впечатляващи интериори или пейзажи. Всъщност подобен филм е обезсърчаваща провокация за всеки режисьор. И точно тук е най-интересното: самият Хичкок измисля идеята. Той я разказва на писателя Джон Стайнбек, който създава гръбнака на сюжета, преди работата да бъде поета от сценариста Джо Суърлинг. Хичкок избира актьорите, водени от Талула Банкхед - чувствителна актриса, известна със студената си игра.
Главният герой е едно момче, което се намира на крехката възраст от едва седем години. Въпреки това връзката с единия от неговите родители в лицето на бащата е повече от силна и трайна. Тя започва още от момента на раждането и не прекъсва до деня, в който баща му е повикан да изпълни военния си дълг към страната. Започва Втората световна война, но дали това чудовищно и пагубно за света събитие ще успее да прекъсне силните контакти между баща и син?
Вдъхновен от невероятната истинска история, Съпротива е епичен разказ за семейството, честта, отмъщението и спасението по време на Втората световна война. Действието се развива през 1941 г., когато хиляди евреи в Източна Европа са преследвани и избивани. След като се спасяват от почти сигурна смърт, трима братя намират убежище в гъстите гори, които познават още от детството си. Там те започват своята отчаяна битка срещу нацистите.
След нападението на Съветския съюз над Полша (17. 09. 1939 г.) близо 4500 полски офицери и кадети са затворени в лагера Козелск на територията на СССР. Повечето от тях са избити в Катин близо до Смоленск през април и май 1940 г. по заповед на Сталин. Общо 15 000 офицери, войници и полицаи, държани в лагерите в Козелск, Осташков и Старобелск, са убити. През 1943 г. германците обявяват, че са открили масовите гробове край Катин. Съветският съюз не поема отговорност и обвинява фашистите за престъплението. През 1944 г. доказателствата са фалшифицирани.
Какво е общото между Джордж Вашингтон, майка Тереза, Уинстън Чърчил и индианците навахо Честър Нес и Сам Билисън? Всеки от тях е получил ордена на Конгреса - най-високото американско отличие, връчвано на цивилни граждани. С Нес и Билисън това се случва на 26 юли 2001г. от ръцете на президента Джордж Буш, в присъствието на трима от техните съплеменници - последните оцелели от групата от 29 индианци, участвали в изработването на тайния код, използван от американската армия по време на Втората световна война. Но беше необходим повече от половин век и един филм като "Гласът на вятъра", за да се заговори най-сетне за тези герои.