Fikcyjna historia dwóch legendarnych rewolucjonistów i ich życiowej drogi do walki o niepodległość swojej ojczyzny. Film zdobył nagrodę Oscara, 5 innych nagród i 26 nominacji

Filip Mosz jest zaopatrzeniowcem w zakładzie przemysłowym w podkrakowskim miasteczku. Momentem przełomowym w jego życiu staje się kupno amatorskiej kamery filmowej. Wieść o zakupie obiega zakład pracy. Filip otrzymuje propozycję nakręcenia filmu z okazji pięciolecia istnienia przedsiębiorstwa. Domorosły reżyser bezkompromisowo pokazuje wynaturzenia otaczającej go rzeczywistości. Cena prawdy jest jednak wysoka.

Film przedstawia losy Tome Matsuki, od jej narodzin w Tohoku w 1918, przez upadek cesarskiego rządu podczas drugiej wojny światowej, do jej końcowych lat życia we wczesnych latach 60 dwudziestego wieku, w czasie przemian demokratycznych w Japonii. Młoda Tome zostawia córkę pod opieką swojego ojczyma, obiecując przesyłać pieniądze do domu, aby jak najszybciej mogli znów razem zamieszkać. W czasie wojny pracuje w fabryce i doświadcza upragnionej niezależności. Zostaje działaczem związkowym i wdaje się w romans z żonatym szefem. Pieniądze które wysyła trafiają jednak w ręce dalszej rodziny, a jej córka Nobuko i ukochany ojczym żyją w biedzie. Aby zarobić więcej pieniędzy, Tome zostaje pokojówką Japonki Midori. Jednak w wyniku nieszczęśliwego wypadku dziecko Midori ginie. Tome czuje się winna tej tragedii. W poszukiwaniu ukojenia przyłącza się do buddyjskiego kultu.

Roseanne McNulty (Vanessa Redgrave) jest stuletnią pacjentką szpitala psychiatrycznego. Mieszka tam już ponad pięćdziesiąt lat. Pewnego dnia doktor William Grene (Eric Bana) postanawia dowiedzieć się, dlaczego Roseanne przebywa w zakładzie tak długo. Nie wie, że ukrywa tajny pamiętnik. Lekarz zaczyna zagłębiać się w jej przeszłość. Poznaje młodą kobietę (Rooney Mara) z uwodzicielską charyzmą. Przeprowadziła się ona do Sligo, by podjąć pracę w kawiarni cioci. Zakochała się w przystojnym pilocie myśliwca. Uczuciem obdarzył ją miejscowy ksiądz (Theo James).

Bohater wojenny Tom Sherbourne (Michael Fassbender) przyjmuje posadę latarnika na bezludnej wyspie u wybrzeży Australii. Wkrótce przybywa do niego ukochana żona Isabel (Alicia Vikander). Zakochani żyją tu szczęśliwie w rytmie przypływów i odpływów oceanu. Ich największym, niespełnionym pragnieniem jest dziecko. Miesiące bezowocnych starań, dwa poronienia i pogłębiające się uczucie oddalenia zaczyna wpędzać Isabel w depresję. I wtedy zdarza się cud: do wybrzeży wyspy dobija mała łódź, na której pokładzie Tom znajduje martwego mężczyznę i żywe niemowlę. Pod namową Isabel, wiedziony odruchem serca, Tom łamie swoje surowe zasady i godzi się przyjąć dziecko jako własne. Szczęście świeżo upieczonych rodziców wkrótce zaczyna blaknąć, gdy okazuje się, że w okolicy od miesięcy zrozpaczona matka poszukuje zaginionego męża i maleńkiego dziecka.

Cztery kobiety postanawiaja zamieszkać przez pewien czas na odległej wloskiej wyspie. Spędzony tam czas pozwala im poznać same siebie, zdać sobie sprawę z tego, co faktycznie chcą w życiu osiągnąć. Między kobietami nawiązuje się silna przyjaźń i zaufanie - wiedzą, że mogą ze sobą rozmawiać o nowym życiu i o tym, czego dowiedziały się o sobie samych...

Akcja filmu rozgrywa się w szalonych latach 20. XX wieku - w czasach, kiedy nawet wprowadzenie prohibicji nie powstrzymało strumieni alkoholu, lejących się w nielegalnych lokalach, prowadzonych przez gangsterów. Każdy kto był wystarczająco ambitny i opanowany, mógł zawalczyć o władzę i pieniądze, a Joe Coughlin, syn komisarza policji w Bostonie, już dawno porzucił surowe zasady, w których go wychowano, na rzecz korzyści płynących z działalności przestępczej. Jednak pewne zasady obowiązują nawet wśród ludzi wyjętych spod prawa, a Joe łamie jedną z tych najważniejszych - naraża się na gniew wpływowego bossa mafii, kradnąc jego pieniądze i dziewczynę. Cała sprawa ma tragiczny finał. W konsekwencji Joe wkracza na ścieżkę zemsty. Powodowany ambicją, miłością i poczuciem zdrady opuszcza Boston i zdobywa coraz silniejszą pozycję w tętniącym życiem półświatku przemytników rumu w Tampie. /opis dystrybutora/

Enklawa białych w Johannesburgu, lata 60. Główną bohaterką filmu jest Molly Roth, trzynastoletnia córka lewicujących rodziców. Pewnej nocy jej ojciec znika, ledwie unikając aresztowania. Niedługo potem matka zostaje zatrzymana przez władze. Część przyjaciół obraca się przeciw dziewczynce. Rodzinne przyjaźnie z czarnoskórymi mieszkańcami nabierają nowego znaczenia. Jednak w świecie apartheidu relacje te są bardzo kruche.

Nick Hart (Keith Carradine) jest amerykańskim artystą, który żyje wraz z innymi uciekinierami w Paryżu w latach 20. XX wieku. Większość swojego czasu spędza na piciu lub namawianiu Libby Valentin (Geneviéve Bujold) właścicielki galerii, do sprzedaży jego obrazów. Obracając się w kręgach artystycznych, pewnego dnia poznaje ekscentrycznego i nieobliczalnego kolekcjonera Bertrama Stone'a (John Lone). Pomiędzy mężczyznami dochodzi do rywalizacji. Pobudza ją ich wspólna znajomość z piękną Rachel (Linda Fiorentino).

Jest Dzień Matki, rok 1924. Choć to ciepły, wiosenny dzień, Jane Fairchild, gosposia i sierota, jest sama. Jej pracodawcy, państwo Niven, wybyli, a Jane ma rzadką okazję spędzić czas ze swoim kochankiem. Paul mieszka w pobliskiej posiadłości. On i Jane od dawna są kochankami, choć Paul jest zaręczony z inną kobietą, przyjaciółką z dzieciństwa i córką znajomych swoich rodziców. Nieprzewidywalne zbiegi wydarzeń sprawią, że życie Jane odmieni się na zawsze.