Kurt se poprvé s moderním uměním seznámil jako dítě na výstavě „zvrhlého umění“ pořádané nacisty. Po válce pak prokáže svůj talent a studuje výtvarnou akademii ve východoněmeckých Drážďanech. Zde potkává Ellie a je přesvědčen, že našel lásku svého života. Její otec, prominentní lékař Carl Seeband, s jejich vztahem však zásadně nesouhlasí a snaží se jej jakýmikoliv prostředky zničit. To, co nikdo z nich zatím netuší, je skutečnost, že jejich životy jsou již dávno propojeny hrozným zločinem, do kterého byl Seeband za války zapleten.

Rok 1945, Stalinova moc ovládá Polsko. Slavný malíř Wladyslaw Strzeminski odmítne dělat umělecké kompromisy a sloužit doktríně socialistického realismu. Je pronásledovaný, vyloučený z univerzity, jeho obrazy jsou strhány ze zdí muzeí. S pomocí některých svých studentů začne bojovat proti komunistické straně a stává se symbolem uměleckého odporu proti tyranii.

Geniální skladba Maurice Ravela, jak ji neznáte... Každých patnáct minut se někde ve světě hraje Ravelovo Bolero, jedna z nejpopulárnějších skladeb všech dob. Tento film se snaží odpovědět na to, jak tato slavná melodie inspirovala a ovlivnila světovou pop-kulturu. Zkoumá složitost a bohatost zdánlivě prostého díla: emoce, které vyvolává, závrať, kterou vytváří, ale zabývá se také díly, která se Bolerem inspirovala. O svém vztahu k této skladbě ve filmu hovoří například Lalo Schiffrin, Rufus Wainwright, Angélique Kidjo či Claude Lelouch. Uvidíme však také ukázku z krátkého fimu Patrice Leconta, v němž komik Jacques Villeret mistrovsky ztvárnil otráveného a nepozorného bubeníka právě při Boleru.