Филмите му са новаторски, лирични и страстно политически. Един от най-талантливите потомци на италианския неореализъм, Бертолучи изпълва киноисториите си с техническа виртуозност, наситена визуална патина, представяйки поетично своите герои и пейзажи. С Двайсети век той създава необятен, оперно преувеличен социо-политически документ за италианската история между 1901 и 1945 г. Това е семейна сага с епични пропорции, бляскаво и пищно изследване на възхода на фашизма и безспорния шедьовър на Бертолучи. "В основата на Двайсети век е диалектиката между класите - между тази на земевладелците и онази на селяните, както и сблъсъкът помежду им", обяснява режисьорът. Той разказва историята на две момчета, родени на 27 януари 1901 г. - денят на смъртта на Верди. Алфредо е разглезеното буржоазно синче на богатата фамилия Берлингиери.

Лентата разказва за реални събития, случили се през 1968 година в Чикаго. Незаконна анти-виетнамска демонстрация, прекъсва конгреса на демократическата партия. Протеста бързо прераства в сблъсъци с полицията, срещу която демонстрантите започват да хвърлят камъни, а органите на реда са принудени да използват сълзотворен газ.

Филмът, paзĸaзвa иcтopиятa нa eднo млaдo мoмичe в мaлъĸ гpaд пpeз лятoтo нa 1972 г. Beйдa (Aннa Kълмcĸи) e 11 гoдишнo, тиxo и cпoĸoйнo дeтe, ĸoeтo живee cъc cвoя бaщa вдoвeц Xapи (Дaн Aĸpoйд), ĸoйтo пpитeжaвa пoгpeбaлнo бюpo и paбoти в мaзeтo cи. Heйн нaй-дoбъp пpиятeл e мecтнoтo cpaмeжливo мoмчe Toмac (Maĸoли Kълĸин), ĸoйтo cтpaдa oт aлepгии. Koгaтo Шeли (Джeйми Лий Kъpтиc), идвa в гpaдa и зaпoчвa paбoтa в пoгpeбaлнaтa aгeнция нa Xapи, вcичĸo ĸopeннo ce пpoмeня. Te двaмaтa ce влюбвaт eдин в дpyг, a мaлĸaтa Beйдa зaпoчвa дa peвнyвa Шeли, зaщoтo иcĸa дa пoлyчaвa пoвeчe любoв и внимaниe oт cтpaнa нa бaщa cи. C пoмoщтa нa Шeли и Toмac, Beйдa щe зaпoчнe дa ce yчи дa ce cпpaвя c пpoмeнитe, нacтъпвaщи ĸaĸтo в ceмeйcтвoтo ѝ, тaĸa и зa caмaтa нeя.

Това безмилостно, свръхреалистично експозе е драматизация на решаващия кръвопролитен сблъсък, разиграл се на 30.01.1972 г. - ден, оставил кървяща диря в съзнанието на няколко поколения ирландци. Но това е нещо повече от военен филм, защото обрисува умело главните политически гледни точки и местната география, докато в същото време откроява лица сред тълпата - активисти за граждански права, хвърлящи камъни младежи, генерали, войници и полицаи - за да пресъздаде правдиво и двете страни на конфликта и сектантското разделение.

След като губи колегите си във фатална катастрофа, легендарният плувец и спасител Бен Рандал (Кевин Костнър) е изпратен като преподавател в елитна тренировъчна програма за спасители от бреговата охрана. Докато се бори с демоните на миналото, Бен преобръща с главата надолу учебния план и въввежда свои, меко казано нетрадиционни, методи за обучение. Сред учениците му е и младият шампион по плуване Джейк Фишър (Аштън Кътчър), който е решен да бъде най-добрия в класа на всяка цена. Рандал симпатизира на младежа и е готов да му даде всичко необходимо, за да шлифова и разгърне очевидния си талант. След края на курса Джейк и Рандал заминават за Аляска, където по време на първата си мисия младокът ще разбере смисъла на първото правило на спасителя – ако се налага, жертвай живота си, за да могат другите да живеят.

През декември 2000 г., Хансен - един от най-добрите агенти на ФБР в разузнаването, е пренасочен към офиса в столицата Вашингтон, за да оглави нов отдел, занимаващ се с класифицирана информация. Младият компютърен специалист Ерик О'Нийл се надява някой ден да стане редови агент. Един ден той получава мечтаната работа - секретар на Робърт Хансен в разузнавателния отдел на ФБР, но постепенно осъзнава защо всъщност е бил нает - шефът му е заподозрян в предаване на американски държавни тайни на Съветския съюз. Ерик трябва да разбере дали това е така, преди сигурността на Щатите да се окаже в опасност.

Група руски войници е изпратена на аванпост, за да охранява района. Те прекарват деня в патрулиране на района, докато по тях се стреля от гората. Те никога не знаят дали гражданите са враждебни или приятелски настроени към тях.