Akcja toczy się w roku 1944, w okupowanej przez nazistów Francji. 12-letni Julien jest wychowankiem katolickiej szkoły z internatem na prowincji. Szkolna rutyna zostaje zakłócona przez przybycie trzech nowych, tajemniczych uczniów. Z jednym z nich, wrażliwym chłopcem imieniem Jean, Julien zaprzyjaźnia się. Z biegiem czasu Julien zaczyna domyślać się, że Jean i pozostali dwaj nowi uczniowie są Żydami ukrywanymi w internacie przez dyrektora, ojca Jana.

Występująca w podrzędnym berlińskim kabarecie Sally poznaje Brytyjczyka - Briana. Zakochują się w sobie, a ich związek przeplata się z dojściem nazistów do władzy.

Nowo zatrudniona pomoc domowa zaprzyjaźnia się z urzędniczką pocztową, która namawia ją do buntu przeciwko swoim pracodawcom.

Młody król Anglii Henryk V (Kenneth Branagh), w młodości beztroski i apolityczny, za cichą namową duchownych zaczyna domagać się wątpliwych praw do korony i królestwa francuskiego. Doprowadza tym samym do rozpoczęcia okrutnej i ciężkiej wojny z Francją, w trakcie której król musi się zmagać z topniejącym morale swych oddziałów i własnymi wątpliwościami. Kulminacja następuje w czasie krwawej bitwy pod Agincourt, gdzie Anglia, mimo braku przewagi liczebnej, wygrywa bitwę. Za pokój król Francji (Paul Scofield) zobowiązuje się wydać swoją córkę za Henryka V.

Poetycki film psychologiczny. Zapłakana dziewczyna próbuje popełnić samobójstwo na paryskim moście. Powstrzymuje ją cyrkowiec, który właśnie szukał asystentki do swego programu estradowego. Dziewczyna przyjmuje jego zaproszenie, zaczynają występować razem.

Gene Hackman powraca w nagrodzonej Oscarem roli "Popeye" Doyle'a - nowojorskiego detektywa, który chce przerwać krąg francuskich handlarzy narkotykami. Porwany w Marsylii przez heroinowego króla Alaina Charniera (Fernando Rey), ucieka. Zmuszony jest połączyć swe siły z francuskim partnerem (Bernard Fresson), by schwytać Charniera. Szybkie i zaskakujące zwroty akcji powodują, że druga część godnie kontynuuje klimat i charakter wspaniałego filmu z 1971 roku.

Na pogrzeb starej pani Vieuzac (Paulette Dubost), do małej, francuskiej miejscowości zjeżdża się jej bardzo barwna rodzina. Ponieważ jest 1968 rok i paryscy studenci rozpętują rewolucję, zmarła nie może zostać pochowana z powodu strajku grabarzy. Sytuacja ta staje się pretekstem do wielu rodzinnych dyskusji, zabaw w ogrodzie i kłótni o spadek.

Remake pierwszej ekranizacji pacyfistycznej powieści Ericha Marii Remarkque'a, nakręconej w 1930 roku przez Lewisa Milestone'a. Film opowiada o przeżyciach grupy młodych Niemców wysłanych do okopów I wojny światowej. Dla wielu z nich będzie to gorzki czas szybkiego wchodzenia w dorosłość.

Pełna akcji i przygód opowieść o ponownym spotkaniu sławnych trzech muszkieterów i D'Artagnana, w której walczą "jeden za wszystkich i wszyscy za jednego" w obronie honoru króla i za przyszłość kraju. Leonardo DiCaprio występuje w podwójnej roli - okrutnego króla Ludwika XIV i tajemniczego więźnia z twarzą ukrytą pod żelazną maską. Paryż głoduje, ale król Ludwik XIV bardziej zainteresowany jest miłostkami, rozpustą i dworskimi intrygami niż losem swych poddanych. Trzej muszkieterowie, w których role wcielili się znakomici Jeremy Irons, John Malkovich i Gerard Depardieu obmyślają śmiały plan uwolnienia Francji spod tyranii króla. Jedynie D'Artagnan (Gabriel Byrne) stoi im na drodze.

Athos, Portos, Aramis i D'Artagnan walczą w szeregach królewskiej armii oblegającej twierdzę hugenotów – La Rochelle. Pragnąc ostatecznie ukrócić pogłoski na temat romansu królowej Anny Austriaczki z księciem Buckingham, Ludwik XIII usiłuje zniszczyć brytyjskich popleczników. Kardynał Richelieu decyduje się porwać powierniczkę królowej, Constance Bonancieux. Porwania dokonuje milady de Winter, groźna agentka kardynała. Zakochany w Constance D'Artagnan rusza jej na ratunek.