W filmie "Chłopcy z Ferajny" w formie epizodów opowiedziana zostaje autentyczna historia kariery nowojorskiego mafiozo, Henry'ego Hilla, który w ciągu 30 lat, od popełniającego małe przestępstwa gangstera, dochodzi do kierowniczego stanowiska w mafijnej hierarchii. Na podstawie relacji jednego z wtajemniczonych w sprawy mafii, film pokazuje kompleksowy obraz życia pojedynczego mafiozo, które nacechowane jest dążeniem do władzy, śmiertelnym strachem i męskimi rytuałami.

Trwa wojna. Rick prowadzi w Casablance nocny klub. Pewnego dnia zjawia się tam Ilsa, kobieta, w której niegdyś Rick był bardzo zakochany. Planowali wspólnie wyjechać do Paryża, lecz jego ukochana nie zjawiła się w umówionym miejscu. Mroczne tajemnice i klimat wojennej okupacji stanowi tło do opowieści o głębokim i uczuciu i trudnych wyborach życiowych.

Juda Ben Hur jest bogatym żydowskim księciem, kupcem z Jerozolimy. Razem z nowym gubernatorem przyjeżdża jego stary przyjaciel Messala - dowódca legionów rzymskich. Najpierw przyjaciele cieszą się ze spotkania, potem poróżniają ich poglądy polityczne. Podczas powitalnej parady spada dachówka z dachu Judy i tylko cudem nie kaleczy nowego gubernatora. Chociaż Messala wie, że to był tylko wypadek, wysyła Judę na galery, a jego matkę i córkę do więzienia. Ben Hur przyrzeka zemstę.

Rok 1950. Po nieudanym samobójstwie, w czasie śledztwa były cesarz Chin Pu Yi opowiada historię swojego burzliwego życia. Wszystko rozpoczyna się w 1908 roku, kiedy trzyletni Pu Yi trafia do Zakazanego Miasta, siedziby chińskich cesarzy, by objąć tron władcy. Jest ostatnim z dynastii Ching, panującej od trzech tysięcy lat. Już trzy lata później monarchia staje się republiką, a władza Pu Yi ogranicza się do Zakazanego Miasta. Młody władca dorasta w zamkniętym świecie. W 1929 roku na dwór przybywa angielski nauczyciel by przekazać wiedzę o świecie młodemu Pu Yi...

Biograficzny film o życiu indyjskiego przywódcy duchowego Gandhiego Mohandasa Karamchanda o przydomku Mahatma. Akcja rozpoczyna się zabójstwem Gandhiego, który został zastrzelony 30 stycznia 1948 w Delhi przez hinduskiego fanatyka Nathurama Godze. Później w retrospekcji reżyser filmu Richard Attenborough ukazuje najważniejsze etapy w życiu Mahatmy. W 1983 roku obraz nagrodzono 8 Oscarami.

Piętnastolatek William (Patrick Fugit), zagorzały fan rocka, ma możliwość towarzyszyć znanemu zespołowi muzycznemu podczas tournée po Stanach Zjednoczonych, aby napisać reportaż dla magazynu "Rolling Stone". Podczas podróży William przestaje być tylko obserwatorem, a staje się częścią zespołu. Traci jednak obiektywizm i nie jest w stanie uczciwie opowiedzieć o swoich idolach.

Maria Braun to matka-Niemka, symbol odradzających się z gruzów Niemiec, upadłej godności narodowej, szukającej ratunku w odbudowie ekonomii. Jej małżeństwo trwało jeden dzień i dwie noce, później utraciła męża na długie lata. Mąż poszedł na front wschodni, później znalazł się w sowieckim łagrze. Maria została sama. Maria Braun zdaje się ucieleśniać okres najgłębszego upodlenia Niemców tuż po wojnie na skutek zniszczeń, nędzy i głodu, okres dewaluacji wszelkich wartości, także kulturalnych oraz moralnych. Maria nie jest zła ani zepsuta, po prostu chce przeżyć i doczekać powrotu swego Hermanna. Jednak raz złamane zasady etyczne prowadzą do postępującej deprawacji.

