Když na sklonku života bilancoval Cimrman svou uměleckou činnost, došel neradostnému poznání: ani jedno z děl, které podepsal, nedošlo uznání. A proto se rozhodl ustoupit do anonymity a stát se autorem folklórním. Jasnozřivě rozpoznal, že moderní doba odsoudí k zániku lidovou tvořivost v takových oblastech, jako je národní píseň, pohádka, pověst, přísloví či pranostika. Jediné, co z ústní folklórní tvorby nezemře a zůstane živé, je anekdota. A právě ona hraje významnou roli v jeho hře Lijavec.

Popudem k napsání hry Vyšetřování ztráty třídní knihy byla Cimrmanovi skutečná událost - vyšetřování ztráty třídní knihy na chlapecké škole IV. vídeňského okrsku. Pachatelem byl s největší pravděpodobností žák F. Kirchner. Cimrman byl tehdy policejním inspektorem na vídeňské "čtyřce" a ředitel školy se na něho obrátil ve chvíli, kdy všechny pedagogické prostředky selhaly. Po tři dny sledovalo podezřelého chlapce šest policistů, avšak bezúspěšně. Cimrman se proto rozhodl zapůsobit na Kirchnera jinak: napsal o této krádeži hru, kterou uvedl dramatický kroužek policejního komisařství jako povinné školní představení. Autor počítal s tím, že podívaná na utrpení učitele, ředitele a inspektora při marném vyšetřování přivede viníka k lítosti a přiznání. Zarputilého chlapce, syna nunváře, se však dojmout nepodařilo

V londýnském West Endu 50. let se náhle zastaví plány na filmovou verzi divadelního hitu poté, co je zavražděn jeden z klíčových členů štábu. Když se případu ujmou světem unavený inspektor Stoppard a snaživá začátečnice strážnice Stalkerová, ocitnou se oba v zapeklité záhadě v okázale špinavém divadelním podsvětí a vyšetřují záhadnou smrt na vlastní nebezpečí.

Hořká komedie v představení Divadla Viola o Emě Destinnové a úspěchu, který se v Čechách neodpouští. Čtyři ženy, které byly kdysi s Emou Destinnovou v úzkém kontaktu, podávají svědectví o úspěších a pádech „nesmrtelné pěvkyně“, ale především o české závisti a malosti, které jsou zřejmě také nesmrtelné

Lakomec je klasická komedie o chamtivosti a lásce v různých podobách. Eliška miluje Valéra a její bratr Kleant zase Marianu, jenže tu si vyhlédl i jejich otec Harpagon, který také miluje. Zoufale, nekonečně a chorobně zbožňuje... Peníze. Ty tvoří celý jeho svět, s nimi jeho život stojí a padá. Komu dá tedy přednost? Marianě, svým dětem nebo penězům? V titulní roli Harpagona se představí Vladimír Polák.

Komedie o lásce, sexu a rodině, které ke štěstí stačí jen jedna postel, ale musí být velmi kvalitní! