Francoska igralka in japonski arhitekt se zapleteta v kratko, strastno ljubezensko zvezo v povojni Hirošimi. Njuna vzajemna fascinacija ju napelje k pregonu lastnih surovih spominov na ljubezen in trpljenje.

Leto 1942, Pariz. To je zgodba o judovskem gledališkem režiserju in njegovi ženi, ki skriva moža pred nacisti v kleti gledališča, medtem ko je ona hkrati režiserka in igralka. Leto 1942, Pariz. V času nacistične okupacije Francije Marion Steiner, znana igralka na odrskih deskah in na filmu, vodi montmartrsko gledališče. Njen mož, judovski scenarist in režiser Lucas Steiner, naj bi ušel v Južno Ameriko, v resnici pa se skriva v kleti gledališča. Le Marion ve, kje je v resnici njen mož, in ga bolj kot vse poskuša varno spraviti iz Francije, vedoč, da ga bodo nacisti, če ga bodo našli, odpeljali v koncentracijsko taborišče. V gledališču trenutno vadijo Steinerjevo zadnjo igro La Disparue, v kateri Marion igra ob novincu v gledališču, mladem igralcu Bernardu Grangerju, ki – kar njegova delodajalka ne ve – sodeluje pri odporniškem gibanju. Marionina predanost možu je resno ogrožena, ko ugotovi, da jo privlači čedni soigralec ...

Slovita knjižna uspešnica Raya Bradburyja v režiji Françoisa Truffauta opisuje ameriško družbo prihodnosti, ki se vdaja hedonizmu in v kateri sta samostojno mišljenje ter kritična presoja nezaželena. Tiranski režim obvladuje javno mnenje tako, da prepove branje in posedovanje knjig; kogar ujamejo pri branju, je v najboljšem primeru zaprt v umobolnico. Skupina požigalskih gasilcev je zadolžena za uničenje vsakršne literature: 451 °F (232 °C) je temperatura, ob kateri se papir spontano vžge. Pripoved se vrti okrog gasilca Guya Montaga, ki začne kljub prepovedim zbirati in brati knjige, to pa v njem vzbudi dvome o smiselnosti take družbene ureditve. Kmalu spozna nekatere somišljenike in se celo zaljubi v članico odporniškega gibanja pristašev knjig, vendar ob tem pade v nemilost na delovnem mestu in pri oblasteh, ki izkoriščajo položaj za udobno vladanje z represijo.