Mężczyzna jeździ samochodem po obrzeżach Teheranu, usiłując znaleźć kogoś, kto za odpowiednią opłatą pomoże mu w samobójstwie.

Bezrobotny Homer Smith zatrzymuje się na niewielkiej farmie zamieszkanej przez grupkę wschodnioeuropejskich zakonnic. Ich przełożona zleca mu wybudowanie dla nich kaplicy.

W grudniu 1981 roku czwórka Polaków: Kudaj, Wolski, Banaszak i Nowak, przybywa do Anglii, aby wykonać "na czarno" pewną pracę: mają wyremontować elegancki dom w Kensington, należący zresztą do ich bogatego rodaka. Za miesiąc pracy otrzymają zapłatę równą rocznym dochodom w Polsce. Mężczyźni praktycznie całe dnie spędzają pracując. Tylko jeden z nich, Nowak, mówi po angielsku i tylko do niego dociera wiadomość o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Po krótkim wahaniu Nowak, odpowiedzialny za wykonanie pracy w terminie, postanawia zataić przed kolegami prawdę o wydarzeniach w kraju...

Steve (R. Carlyle) wraz z innymi robotnikami pracuje na czarno przy budowie luksusowych mieszkań, aby cokolwiek zarobić. Płace są tam niskie, a i bezpieczeństwo pracy nie należy do wysokich. Steve marzy o samodzielności, ale podobnie jak jego uzależniona od narkotyków przyjaciółka, która nie jest w stanie zrobić kariery jako śpiewaczka, również nie potrafi uciec przed niedolą na budowie. Związek Steviego rozpada się, jeden z jego kolegów umiera na skutek wypadku przy pracy, drugi zostaje zwolniony, gdy zaczyna protestować. Ken Loach staje wyraźnie po stronie robotników i ludzi z marginesu. Mimo tego, że "Riff-Raff" wywołał zamieszanie w konserwatywnej Wielkiej Brytanii, jednak za granicą spotkał się ze sporym uznaniem. Młodzi filmowcy (tacy jak K.Loach) zapoczątkowali nowe kino brytyjskie, w którym podejmowane są tematy dnia powszedniego Brytyjczyków.

Podczas II wojny światowej na wyspach Pacyfiku cywilni pracownicy budują obiekty chronieni tylko przez marynarzy. Po powrocie z jednej misji budowania lotniska, gdzie zginęło kilku budowlańców, Porucznik Komandor Robert Yarrow przy pomocy właściciela firmy Donovana pragnie stworzyć wojskowe brygady budowlane. Dowództwo zgadza się pod jednym warunkiem: ochotnicy muszą przejść długie szkolenie wojskowe, ale Donovan nie chce tak długo czekać i wyrusza ze swoimi ludźmi na kolejną wyspę wybudować lotnisko dla wojska

Suzanne (Kristin Scott Thomas) jest kobietą po czterdziestce, żoną chirurga (Yvan Attal) i matką dwójki dorastających dzieci. Prowadzi zwyczajne rodzinne życie w przeciętnym mieście na południu Francji. Niespodziewanie doświadcza gwałtownego zauroczenia względem robotnika (Sergi López), zatrudnionego do wykonania u niej prac. Ta sytuacja zaczyna niszczyć podstawy jej poukładanej i komfortowej egzystencji.

Hua (Corinne Yam), studentka z Pekinu, przyjeżdża do Paryża kontynuować naukę. Mówi biegle po francusku, ale nie może odnaleźć się wśród Francuzów. Włócząc się po mieście, przypadkowo wpada na młodego robotnika Matthieu (Tahar Rahim). Chłopak, zafascynowany egzotyczną kobietą, zaprasza ją na obiad. Potem wszystko wydarza się dokładnie odwrotnie, niż w komedii romantycznej. Matthieu gwałci Hue, a ona po wszystkim pozwala odprowadzić się do domu. Tak zaczyna się oparty na seksualnym pożądaniu związek, w którym Hua jest coraz bardziej poniżana i traktowana przedmiotowo. W końcu Matthieu, chcąc wypróbować jej wierność, aranżuje kolejny gwałt na Hue, którego tym razem dokonuje jego przyjaciel Giovanni (Jalil Lespert). Hua decyduje się odejść, ale wtedy właśnie okazuje się, że łączy ją z Matthieu znacznie więcej, niż przypuszczała.