Pan Parr, kiedyś znany powszechnie jako "Iniemamocny", oraz jego żona Helen, prowadzą życie emerytowanej pary superbohaterów. Zostali zmuszeni do zaniechania swej działalności piętnaście lat wcześniej i dziś spokojnie mieszkają na przedmieściu. Ich dzieci nie wiedzą wszystkiego o dawnych zajęciach rodziców. Niespodziewanie jednak przed Iniemamocnym pojawia się szansa, by wrócić do branży i przeprowadzić bardzo niebezpieczną, tajną akcję na dalekiej wyspie. Parr skorzysta z niej z ochotą, ale długa przerwa w aktywności sprawi, że nie będzie to łatwe. Przy okazji wciągnie w wir zdarzeń całą rodzinę.

Akcja rozgrywa się u schyłku komunizmu w Rumunii, bodaj jedynym kraju dawnego bloku, gdzie aborcja była nielegalna. Kobieta, która próbowała złamać przepisy, narażała się nie tylko na wyrok, ale przede wszystkim na serię trudnych do zniesienia upokorzeń. Taki los spotyka bohaterki filmu Mungiu, dwie przyjaciółki, studentki politechniki mieszkające w jednym pokoju w bukareszteńskim akademiku - Otilię i Gabitę. Gabita jest w ciąży, chce ją usunąć, ale sytuacja przytłacza ją i niemal paraliżuje.

Film opowiada o losach dziewcząt, które w latach sześćdziesiątych trafiły do zakładów prowadzonych przez Siostry św. Marii Magdaleny. Były wśród dziewcząt niezamężne matki, ofiary gwałtów, sieroty zbyt ładne i zbyt kochające życie. Zamykano je w zakonach, gdzie, zamiast na modlitwie, spędzały czas na praniu, wyżymaniu i prasowaniu. Zyski z ich pracy zasilały kasę zakonu, zaś one mogły być pewne tylko jednego - że za każde najmniejsze przewinienie czekają je dotkliwe kary fizyczne i psychiczne.

Aileen Wuornos już jako 13-latka zarabiała na życie jako prostytutka. Wie, że musi polegać tylko na sobie, a ciało jest jedynym towarem, który może wystawić na sprzedaż. Jej życie odmienia przypadkowe spotkanie z młodą lesbijką Selby Wall, którą rodzice wysyłają do ciotki na Florydę, by wyleczyła się z homoseksualizmu. Odrzucone przez środowisko kobiety odnajdują w sobie bratnie dusze. Pewnej nocy Aileen, brutalnie pobita i zgwałcona przez jednego z klientów, zabija go w obronie własnej.

Sophie to jedyna kobieta w ruchu oporu w hitlerowskich Niemczech. Dziewczyna i jej brat Hans zostają zatrzymani przez nazistów.

Rok 1976. Na korytarzu gmachu Telewizji Agnieszka - dyplomantka szkoły filmowej - przekonuje "ważnego" redaktora o potrzebie powstania filmu o Mateuszu Birkucie, przed laty przodowniku pracy, którego błyskotliwa kariera skończyła się nagle i niespodziewanie gdzieś około roku 1952. Po pertraktacjach dziewczyna dostaje wreszcie taśmę i niezbędny sprzęt. Rozpoczyna prywatne "śledztwo", mające ustalić przyczyny sukcesu i upadku Birkuta...

Salma [Hiam Abbass] jest palestyńską wdową i żyje tuż przy zielonej granicy z Izraelem. Pewnego dnia do domu naprzeciwko jej zagajnika drzew cytrynowych wprowadza się ważna osobistość - sam izraelski Minister Obrony [Doron Tavory]. W krótkim czasie izraelskie siły bezpieczeństwa oświadczają, że drzewa Salmy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa ministra i żądają ich wycięcia. Razem z Ziad Daud [Ali Suliman], młodym palestyńskim prawnikiem, wdowa szuka sprawiedliwości w sądach, również w izraelskim Sądzie Najwyższym. Jej determinację zauważa żona ministra - Mira Navon [Rona Lipaz-Michael], kobieta nieszczęśliwa w małżeństwie. Pomimo dzielących je różnic dwie kobiety znajdują nić porozumienia. Problemy Bliskiego Wschodu nie dają jednak o sobie zapomnieć...

Poruszająca historia, która zdarzyła się naprawdę. Profesor Deborah Lipstadt (Rachel Weisz), amerykańska pisarka, wykładowczyni i historyczka pochodzenia żydowskiego, zostaje pozwana przez Davida Irvinga, słynnego rewizjonistę historii Holokaustu, za oszczerstwo. Mężczyzna zarzucił pisarce, że w książce „Denying the Holocaust” fałszywie opisuje ona, jakoby zaprzeczał istnieniu Holokaustu. Proces toczył się w Wielkiej Brytanii, gdzie według prawa, to na pozwanym spoczywa ciężar udowodnienia, że oskarżenie jest nieprawdziwe.

Dwaj bracia dorastają w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, w małym miasteczku, na południe od Rzymu. Przystojny i nieco próżny Manrico podejmuje pracę w fabryce, zostaje przewodniczącym związków zawodowych i marzy o rewolucji. Jego młodszy brat Accio, czując powołanie, wstępuje do seminarium. Jego poglądy są skrajnie prawicowe. W życiu obu braci pojawia się Francesca, studentka pochodząca z arystokratycznej rodziny. Połączeni miłością i przyjaźnią, Manrico, Accio i Francesca, próbują stawić czoła wyzwaniom, jakie niosą ze sobą: rodzina, dorosłe życie i polityka…