Mark Renton (Ewan McGregor) nie ma ochoty wieść "przyzwoitego" życia. Zamiast kariery, rodziny i przesiadywania przed telewizorem wybiera wieczną balangę, narkotyki i kompletny odjazd. W jego zakręconych perypetiach towarzyszą mu zwariowani przyjaciele: świr Begbie (Robert Carlyle), kobieciarz Sick Boy (Jonny Lee Miller), niezbyt rozgarnięty Spud (Ewen Bremner) i Diane (Kelly Macdonald) - dziewczyna z dobrego domu. Jednak pewnego dnia Mark postanawia zerwać z przeszłością i stać się normalnym obywatelem. Nic z tego - jego przyjaciele nie pozwalają mu tak łatwo się zmienić. Gdy będzie trzeba, zamieszkają w jego mieszkaniu, będą pić piwo, a nawet sprzedadzą telewizor...

Uhonorowany Oscarem scenarzysta i reżyser Paolo Sorrentino przedstawia historię młodego Fabietto Schisy, osadzoną w niespokojnym Neapolu lat 80. "To była ręka Boga" to opowieść, w której nieoczekiwane chwile radości, jak przybycie piłkarskiej legendy Diego Maradony, przeplatają się z równie nieoczekiwanymi tragediami. Los rozdaje karty, łzy i śmiech mieszają się ze sobą, a splot wydarzeń kształtuje przyszłość Fabietto. Sorrentino powraca do domu, aby opowiedzieć najbardziej osobistą ze swoich historii, osnutą wokół par tematów: losu i rodziny, sportu i kina, miłości i straty.

Podczas II wojny światowej tajemniczy nieznajomy trafia pod opiekę brytyjskich sojuszników, nieświadomych jego niebezpiecznej przeszłości. Ujawnienie tajemnicy zaczyna niesamowitą opowieść, pełną namiętności, intryg i przygód.

"Mistrz" to fascynująca historia spotkania wizjonera, który głosi, że odkrył zagadkę istnienia (Philip Seymour Hoffman), i człowieka, który mu uwierzył i zaczął ślepo wypełniać jego polecenia (Joaquin Phoenix). To opowieść o pragnieniu władzy i miłości, o mrokach ludzkiej duszy i odwiecznej tęsknocie za swoim miejscem na ziemi.

"Ulice nędzy" to zapowiedź nowego oblicza sztuki filmowej w wykonaniu Martina Scorsese - a jednocześnie genialny początek wieloletniej współpracy z Robertem De Niro. To historia życia Scorsese, częściowo autobiograficzna opowieść o pierwszym pokoleniu synów i córek nowojorskiej "Małej Italii". Harvey Keitel wcielił się w rolę Charliego, pracującego w szeregach lokalnej mafii. Amy Robinson zagrała Teresę, dziewczynę, którą jego rodzina uważa za nieodpowiednią partię, ze względu na chorobę. Natomiast Robert De Niro stworzył niezapomnianą kreację Johnny'ego Boya - drobnego kanciarza w podstępnym świecie wielkich przekrętów i pieniędzy, którą Stowarzyszenie Nowojorskich Krytyków wyróżniło nagrodą dla "najlepszego aktora drugoplanowego".

Grupa inteligentnych, wykształconych młodych ludzi przeprowadza oryginalny eksperyment: zamieszkują w tymczasowo pustej willi, należącej do wuja jednego z nich - przewodzącego grupie Stoffera, z zamiarem udawania ludzi psychicznie chorych. Poszukując ekstremalnych wrażeń, wyzbywają się wszelkich zahamowań, badają granice owej wolności, a jednocześnie świetnie się bawią, obserwując reakcje tzw. normalnych ludzi na ich rzekome kalectwo i bez skrupułów korzystają z wyrozumiałości, jaką otoczenie żywi dla niepełnosprawnych umysłowo.

Rzym, rok 1975. Trzech uczniów prestiżowego męskiego liceum katolickiego popełnia przerażającą zbrodnię, która szokuje całą szkołę i społeczność.

Klaus Schneider (Klaus Maria Brandauer), austriacki żołnierz ranny w czasie walk na froncie I wojny światowej, trafia do kliniki doktora Emila Bettelheima (Erland Josephson). Wkrótce lekarz odkrywa niezwykłe zdolności swojego pacjenta, potrafiącego przewidywać przyszłość oraz wprowadzać w stan hipnozy. Gdy po wyleczeniu Klaus wyjeżdża do Berlina, zmienia nazwisko na Hanussen i zostaje gwiazdą lokalnych teatrzyków. Chociaż starannie unika deklaracji politycznych, sprowokowany podczas konferencji prasowej przepowiada, że kanclerzem Niemiec zostanie wkrótce Adolf Hitler. Wróżba ta wywołuje burzę wokół jego osoby...

Piętnastoletnia Molly jest najlepszą uczennicą w klasie. Nikt nie podejrzewa, że Molly jest prostytutką na Bulwarze Zachodzącego Słońca. Podwójne życie bohaterki zostaje zburzone, gdy dwójka jej przyjaciół ginie z ręki seryjnego mordercy. Będąc jedynym świadkiem dziewczyna sama staje się celem i tylko detektyw prowadzący śledztwo będzie w stanie uratować jej życie.

Rodzina Attore mieszka w domu jednorodzinnym na przedmieściach Rzymu. Luca (Adriano Giannini) to rozgoryczony dziennikarz, który w ramach zleceń tworzy fake newsy. Susi (Micaela Ramazzotti) jest baletnicą nauczającą podstaw tańca otyłe kobiety. Lucilla (Elisa Miccoli) to grzeczna, ale pomysłowa sześciolatka, która zmaga się z ostrą formą astmy. Rodzina nie najlepiej radzi sobie w sprawach finansowych, ale potajemnie w tej kwestii wspiera ich siedemnastoletni Pierpaolo (Marcello Fonte), syn Luki z poprzedniego związku. Chłopak mieszka obecnie z matką i dziadkiem i nie może narzekać na brak pieniędzy. Pewnego dnia u rodziny Attore pojawia się studentka z Irlandii, Mary Ann (RoisinODonovan), która ma zająć się Lucillą. I wszystko przewraca się do góry nogami.

Film przedstawia prawdziwą postać o niepowtarzalnej biografii. Pekosiński żyje w Polsce, mieszka w Zamościu, ma prawdopodobnie 53 lata. Nie ma rodziny, nie wie kim jest. W tym życiu wszystko zostało skonstruowane sztucznie: i symboliczna data urodzin – dzień wybuchu drugiej wojny światowej, i nazwisko – od skrótu nazwy instytucji opiekuńczej PKOS, i miejsce urodzenia – kacet w Zwierzyńcu, skąd zza drutów przerzuciła go matka… Fałszywi i sztuczni okazali się przyjaciele i opiekunowie. Prawdziwe – tylko sieroctwo i garb. O młodego Bronka walczyły o siebie dwie potęgi – totalitarne państwo i Kościół Katolicki. Dorosły Pekosiński – alkoholik i degenerat sparaliżowany po wylewie krwi do mózgu, ma jednak gwiazdę przewodnią swego życia: mistrzowską grę w szachy. Upokarzany, przepędzany, zdradzany i oszukiwany, zachowuje godność, dobroć i ufność. Przez całe życie szuka matki.