"Ran" to późne dzieło japońskiego mistrza i zarazem jedno z jego największych dokonań. Kurosawa zawsze fascynował się twórczością Szekspira a tym razem za wzór posłużył mu "Król Lear". Swoim zwyczajem, reżyser umieścił akcję w średniowiecznej Japonii, zaś bohaterami uczynił samurajów. Szekspirowskie trzy córki sędziwego króla zostały zamienione na trzech synów. "Ran" to film o braku litości, okrucieństwie, o tym jak zło, niczym echo, powraca w końcu do swojego sprawcy, by go zniszczyć. Kurosawa nadał swojemu obrazowi wymiar wielkiego, krwawego spektaklu rozgrywającego się w martwych, surrealistycznie posępnych pejzażach. Tak jak sztuka Szekspira, dzieło Kurosawy opowiada o szaleństwie i chaosie, zrealizowane jest jednak z żelazną dyscypliną i precyzją - to obraz o ogromnej sile.

Scenariusz filmu został oparty o XIII-wieczną balladę. Akcja rozgrywa się w średniowiecznej Szwecji, opowiada o losach pewnej zamożnej, mieszkającej na wsi rodziny. Tore ma dwie dorastające córki, jasnowłosą i niewinną Karin oraz ciemnowłosą i ciężarną Ingeri, która jest zazdrosna o swoją siostrę. Pewnego dnia wybrały się same do położonego za lasem kościoła, aby zanieść tam świece. Jednak przebieg tej wyprawy nie będzie zgodny z ich oczekiwaniami... W filmie ważną rolę odgrywa aspekt religijny, motyw dobra i zła oraz moralności.

XVI-wieczna Japonia. Shingen, przywódca klanu Takeda, mający opinię niezwyciężonego, podczas oblężenia zamku Noda zostaje śmiertelnie ranny. Wiedząc, że jego syn Katsuyori nie posiada takiego jak on autorytetu i może doprowadzić do upadku rodu, umierający Shingen nakazuje utrzymać fakt swojej śmierci w tajemnicy. Jego miejsce ma zająć w tym czasie sobowtór. Wybór pada na Kagemushę. Mistyfikacja zostaje przeprowadzona z powodzeniem. Jednak wkrótce szpiedzy zaczynają coś podejrzewać.

Akcja rozgrywa się w okupowanym przez Japończyków Szanghaju, w latach 20. naszego stulecia. Mistrz szkoły walki zostaje otruty przez konkurencję. Jego najlepszy uczeń poprzysięga zemstę. Świadom grożącego niebezpieczeństwa samotnie wdziera się na teren kontrolowany przez znienawidzonego okupanta. Słynna scena, w której Lee wysokim kopnięciem rozbija tabliczkę z napisem \"Psom i Chińczykom wstęp wzbroniony\" umieszczoną na bramie miejskiego parku na stałe weszła do antologii filmów kung fu, będąc wielokrotnie cytowaną, parodiowaną i wspominaną. Niektóre rozwiązania realizacyjne mogą dziś nieco śmieszyć, ale rekompensuje to znakomita kreacja głównego bohatera.

Dolores została oskarżona o zabicie jej pracodawcy, Very Donovan. Jej córka Selena, odnosząca sukcesy pisarka z magazynu na Manhattanie, przyjeżdża dowiedzieć się prawdy.

Inspektor Chan Kwok-Wing (Jackie Chan), szef brygady specjalnej policji z Hongkongu, wysyła ludzi do banku, z którego przyszła wiadomość o napadzie. Dochodzi do strzelaniny. Policjanci giną w walce, a bandytom udaje się uciec. Policja ustala, że mordercy to Gang Pięciu - miłośnicy sportów ekstremalnych, zabijający dla rozrywki i adrenaliny. Akcja w banku była dla nich rodzajem zawodów. Po tragedii Kwok-Wing wpada w depresję. Policjant, który ma zostać partnerem inspektora, namawia go, by rozprawił się z gangsterami.

Bogaty, meksykański ranczer El Jefe (Emilio Fernández) dowiaduje się, że jego niezamężna córka jest w ciąży. Podrażniony krezus oferuje milion dolarów każdemu, kto przyniesie mu głowę odpowiedzialnego za ten haniebny czyn, Alfredo Garcii. Dwaj łowcy nagród Quill (Gig Young) i Sappensly (Robert Webber) wyruszają na poszukiwania. Spotykają miejscowego pianistę Bennie'ego (Warren Oates), oferując mu kilka tysięcy dolarów za pomoc. Muzyk po krótkim śledztwie ustala, że jego dziewczyna Elita (Isela Vega) posiada interesujące informacje na temat Garcii. Poszukiwany jest już martwy, więc wystarczy wykopać jego ciało, by zdobyć głowę. Widząc okazję na szybki i łatwy zarobek, para wyrusza w podróż naznaczoną śmiercią i nieszczęściem.

Praca w gazecie to nieustanne wyzwanie. Zabójstwo, korupcja, polityczny lub obyczajowy skandal to ulubione tematy prasy brukowej. Bardzo łatwo tu o wyrachowane, ale i o zwykły błąd wynikający pośpiechu czy zaniedbania. Błąd, który często trudno naprawić. Henry Hackett, reporter działu miejskiego nowojorskiego dziennika "The Sun", chce mieć takich błędów jak najmniej. Dlatego usiłuje za wszelką cenę wyjaśnić sprawę zabójstwa dwóch białych biznesmenów, jakiego dopuścili się dwaj młodzi Murzyni. Henry nie wierzy w ich winę i podejrzewa, że chłopców niesłusznie się oskarża. Czasu na dociekanie prawdy jest jednak za mało. Historia ta ma być "gwoździem" do następnego numeru gazety.

Akcja filmu osadzona jest w Glasgow w Szkocji. Jego bohaterką jest Jackie, operatorka telewizji nadzorującej, która obserwuje codzienne życie osiedla Red Road i informuje policję o różnego rodzaju incydentach. Pewnego dnia zauważa Clyde'a, mężczyznę ze swojej przeszłości. Był on wplątany w śmierć męża i córki Jackie. Teraz wyszedł z więzienia i wraz ze swoim byłym współwięźniem mieszka na osiedlu Red Road. Jackie najpierw obserwuje Clyde'a, a w końcu doprowadza do spotkania, które dla Clyde'a będzie brzemienne w skutki...

Dwóch błyskotliwych, aczkolwiek pozbawionych zasad moralnych studentów che udowodnić, że istnieje morderstwo doskonałe. Ich plan jest perfekcyjnie dopracowany i nie zawodzi w żadnym punkcie, dopóki sprawą nie zajmie się detektyw Cassie Mayweather. Choć jej przełożeni, a także nowy partner Sam Kennedy są przekonani, że chłopcy są niewinni, Cassie czuje, że sprawa ma drugie dno...

Cztery prostytutki uciekają do Oregonu, by rozpocząć nowe życie.