Władysław Szpilman wraz z rodziną mieszka w Warszawie. Jest młodym, zdolnym pianistą, żydowskiego pochodzenia. Gdy do miasta wkraczają Niemcy, i wkrótce potem zakładają getta, młody Władek zarabia jako pianista w kawiarniach. Z biegiem czasu Niemcy rozpoczynają wywóz Żydów, a Szpilmanowi w ostatniej chwili udaje się uniknąć losu rodziny, którą zagnano do wagonu pociągu. Wkrótce potem Władysław ucieka z getta i dzięki polskim przyjaciołom znajduje ukrycie przed okupantami. Niestety nie zaznaje spokoju na długo. Zaraz po wybuchu Powstania Warszawskiego Szpilman musi uciekać.

24 godziny z życia trójki przyjaciół. Żyd Vinz, Arab Saïd oraz Murzyn Hubert mieszkają w jednym z blokowisk na paryskim przedmieściu. Jak większość mieszkańców tej dzielnicy, są bezrobotni, pozbawieni perspektyw i nadziei na lepsze jutro. Nuda i bezczynność często kończą się łamaniem prawa oraz potyczkami z policją. Kiedy chłopcy dowiadują się, że stróże prawa dotkliwie pobili ich kolegę, młodego Araba, postanawiają się zemścić. Nakręca się spirala przemocy. Chęć odwetu prowadzi do tragicznego epilogu.

Film psychologiczno-obyczajowy. Rio de Janeiro, czasy współczesne: 50-letnia kobieta przed dworcem kolejowym pisuje odpłatnie listy dla analfabetów. Pewnego dnia jej klientka, matka 9-latka, która prosi o napisanie listu do dawno niewidzianego męża, ginie w wypadku drogowym. Wzruszającą opowieść o przyjaźni emerytowanej nauczycielki z małym osieroconym chłopcem, która na zawsze odmieniła ich życie.

Frank Adler to samotny mężczyzna poświęcający się wychowaniu swojej wybitnie uzdolnionej siostrzenicy, genialnego dziecka, Mary. Szczęśliwe życie Franka i Mary jest zagrożone, gdy nadzwyczajne matematyczne zdolności Mary zwracają uwagę jej władczej babki, która ma swoje plany związane z dziewczynką.

Prawdziwa historia Johna Forbesa Nasha Jr., paranoicznego schizofrenika, a jednocześnie genialnego matematyka XX wieku, którego stworzone w latach 50-tych formuły stały się podstawami Teorii Gier stosowanej w ekonomii, za co otrzymał Nagrodę Nobla po 40 latach w 1994 roku. Film jest biograficznym obrazem, skupiającym się na związku Johna z żoną, kreślącym drogę, jaką potoczyło się jego życie, od sukcesu poprzez chorobę umysłową wykrytą w wieku 30 lat, aż po powrót do zdrowia.

Jest jesień 1965 roku. Francesca (Meryl Streep), gospodyni domowa, mieszka na farmie z mężem i dwójką dzieci. Pewnego dnia przed drzwiami jej domu pojawia się fotograf, Robert Kincaid (Clint Eastwood), który przyjechał do Madison County, aby wykonać serię zdjęć mostów dla magazynu National Geographic. Francesca jest na farmie sama. Jej rodzina wyjechała na kilka dni na targi. To spotkanie w sposób nieoczekiwany zmienia na zawsze jej monotonne życie. Robert budzi w niej radość i chęć życia, ale pasja zaczyna ustępować miejsca poczuciu winy.

Rok 1950. Po nieudanym samobójstwie, w czasie śledztwa były cesarz Chin Pu Yi opowiada historię swojego burzliwego życia. Wszystko rozpoczyna się w 1908 roku, kiedy trzyletni Pu Yi trafia do Zakazanego Miasta, siedziby chińskich cesarzy, by objąć tron władcy. Jest ostatnim z dynastii Ching, panującej od trzech tysięcy lat. Już trzy lata później monarchia staje się republiką, a władza Pu Yi ogranicza się do Zakazanego Miasta. Młody władca dorasta w zamkniętym świecie. W 1929 roku na dwór przybywa angielski nauczyciel by przekazać wiedzę o świecie młodemu Pu Yi...

