Widowiskowy film kostiumowy, którego akcja rozgrywa się w burzliwym okresie rewolucji amerykańskiej. Benjamin Martin (Mel Gibson) jest weteranem wojny francusko-indiańskiej, który wsławił się wieloma krwawymi czynami na polu bitwy, potem jednak porzucił rzemiosło wojenne i osiadł na farmie u boku ukochanej żony, która urodziła mu siedmioro dzieci. Gdy kraj staje w obliczu nowego konfliktu, Benjamin musi dokonać wyboru: albo wyruszy na wojnę przeciwko Anglikom, albo zostanie w domu, by bronić swojej rodziny.

Johan i jego rodzina to menonici z północnego Meksyku. Wbrew prawu boskiemu i ludzkiemu Johan, mąż i ojciec, zakochuje się w innej kobiecie. Najnowszy film Carlosa Reygadasa to badanie społeczności menonitów, sekty wyznaniowej osiadłej na północy Meksyku. Korzenie menonitów sięgają XVI wieku, kiedy byli oni dysydencką sektą protestancką. Odmawiają oni chrztu dzieciom, ponieważ w ich przekonaniu religia jest sprawą świadomego wyboru. Popierają radykalną formę pacyfizmu, akceptują nowoczesne udogodnienia takie jak samochody i medycyna, ale potępiają Internet a nawet telefon. Historia skupia się na miłosnej ekstazie i bolesnej agonii jednego z członków tej zamkniętej społeczności.

Bunt, przestępczość, literatura, homoseksualizm. Julian Schnabel opowiada historię kubańskiego pisarza - Reinaldo Arenasa. Od momentu narodzin aż do śmierci. Życie tego buntownika i homoseksualisty było pełne przygód: emigracja, sukcesy, więzienie, sława, samotność...

Phileas Fogg (David Niven) - angielski dżentelmen w każdym calu zakłada się, że w ciągu 80 dni okrąży świat dookoła. Razem ze świeżo zatrudnionym francuskim kamerdynerem Passepartout (Cantinflas) ruszają w podróż. Za nimi podąża detektyw angielskiego Scotland Yardu pan Fix (Robert Newton). W Indiach Fogg ratuje od spłonięcia żywcem księżniczkę Aoudę (Shirley MacLaine), z którą razem kontynuuje swą podróż.

Rok 1812. Generał Andrew Jackson (Charlton Heston) do obrony Nowego Orleanu ma tylko 1200 ludzi, podczas gdy w jego stronę zmierza flota 60 statków z 16000 Brytyjczyków. W tej sytuacji wyspa w pobliżu miasta staje się strategicznym punktem dla obu stron konfliktu, ale problem w tym, że jest kontrolowana przez wielkiego korsarza i awanturnika, Jeana Lafitte'a (Yul Brynner). Chociaż Lafitte nigdy nie atakuje amerykańskich statków Gubernator William Clairborne (E.G. Marshall) nienawidzi go z powodu nieodprowadzania podatków od handlu towarem, a także dlatego, że uwielbiają go za to zwykli obywatele. Kiedy zbliża się czas wielkiej bitwy, Lafitte staje przed dylematem, po której stronie się opowiedzieć. Jego serce należy do Ameryki, ale podlegli mu ludzie przekonują go, aby przyłączył się do silniejszych. Co wybierze?

Życie Joe Albany, znanego pianisty jazzowego tworzącego w Hollywood lat 70., narkomana i ojca, zostaje pokazane z punktu widzenia dorastającej córki.

Francja, rok 1819. Siedemnastoletnia Jeanne opuszcza klasztor, gdzie wychowywała się wraz z innymi młodymi arystokratkami, i powraca do rodzinnej posiadłości. Na miejscu okazuje się, że rodzice już zaplanowali córce ślub z wicehrabią Julianem de Lamare. Podczas pierwszego spotkania Jeanne jest oczarowana przystojnym wybrankiem o nienagannych manierach. Jednak już noc poślubna przynosi okrutne rozczarowanie. Julian brutalnie gwałci młodziutką żonę, po czym zasypia. W kolejnych latach małżeństwa nieszczęście Jeanne tylko się pogłębia...

Colin Farrell wciela się w rolę nadwrażliwego artysty, Arturo Bandiniego, bezskutecznie próbującego napisać powieść swojego życia. Czas wypełnia mu włóczenie się po ulicach, przesiadywanie w podejrzanych spelunkach... a także użeranie się z wiecznie pijanym kolegą z hotelowego pokoju - Hellfrickiem (Donald Sutherland). Wymarzona sława nie przychodzi, a pieniądze znikają bezpowrotnie. Z garścią ostatnich drobniaków, Arturo wybiera się do baru. Poznaje tam meksykańską kelnerkę Camillę López (Salma Hayek), która przyjechała do Ameryki, aby bogato wyjść za mąż. Tak właśnie rozpoczyna się ten - pełen miłości, obsesji i nienawiści - toksyczny związek.