Prawdziwa historia redaktora francuskiego czasopisma "Elle", Jean-Dominique'a Bauby, który w wieku 43 lat zostaje sparaliżowany w wyniku udaru. Paraliż obejmuje całe jego ciało z wyjątkiem lewego oka. Mogąc posługiwać się jedynie okiem do komunikowania się z bliskimi, Bauby próbuje odtworzyć wspomnienia i opisać wszystkie aspekty swojego wewnętrznego świata - poczynając od psychicznego udręczenia spowodowanego uwięzieniem we własnym ciele, po wyimaginowane opowieści ze światów, które odwiedził w swoim umyśle.

„Jedna z najbardziej tajemniczych opowieści w dorobku polskich filmowców. Łączy rzeczywistość z fantazją, prozę życia z poezją, to, co zwyczajne, z tym, co niewytłumaczalne.” 23 listopada 1966 roku przychodzą na świat dwie identyczne dziewczynki - jedna w Polsce, druga we Francji. Choć dzielą je tysiące kilometrów przez całe późniejsze życie czują ze sobą dziwną więź pomimo, że nigdy tak naprawdę się ze sobą nie spotkały. Są do siebie podobne jak dwie krople wody, obie mają problemy zdrowotne, obie kochają muzykę i obie mają takie same imię; Weronika i Veronique (w obydwu rolach – Irene Jacob). W pewnym momencie swego życia Weronika decyduje poświęcić się pracy artystycznej, którą raptownie przerywa śmierć. Veronique podświadomie odczuwa stratę kogoś bardzo bliskiego… W niewytłumaczalny, mistyczny sposób wyciąga wnioski z wydarzeń, które miały miejsce w Polsce. Wybiera miłość zamiast pasji. „To opowieść o życiu, które kończy się, aby znaleźć dalszy ciąg w innym ciele i duszy".

Widowiskowy film kostiumowy, którego akcja rozgrywa się w burzliwym okresie rewolucji amerykańskiej. Benjamin Martin (Mel Gibson) jest weteranem wojny francusko-indiańskiej, który wsławił się wieloma krwawymi czynami na polu bitwy, potem jednak porzucił rzemiosło wojenne i osiadł na farmie u boku ukochanej żony, która urodziła mu siedmioro dzieci. Gdy kraj staje w obliczu nowego konfliktu, Benjamin musi dokonać wyboru: albo wyruszy na wojnę przeciwko Anglikom, albo zostanie w domu, by bronić swojej rodziny.

Geoffrey Rush wciela się w postać diabolicznego Markiza De Sade, szokującego pokolenia przesiąkniętymi erotyzmem i okrucieństwem dziełami literackimi. Obok Rusha, w filmie możemy oglądać także takich aktorów, jak Kate Winslet, Joaquina Phoenixa, Michaela Caine. Reżyser Philip Kaufman przedstawia prowokujący portret Markiza De Sade - głośnego i kontrowersyjnego pisarza, który rzucił wyzwanie zarówno władzom kościelnym, jak i państwowym osiemnastowiecznej Francji. W swej kryjówce, z dala od świata, Markiz o płodnym umyśle tworzy swe perwersyjne opowieści, z pomocą pokojówki, pięknej i prostodusznej Madeleine. Kiedy ich związek wychodzi na jaw, dochodzi do mącącej porządek publiczny i prowokacyjnej konfrontacji pomiędzy wolnością wypowiedzi jednego człowieka, a cenzurą i potrzebą zwierzchnictwa państwa.

Po śmierci swego brata Larry Talbot wyjeżdża z Ameryki do swej rodzinnej Szkocji. Odwiedza obóz cyganów z miejscową dziewczyną Jenny Williams, która zostaje zaatakowana przez Bela, cygana, który zmienił się w wilkołaka. Larry zabija wilkołaka, ale w walce zostaje ugryziony. Matka Bela mówi Larry'emu, że będzie się zmieniał w wilkołaka przy każdej pełni księżyca. Larry wyznaje prawdę swemu ojcu, sir Johnowi, który później przyłącza się do miejscowych i poluje razem z nimi na wilka.

Porucznik policji Diamond dostaje rozkaz zakończenia śledztwa dotyczącego podejrzanego szefa mafii pana Browna, ponieważ kosztuje ono wydział zbyt wiele pieniędzy a nie przynosi rezultatów. Diamond podejmuje ostatnią próbę odkrycia dowodów obciążających Browna próbując skontaktować się z jego dziewczyną, Susan Lowell.

Rok 1943. Historia grupy Algierczyków wcielonych do armii francuskiej podczas II wojny światowej. Saïd, Abdelkader, Messaoud i Yassir są przedstawicielami różnych klas społecznych, których połączyła gotowość do walki z nazistami w obronie ojczyzny. Jednak ze względu na swe pochodzenie są traktowani jak żołnierze drugiej kategorii, których można w rozmaity sposób dyskryminować, na przykład obcinając racje żywnościowe. Nie jest też brana pod uwagę możliwość awansowania ich. Złota Palma w Cannes 2006 za główną rolę męską. Nominacja do Oscara 2007 za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Akcja toczy się we Florencji, w czasie dyktatury Mussoliniego. Mary, Angielka w średnim wieku, postanawia przygarnąć siedmioletniego chłopca, który stracił matkę. W jego wychowaniu pomagają jej przyjaciółki: lady Hester, wdowa po byłym ambasadorze Wielkiej Brytanii, nieco zwariowana śpiewaczka Arabella, trzy niestrudzone opiekunki bezpańskich kotów, Molly, Usula i Edith, oraz dziennikarka Connie. Mimo szykan ze strony faszystów żadna z nich nie traci pogody ducha i klasy, właściwej angielskim damom.

Zgrabna, barwna komedia, napisana przez Charliego Kaufmana, znakomitego autora scenariuszy, nominowanego do Nagrody Akademii Filmowej (Być jak John Malkovich), reżyserowana przez cenionego francuskiego reżysera wideoklipów muzycznych i reklam, Michela Gondry, dla którego jest to debiut w filmie pełnometrażowym. Szalona opowieść o trójce wyjątkowych ludzi. Patricia Arquette gra pokrytą silnym zarostem Lilę. Tim Robbins w roli Nathana chce ocalić świat ucząc myszy zachowania przy stole. Dołącza do nich Puff (Rhys Ifans), młody człowiek, który został wychowany w dziczy przez małpy. Każdy ma co do niego inne plany, czyli... wszystko może się zdarzyć.