W filmie nakładają się na siebie trzy, pełne urazy, wizyty. Każda z nich tworzy historię, zawsze w formie trójkąta. Pierwsza to wizyta w przeszłości - dwoje dzieci poznaje przyjaźń, kino i strach w katolickiej szkole na początku lat 60. Świadkiem tych odkryć, a zarazem ich częścią, jest ksiądz, uczący w szkole literatury. Trzy postacie spotykają się jeszcze dwa razy - pod koniec lat 70. i w roku 1980. Dzieją się wtedy straszne rzeczy.

Siostra zakonna Helen Prejean (Susan Sarandon) otrzymuje list z więzienia, w którym Matthew Poncelet (Sean Penn) prosi ją o kontakt. Młody mężczyzna jest skazany na śmierć za gwałt i morderstwo, jednak twierdzi, że jest niewinny. Siostra próbuje wystąpić z petycją o jego ułaskawienie.

Historia młodej Kolumbijki, Maríi Álvarez. Ciężko pracująca dziewczyna z niezamożnej rodziny marzy o lepszym życiu. Pewnego dnia pojawia się nieoczekiwana szansa na odmianę losu.

Adaptacja powieści Władysława Reymonta. Epicki obraz konfliktów kapitalistycznej Łodzi końca XIX w. ukazany poprzez dzieje kariery trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców Polaka, Żyda i Niemca, którzy za cenę rezygnacji z młodzieńczych ideałów i przejęcia bezwzględnych reguł walki o pieniądz zdobywają fortunę.

"Cząstki elementarne" to historia dwóch braci w dzieciństwie porzuconych przez matkę hipiskę, niepotrafiącą zbudować relacji rodzinnych. Wychowywani przez dziadków chłopcy nigdy się nie spotkali. Pewnego dnia matka postanawia wyprostować to niedopatrzenie. Po latach Michael zostaje wybitnym biologiem prowadzącym badania genetyczne, Bruno to sfrustrowany wielbiciel pornografii, seksu i częsty pacjent kliniki psychiatrycznej. Podczas wypadu na "erotyczny obóz", którego uczestnicy oddają się głównie kopulacji, poznaje lubiącą eksperymenty Christiane. W tym samym czasie Michael odnajduje zakochaną w nim przed laty Annabelle.

Nauczyciel z Nowego Jorku przeprowadza się do małego miasteczka w Teksasie, gdzie szybko zostaje zwolniony za bycie gejem. Przebrany za kobietę powraca, by dokonać zemsty.

Zgrabna, barwna komedia, napisana przez Charliego Kaufmana, znakomitego autora scenariuszy, nominowanego do Nagrody Akademii Filmowej (Być jak John Malkovich), reżyserowana przez cenionego francuskiego reżysera wideoklipów muzycznych i reklam, Michela Gondry, dla którego jest to debiut w filmie pełnometrażowym. Szalona opowieść o trójce wyjątkowych ludzi. Patricia Arquette gra pokrytą silnym zarostem Lilę. Tim Robbins w roli Nathana chce ocalić świat ucząc myszy zachowania przy stole. Dołącza do nich Puff (Rhys Ifans), młody człowiek, który został wychowany w dziczy przez małpy. Każdy ma co do niego inne plany, czyli... wszystko może się zdarzyć.

Nastoletni Tano (Juan José Ballesta) z okazji ślubu brata dostaje dwudniową przepustkę z poprawczaka. Postanawia spędzić ten czas najlepiej jak potrafi: kradnie by móc kupić alkohol i papierosy, spotyka sie z dziewczyną, pakuje się w problemy, uczestniczy w bójkach, by czuć adrenalinę. Jednak w miarę upływu czasu zdaje sobie sprawę, że dawne rozrywki nie sprawiają mu przyjemności. Pobyt w poprawczaku zmienił jego sposób widzenia świata, a te dwa dni wolności stają się przełomowe w jego życiu.