Film ukazuje portret jednego z największych geniuszy militarnych XX wieku - generała Pattona. Cieszący się ogromną charyzmą wśród żołnierzy, wzbudzał w równym stopniu zachwyty nad swoją błyskotliwością i instynktem dowódczym, co kontrowersje swym niekonwencjonalnym zachowaniem. Nagrodzony Oscarem za swoją rolę George C. Scott odmówił przyjęcia statuetki.
Jest rok 1941. Do sennego sycylijskiego miasteczka przyjeżdża przepiękna kobieta, Malena. Przyjeżdża sama, bo mąż walczy na froncie. Każde publiczne pojawienie się Maleny zamienia się w spektakl. Wszędzie towarzyszą jej pożądliwe spojrzenia mężczyzn i złośliwe plotki ich zazdrosnych żon. Za Maleną podąża też armia kościstych wyrostków na rowerach. Jeden z nich, 13-latek Renato Amoroso, popada w prawdziwą obsesję na jej punkcie. Kiedy mąż Maleny ginie na froncie, pęka bariera tłumionych żądzy, zazdrości i gniewu.
Dwie rodziny z Missisipi - jedna biała, druga czarna - muszą odnaleźć się w brutalnej powojennej rzeczywistości, kiedy uprzedzenia znaczą czasem więcej niż przyjaźń.
Rok 1942. Batalion Fritza i Manfreda zostaje przerzucony na front wschodni. Porucznik Witzland informuje żołnierzy, że będą walczyć o zdobycie Stalingradu. Większość obawia się rosyjskiej zimy, ale hitlerowska propaganda twierdzi, że opór obrońców miasta zostanie szybko złamany. Pierwszy szturm na Stalingrad okazuje się niezwykle krwawym przedsięwzięciem. W przepełnionym lazarecie Fritz i Manfred wymuszają na Witzlandzie opatrzenie ciężko rannego kolegi w pierwszej kolejności. Za to wykroczenie kapitan Haller przenosi ich do batalionu karnego.
Rok 1943. Czołowi gracze ligi baseballowej zostają powołani do wojska. W miejsce zawieszonej ligi męskiej, zostaje powołana liga żeńska. Jimmy Dugan, były zawodnik pierwszej ligi otrzymuje zadanie zorganizowania pierwszej w historii kobiecą drużyny i poprowadzić ją do zwycięstwa w ogólnonarodowych mistrzostwach. Siostry Dottie Hinson i Kit Keller odkryte przez jednego z łowców talentów, postanawiają spróbować sił w żeńskiej lidze narodowego sportu Ameryki.
Japońscy imperialiści decydują się na atak. Władze Stanów Zjednoczonych ignorują możliwość jego przeprowadzenia. Przechwytywane japońskie komunikaty informują o nalocie - jednak nigdy nie docierają do Biura Federalnego. Ostrzeżenia radarowe zostają zlekceważone. Nawet wykrycie, niedługo przed atakiem japońskiej łodzi podwodnej w Pearl Harbor nie zostaje nikomu zameldowane. Wreszcie nadchodzi dzień hańby - przybierający postać dramatycznego, zmasowanego ataku.
II wojna światowa. Sierżant Steiner zdaje sobie sprawę, że wojna jest przegrana. Podoficer i jego ludzie usiłują przetrwać w rosyjskim piekle. Szanse na to są małe. Oddział Steinera toczy zacięte potyczki z Armią Czerwoną. Większym zagrożeniem jednak są dla nich ich niemieccy dowódcy. Bezpośredni przełożony sierżanta, kapitan Stransky, to wyniosły pruski arystokrata, oficer zaślepiony ambicją, którego marzeniem jest zdobycie najwyższego odznaczenia w hitlerowskiej armii – Żelaznego Krzyża. Aby zrealizować cel, nie zawaha się poświęcić życia żołnierzy.
Berlin, 5 maja 1941 roku. Stojący na czele Urzędu Technicznego gen. Harry Harras ma wiele powodów do zmartwień. W ostatnim okresie wiele samolotów uległo awarii lub zostało rozbitych. Dowództwo, zaniepokojone sytuacją, rozkazuje bliżej przyjrzeć się sprawie. Gruppenführer Schmidt-Lausitz sugeruje wręcz sabotaż, ale Harras ręczy za swoich ludzi, zwłaszcza za naczelnego inżyniera Oderbrucha , który prywatnie jest jego przyjacielem. Niebawem generał decyduje się wstąpić do NSDAP, by nie utracić stanowiska w siłach powietrznych i móc dalej nieść pomoc swoim przyjaciołom Żydom. Niestety, kolejne katastrofy lotnicze sprawiają, że Harras zostaje aresztowany. Na polecenie Führera Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy ma przeprowadzić dochodzenie w sprawie powtarzających się tragedii. Dowodzenie akcją zleca się Lausitzowi. W ciągu dwóch godzin Harras ma znaleźć zdrajcę, w przeciwnym razie to on zostanie obciążony winą za śmierć lotników.
Po śmierci męża Laura Henderson postanawia otworzyć teatr. By zachęcić publiczność do kupowania biletów, w trakcie spektakli na scenie pojawiają się nagie modelki.
Trwa II wojna światowa. Henry Faber, nikomu nie rzucający się w oczy pracownik kolei, w rzeczywistości jest niemieckim szpiegiem znanym jako Die Nadel (Igła), który mieszka od kilku lat w Anglii. Wykonuje tam różne zlecenia dla wywiadu, m.in. zajmuje się fotografowaniem obiektów, które potem są bombardowane. Pewnego dnia dostaje zadanie - ma udać się na teren obozu wojskowego wroga i sfotografować zbierające się tam siły.
Film „Gustloff – rejs ku śmierci” to zrealizowana z imponującym rozmachem opowieść o największej katastrofie w historii podróży morskich. Ponad 9 tysięcy kobiet, mężczyzn i dzieci zginęło próbując uciec na jego pokładzie przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Liczba ofiar tej tragedii jest sześciokrotnie wyższa niż liczba ofiar słynnej katastrofy „Titanica”.
Film fabularny rozgrywa się w latach 1942 - 1943 i opowiada historię powstania jednostki wojskowej w Związku Radzieckim oraz udział żołnierzy czeskich i słowackich w walkach na froncie wschodnim.