Ludzie walczą od stuleci. Niektórzy ze względu na władzę, inni z powodu chwały lub honoru, niektórzy zaś z miłości. W starożytnej Grecji namiętność, jaka połączyła parę najbardziej znanych kochanków w literaturze świata - Parysa, księcia Troi (Orlando Bloom) i Helenę (Diane Kruger), królową Sparty, stała się przyczyną wojny, za której przyczyną legła w ruinach cała cywilizacja. Porwanie Heleny to obraza, której mąż, król Menelaos (Brendan Gleeson), nie może puścić płazem.

Kasowy szlagier filmowy, brawurowo łączący dynamiczną akcję, romans, przebojową muzykę oraz imponujące, zapierające dech w piersiach zdjęcia powietrznych akrobacji. Miarą sukcesu filmu były nie tylko pełne kina, ale i rekordowa liczba chętnych do służby w marynarce. Szkoła lotnictwa marynarki to wylęgarnia młodych orłów. Jeden z nich to „Maverick" Michaell (Tom Cruise), szalony i ambitny pilot, gotowy na wszystko, by być najlepszym. Pomaga mu w tym piękna instruktorka (Kelly McGillis), a lekcje z nią wkrótce przenoszą się poza klasę.

Film jest adaptacją autobiograficznej powieści "Dzika droga" Cheryl Strayed. Autorka opowiada w niej o samotnej wyprawie szlakiem Pacific Crest Trail z pustyni Mojave do granicy między Oregonem i Waszyngtonem. Kobieta ruszyła w pieszą wycieczkę po tym, jak nagle zmarła jej matka, rozpadła się rodzina i małżeństwo. Miała wówczas zaledwie 22 lata. Strayed pokonała sama ponad tysiąc mil.

Dwaj młodzi piloci, Rafe McCawleyi Danny Walker są sobie bliscy niczym rodzeni bracia. Razem się wychowywali, razem uczyli się latać pilotując samoloty opylające pola, teraz obaj służą w lotnictwie wojskowym. Rafe poznaje piękną Evelyn Stewart, pielęgniarkę ze szpitala wojskowego. Zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, ona jednak nie jest przekonana co do szczerości jego intencji. W końcu jednak odwzajemnia jego uczucia. Tymczasem w tajemnicy przed Evelyn i Dannym, Rafe wstępuje do elitarnego Orlego Szwadronu, który wspomaga Brytyjczyków w bitwie o Anglię.

Ekranizacja rewelacyjnej powieści Guntera Grassa o chłopcu, który w wieku trzech lat postanawia, że już nigdy więcej nie urośnie. Film ukazuje świat gdańskich sklepikarzy który, pochłonięty przez nazizm, już wkrótce przestanie istnieć.

Alex i Jenn wybierają się na wyprawę do kanadyjskiej głuszy. Pewny swojej orientacji w terenie chłopak nie zabiera mapy i lekceważy obawy dziewczyny przed drapieżnikami. Po niepokojącym spotkaniu z dziwnie zachowującym się nieznajomym para zapuszcza się w dzikie rejony. Jenn coraz częściej zwraca uwagę Aleksowi na ślady i odgłosy, które jej zdaniem świadczą o tym, że w pobliżu grasuje niedźwiedź. Alex uspokaja ją, nie przypuszczając, że ma do czynienia z krwiożerczym zwierzęciem.

Opowieść o wojennych losach księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego, późniejszego kardynała i błogosławionego Kościoła katolickiego. Rok 1944. Stefan Wyszyński jest kapelanem oddziału Armii Krajowej działającego w Kampinosie i szpitala powstańczego w Laskach. W obliczu okropieństw dokonywanych przez Niemców chrześcijańskie miłosierdzie duchownego zostaje wystawione na próbę.