Семейството на Бруно трябва се премести в Аушвиц, където неговият баща е назначен за командир в концентрационния лагер. На 9-годишното момче му е мъчно за стария дом и се чувства подтиснато. Един следобед решава да се поразходи и да разгледа отблизо ”хората в раирани пижами”. Така се запознава със Самуел, с който стават приятели и се виждат всеки ден.

Действието на филма е края на Втората световна война в Австрия. Мария, младо момиче-сирак, намира убежище в манастир и се готви да стане монахиня. Поради голямата си любов към живота, порядките в обителта и идват в повече, а игуменката на манастира осъзнава, че избрания от девойката път на манастирска послушница е извън нейната природа. В тази връзка й предлага мястото на гувернантка в семейство, състоящо се от офицер от армията, патриот на своето отечество, комуто жената е починала наскоро, и неговите седем деца.

Лятото на 1942 г., Втората световна война, Англия. Първите американски ескадрили тежки бомбардировачи са пристигнали на Острова и предприемат атаки срещу промишлени и военни обекти в Европа. Загубите са тежки, ефективността ниска. Командирът на отряд 918 полк. Девънпорт получава тежък психически срив от непрекъснатите опити едновременно да изпълни поставените задачи и да съхрани живота на подчинените си. На негово място място е назначен ген. Савидж /Грегъри Пек/ - твърд привърженик на дисциплината и реда и непоколебим борец срещу кръшкането и скатаването в отряда. С желязна ръка успява да организира подчинените си и постига отлични резултати от атаките с минимални загуби. Увлечен обаче в старанието си в края на краищата и той изпада в същото състояние като предшественика си, достигайки го просто по друг начин...

След нападението на Съветския съюз над Полша (17. 09. 1939 г.) близо 4500 полски офицери и кадети са затворени в лагера Козелск на територията на СССР. Повечето от тях са избити в Катин близо до Смоленск през април и май 1940 г. по заповед на Сталин. Общо 15 000 офицери, войници и полицаи, държани в лагерите в Козелск, Осташков и Старобелск, са убити. През 1943 г. германците обявяват, че са открили масовите гробове край Катин. Съветският съюз не поема отговорност и обвинява фашистите за престъплението. През 1944 г. доказателствата са фалшифицирани.