Film opowiada o Jimie Morrisonie, liderze grupy The Doors. Akcja obejmuje ostatni okres życia legendarnego artysty - od momentu założenia zespołu, po śmierć w wieku 27 lat. Reżyser, zafascynowany mitami współczesnej amerykańskiej kultury, przedstawia swojego bohatera nie tylko jako wybitnego muzyka, ale również osobę egocentryczną, niszczącą swoich najbliższych. Wokalista, wiecznie odurzony alkoholem i narkotykami, ukazany jest jako człowiek zafascynowany śmiercią i dążący do autodestrukcji. Kreacja Jima Morrisona okazała się rolą życia dla Vala Kilmera. Podczas realizacji obrazu aktor sam wykonywał utwory nieżyjącego muzyka. Film, kreujący przygnębiającą wizję, umocnił tylko popularność artysty. Rzesze fanów Morrisona entuzjastycznie przyjęły opowieść o swoim idolu, który stał się jednym z symboli epoki dzieci-kwiatów.
Akcja filmu ma początek w roku 1975, kiedy to w RPA nasilają się dążenia murzyńskiej ludności do równouprawnienia. Główny bohater, mający sprecyzowane poglądy polityczne redaktor naczelny dziennika w prowincjonalnym miasteczku, Donald Woods, publikuje na łamach swej gazety artykuł potępiający działania Stevena Biko, lidera 'czarnej' społeczności, który właśnie założył szpital i szkołę dla swoich 'braci'. Woods, którego południowoafrykańskie korzenie sięgają piątego pokolenia wstecz, uważa się za liberała i żarliwego przeciwnika apartheidu. Jednak dopiero spotkanie z charyzmatycznym Biko, uświadamia mu jak bardzo się mylił, pochopnie wystawiając mu cenzurkę "czarnego rasisty". Dziennikarz powoli zaczyna angażować się w działalność Stevena, stając się jednocześnie jego najbliższym przyjacielem i pomocnikiem.
Porywająca, nakręcona z epickim rozmachem historia wyścigu dwóch wielkich umysłów, Thomasa Edisona oraz Nikoli Tesli. Film ukazuje kulisy morderczej rywalizacji Edisona i Tesli o to, który system elektryczny zrewolucjonizuje nie tylko współczesny obu wynalazcom świat, ale cały następny wiek.
Opowieść biograficzna poświęcona jednemu z najgłośniejszych współczesnych amerykańskich malarzy - Jacksonowi Pollockowi. Próba odpowiedzi na pytanie o tym, co decyduje o wielkości współczesnych artystów: czysty talent, czy też umiejętna promocja ich dzieł i opinia wpływowych krytyków. Niezwykle prawdziwe i przejmujące studium autodestrukcyjnej pasji artysty, która przyniosła mu sławę, uznanie, a w końcu upadek i samotność.
Historia życia wybitnego brytyjskiego komika Petera Sellersa. Akcja rozpoczyna się pod koniec lat 50., gdy Sellers stał dopiero u progu wielkiej kariery. Wątki zawodowe przeplatają się z osobistymi, a całość jest próbą stworzenia psychologicznego portretu artysty i człowieka. Nie jest to łatwe, bo Sellers zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym nosił rozmaite maski, nieustannie mieszając życie z fikcją.
Rok 1965. Piękna, pochodząca z zamożnej rodziny Edie Sedgwick porzuca studia na prestiżowej uczelni i wyrusza na podbój Nowego Jorku. Poznaje ekscentrycznego artystę, Andy'ego Warhola. Kobieta szybko staje się jego muzą i przyjaciółką. Gra w filmach Warhola i zyskuje rozgłos w środowisku nowojorskiej bohemy. Wkrótce zaczyna też eksperymentować z narkotykami. Szybka kariera zostaje tragicznie przerwana - Edie umiera w wieku 28 lat z powodu przedawkowania.