Młody król Anglii Henryk V (Kenneth Branagh), w młodości beztroski i apolityczny, za cichą namową duchownych zaczyna domagać się wątpliwych praw do korony i królestwa francuskiego. Doprowadza tym samym do rozpoczęcia okrutnej i ciężkiej wojny z Francją, w trakcie której król musi się zmagać z topniejącym morale swych oddziałów i własnymi wątpliwościami. Kulminacja następuje w czasie krwawej bitwy pod Agincourt, gdzie Anglia, mimo braku przewagi liczebnej, wygrywa bitwę. Za pokój król Francji (Paul Scofield) zobowiązuje się wydać swoją córkę za Henryka V.

Benjamin Barker został niesłusznie oskarżony o przestępstwo i skazany na wygnanie. Wyrok wydał sędzia Turpin, który wykorzystał stanowisko i wpływy, by pozbyć się Barkera, a następnie zgwałcił jego żonę i porwał córkę. Pod przybranym nazwiskiem, jako Sweeney Todd, Barker wraca do stolicy. Pełen nienawiści planuje zemstę. Wspólnie z panią Lovett otwiera salon, w którym strzyże i goli mężczyzn, ale żaden z klientów nigdy nie opuszcza zakładu. Tymczasem doskonałe wypieki pani Lovett, z zagadkowym nadzieniem, zdobywają ogromne uznanie londyńczyków.

Film stanowi luźną adaptację słynnej tragedii Szekspira. Po śmierci ojca, młody Hamlet (Pirkka-Pekka Petelius) dziedziczy większą część udziałów w firmie. Natomiast Klaus (Esko Salminen), który podsunął jego ojcu zatrutego drinka, zostaje prezesem spółki oraz żeni się ze świeżo owdowiałą Gertrudą (Elina Salo). Hamlet czuje się zdradzony przez matkę i zaczyna snuć podejrzenia wobec śmierci ojca.

Film w satyryczny sposób ukazuje stosunki panujące w wojsku, obnaża militaryzm, demaskuje poziom moralny amerykańskiej armii. Jest czerwiec 1945 roku. Nowojorczyk Eugene podróżuje pociągiem do koszar, a wraz z nim Żyd Arnold Epstein, hałaśliwy Roy Selridge oraz osiłek Wykowski. Mody człowiek i jego towarzysze dostają się pod komendę psychopatycznego sierżanta Toomeya, który znęca się nad podopiecznymi. Eugene na własnej skórze odczuwa brutalny wojskowy dryl, poznaje, co to upokorzenie, głód i walka o przetrwanie.