Rok 1942. Batalion Fritza i Manfreda zostaje przerzucony na front wschodni. Porucznik Witzland informuje żołnierzy, że będą walczyć o zdobycie Stalingradu. Większość obawia się rosyjskiej zimy, ale hitlerowska propaganda twierdzi, że opór obrońców miasta zostanie szybko złamany. Pierwszy szturm na Stalingrad okazuje się niezwykle krwawym przedsięwzięciem. W przepełnionym lazarecie Fritz i Manfred wymuszają na Witzlandzie opatrzenie ciężko rannego kolegi w pierwszej kolejności. Za to wykroczenie kapitan Haller przenosi ich do batalionu karnego.
Niemiecki żołnierz Klemens Forell po zakończeniu II wojny światowej trafia do sowieckiej niewoli. Jako jeniec wojenny zostaje zesłany na 25 lat do obozu pracy na Syberii. Nadzorowany przez bezwzględnego podpułkownika Kamieniewa, nie daje się złamać. W 1949 roku, po czterech latach pracy w kopalniach, udaje mu się uciec z obozu. Rozpoczyna drogę powrotną do domu. Trzy lata zajmuje mu przebycie 14 tysięcy kilometrów przez nieprzyjazną Syberię, gdzie nieustannie jest narażony na niebezpieczeństwa zarówno ze strony zwierząt, jak i ludzi.
Popularność kamer samochodowych w Rosji to wynik różnych czynników: mody, liczby wypadków, korupcji, wyłudzania pieniędzy przez rzucające się pod koła osoby. W rezultacie w internecie pełno jest filmików o niewymownym tytule „Rosja to nie kraj, to stan umysłu”. Panna młoda, która siada na maskę nadjeżdżającego samochodu, biegnący po drodze niedźwiedź, przejażdżka przez palący się las nie powinny więc nikogo specjalnie dziwić.
Film w reżyserii Andreja Szałowy i Kima Drużynina opisuje wydarzenia jakie rzekomo miały odbyć się 11 listopada 1941 r. Oddział złożony z 28 sowieckich żołnierzy miał zatrzymać batalion niemieckich czołgów i zniszczyć 18 maszyn. Wszyscy żołnierze 4 kompani 316 dywizji piechoty pod dowództwem generała-majora Iwana Panfiłowa mieli zginąć . Ich bohaterstwo opisał po raz pierwszy Aleksandr Krywickij w gazecie „Czerwona Gwiazda”, w ten sposób przyczyniając się do stworzenia ich kultu.
Arcydzieło Lwa Tołstoja ożywa na ekranie w epickim filmie, będącym wspólnym dziełem kilku największych osobowości z czasów złotego okresu Hollywood. Audrey Hepburn jako Natasza, Henry Fonda jako Pierre i Mel Ferrer jako książę Andriej tworzą obsadę "Wojny i pokoju" - nominowanego do Oscara dramatu opowiadającego o starciu dwóch potęg, wielkich przygodach, chwytającej za gardło intrydze i tragicznej miłości na tle wyprawy Napoleona na Rosję.