W 1895 roku Louis i Auguste Lumière wymyślili kinematograf i nakręcili pierwsze w historii filmy, takie jak: "Wyjście robotników z fabryki" czy "Polewacz polany". Z czasem, usprawniając pracę kamery, doskonaląc kompozycję kadru, wprowadzając duble i śmiało eksperymentując z efektami specjalnymi, położyli podwaliny pod dzisiejszą sztukę filmową. Spośród nakręconych przez nich ponad 1400 produkcji, Thierry Frémaux wybrał 114 obrazów, wśród których znalazły się klasyczne arcydzieła, jak i zaskakujące, nieznane dotychczas filmowe odkrycia. Wszystkie one – zrekonstruowane cyfrowo w jakości 4K – zostały zebrane dla uczczenia wspaniałego dziedzictwa braci Lumière.

Film opowiada o jednym z najbardziej dramatycznych okresów w historii świata: rozmieszczeniu radzieckich rakiet na Kubie w 1962 roku i związanym z tym kryzysem międzynarodowym, którego groźbą był wybuch konfliktu nuklearnego między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Tytułowe 13 dni były najdramatyczniejszym okresem dla administracji Kennedego. W gabinetach rządowych i prezydenckich rozgrywała się walka między doradcami prezydenta, Pentagonem, CIA. Kryzys oglądamy oczami specjalnego asystenta prezydenta Johna F. Kennedego - Kennego O'Dommell'a (K. Costner).

Zbliża się Noc Strzeżenia Wiedźm. Mieszkańcy Ankh-Morpork szukują się do świąt. Ubrane drzewka od dawna stoją w domach, rozkoszne rudziki i gile latają dookoła. Jest też śnieg. Jednak coś wisi w powietrzu... Wyraźnie daje się we znaki brak wesołego osobnika, przynoszącego prezenty... Śmierć w ramach przyjacielskiej przysługi postanawia zastąpić Wiedźmikołaja, na którego życie dybią mroczne istoty. Pan Herbatka, z akcentem na ?a? obmyśla demoniczny plan, mający na celu uśmiercenie Dyskowego Gwiazdora. Wnuczka Śmierci musi porzucić rolę guwernantki i po raz kolejny zastąpić swojego dziadka w pracy oraz uratować Wiedzmikołaja. Inaczej nie wzejdzie słońce...

Kandydaci do fotela prezydenta USA robili, co mogli, by przekonać do siebie wyborców. Teraz każdy głos jest na wagę złota. George W. Bush i Al Gore z niecierpliwością oczekują na wyniki wyborów. Tymczasem Ameryką wstrząsa skandal związany z liczeniem głosów na Florydzie, gdzie Bush i Gore idą łeb w łeb. Sprawa trafia do sądu, który orzeka ważność wyborów na Florydzie, tym samym ogłaszając zwycięstwo George’a Busha'a. Trzymający w napięciu dramat Jaya Roacha opowiada o przebiegu wyborów prezydenckich w USA w 2000 roku. Występują w nim takie sławy jak Kevin Spacey, Laura Dern, John Hurt i Tom Wilkinson. Film jest produkcją stacji HBO i zdobył 3 statuetki Emmy (z 6 nominacji) w kategoriach: najlepszy film TV, najlepsza reżyseria i najlepsze zdjęcia.

Epicka opowieść o początkach wojny secesyjnej. Profesor Joshua Lawrence Chamberlain w dniu rozpoczęcia konfliktu poświęca obiecującą karierę naukową, by przystąpić do unionistów. Walczący po stronie konfederatów generał Robert E. Lee musi dokonać wyboru pomiędzy poczuciem obowiązku wobec kraju a lojalnością wobec bliskich. Jego przyjaciel, Thomas "Stonewall" Jackson, trwa przy nim w najtrudniejszych chwilach. Wkrótce wszyscy bohaterowie wezmą udział w największej bitwie tej wojny.