Историята на италианец от еврейски произход по време на Втората световна война, който трябва да използва своя хумор и въображение, за да помогне на малкия си син да оцелее в немския концентрационен лагер.
След края на Втората световна война, светът постепенно става наясно с всички военни престъпления, извършени от Третия райх по време на войната. През 1948-а в Нюрнберг се състоят серия процеси от международен трибунал, оглавяван от американски юридически и военни лица. Целта им е да осъдят виновни за престъпления срещу човечеството. По това време повечето от основните фигури в нацисткия режим или са мъртви, или са изчезнали безследно. Основният въпрос пред американските съдии е колко отговорност могат да вменят на тези, които "просто са следвали заповеди".
Крахът на Третия райх ви отвежда в бункера на Хитлер по време на драматичните последни дни от съществуването на Третия райх. През очите на Труди Юнге, личната секретарка на Фюрера, ще видите как оптимизмът отстъпва на ужаса и на прозрението, че загубата на Германия във войната е неизбежна. Ще видите как Химлер и Гьоринг се опитват да се спасят, изоставяйки своя лидер, как Гьобелс се кълне във вярност на Фюрера и как самият Хитлер се люшка от безумен, сляп оптимизъм към черно, безнадежно отчаяние.
Британските военнопленници построяват железопътен мост в окупираната от японските части в Бирма. Когато съюзническите командоси разбират, получават заповед за неговото незабавно унищожение.
Разгулният и пресметлив сержант Дж. Дж. Сефтън е затворник в немски лагер за военнопленници, който прекарва дните си в сравнително охолство и търгува с немците в замяна на специални привилегии. когато двама затворници са убити при опит за бягство, става ясно, че сред затворниците има шпионин. Дали това е Сефтън?
Биографичен филм за великото дело и забележителния живот на Махатма Ганди.
Страстите - на латински означава страдание, но също така дълбока и съвършена любов - и отпраща към мъчителните и в крайна сметка изкупителни събития от последните 12 часа от земния живот на Исус Христос.
Годината е 1942 и нацистите прорязват смъртоносна диря през Русия. Под ръководството на Хрушчов, гражданите на Сталинград дават самоотвержен отпор на врага, вдъхновени от примера на своя местен герой Василий Зайцев. Подвизите на опитния снайперист са станали легендарни благодарение на пропагандата, водена от най-добрия приятел на Василий – политическия офицер Данилов. За да премахнат Василий, немците изпращат в Сталинград най-добрия си снайперист – майор Кьониг.
В зората на Пражката пролет се появява и първият пълнометражен филм на Иржи Менцел, адаптация на роман на Храбал - негов любим автор. "Строго охранявани влакове" е хубав филм, пълнен с хумор, странности и сладко-кисела ирония. Освен здравословен урок по сексуална просвета, филмът предлага и размисъл за смисъла на живота, рисковете на героизма и абсурда на смъртта. Представящ ни се като антигерой, Милош е нежен мечтател, подобен на Хари Лангдън, а възвишената му непохватност напомня тази на Бъстър Китън.
Извън Африка, един от великите романтични епоси на киното, разкрива невероятната истинска история на Карън Бликсен - една силна жена, която заедно с безотговорния си съпруг, управлява плантация за кафе в Кения през 1914г. Самата Карън се изумява, когато започва да се влюбва в земята, народа и един загадъчен ловец.
Животът на Ерик Лансхоф и петима от най-близките му приятели поема по различни пътища, когато германската армия нахлува в Нидерландия през 1940 г.: борба и съпротива, страх и примирение, сътрудничество и държавна измяна.
Австриецът Франц Ягерщатер твърдо отказва да се бие на страната на нацистите през Втората световна война. Заради това той е екзекутиран през 1943 година.
Бриджит Джоунс е необвързана 30-няколко годишна жена, която бавно осъзнава, че трябва да промени живота си... След самотна новогодишна вечер, тя решава, че тази е годината, в която тя ще преобърне целия си живот към по-добро. Ще свали килограми, ще откаже цигарите, ще пие по-малко, и всичко ще бъде вписвано в дневника й. Но всичко се усложнява със симпатиите, които има към шефа си.