W tym komicznym dramacie Verdoux, były kasjer bankowy, utrzymuje swoją rodzinę z mordowania bogatych kobiet. Jest okrutny i wyrafinowany. Uważa morderstwo za uzasadniony sposób osiągania celów w życiu. Jak wyjaśnił Chaplin: "Dla generała niemieckiego von Clausevitza wojna była ciągiem dalszym zabiegów dyplomatycznych z zastosowaniem innych środków. Dla Verdoux zbrodnia była ciągiem dalszym robienia biznesu z zastosowaniem innych metod". Postać Verdoux posłużyła Chaplinowi do wykazania, że społeczeństwo, którego sens określa robienie interesów, jest społeczeństwem opartym na zbrodni i wojnie. W filmie po raz pierwszy widzowie nie zobaczyli "Charliego". Ale czy poczciwy Charlie mógłby potępić społeczeństwo tak bezpardonowo, jak to zrobił Verdoux w swym przemówieniu w sądzie?

Roseanne McNulty (Vanessa Redgrave) jest stuletnią pacjentką szpitala psychiatrycznego. Mieszka tam już ponad pięćdziesiąt lat. Pewnego dnia doktor William Grene (Eric Bana) postanawia dowiedzieć się, dlaczego Roseanne przebywa w zakładzie tak długo. Nie wie, że ukrywa tajny pamiętnik. Lekarz zaczyna zagłębiać się w jej przeszłość. Poznaje młodą kobietę (Rooney Mara) z uwodzicielską charyzmą. Przeprowadziła się ona do Sligo, by podjąć pracę w kawiarni cioci. Zakochała się w przystojnym pilocie myśliwca. Uczuciem obdarzył ją miejscowy ksiądz (Theo James).

Historia chińskich himalaistów, którzy wspięli się na szczyt Mount Everest z najbardziej niebezpiecznej północno-wschodniej strony. Fang Wuzhou (Jing Wu), Xu Ying (Ziyi Zhang), Li Guoliang (Boran Jing) i Qu Songlin (Yi Zhang) przyjechali w 1960 roku. Na szczycie zostawili statuetkę Mao, a następnie wrócili po czwartego członka swojego zespołu, który nie był w stanie ukończyć wspinaczki na Everest.

Realizacja filmu była wyrazem fascynacji reżysera kulturą i obyczajowością Meksyku - kraju, w którym mieszkał od 1974 r. Film zdominowały wyraźnie dwie - wzajemnie uzupełniające się warstwy: psychologiczna i obyczajowa. Dramat alkoholika - byłego konsula angielskiego w Meksyku - człowieka, który po latach wypełnionych pracą i sukcesami traci sens i wiarę we wszelkie poczynania, rozgrywa się w egzotycznej, niepokojącej atmosferze obchodów Święta Zmarłych. Jest to film o wielkiej sile wyrazu, a jego ogromnym atutem są znakomite kreacje odtwórców głównych ról - zwłaszcza wspaniałego Alberta Finneya.

Osadzona w realiach amerykańskiej rzeczywistości końca lat 30 akcja rozgrywa się w Albany w stanie Nowy Jork. Od 22 lat domem Francisa Phelana (Jack Nicholson) jest ulica. Śpi na kartonach, żywi się odpadkami, czasem zarobi parę groszy, które od razu przepija. W delirycznych wizjach jawi się przed nim całe przeszłość. Porzucił życie rodzinne po tragedii, której nie potrafił sprostać. Stracił syna, a o jego śmierć obwinia właśnie siebie. Od tej pory Francis włóczy się po świecie.

Młoda rosyjska emigrantka (Christina Ricci) w poszukiwaniu ojca, który przed laty opuścił Rosję, trafia do Paryża, gdzie zostaje śpiewaczką w chórze. Dzięki swej współlokatorce Loli (Cate Blanchett) wchodzi w piękny i zwodniczy świat paryskiej opery. Poznaje największych artystów, w tym wspaniałego tenora Dante Dominio (John Turturro) i uroki życia na scenie. Wkrótce przeznaczenie kieruje ją w ramiona tajemniczego cygańskiego jeźdźca (Johnny Depp), darując uczucie, któremu nie sposób się oprzeć.

W 1936 roku, do sierocińca prowadzonego przez zakonnice w Zakopanem, trafia nowa dziewczynka, Natalia (Elżbieta Karkoszka). Bardzo szybko orientuje się w nowej, ponurej rzeczywistości przepełnionej agresją, przemocą, ciężką pracą i surowymi karami.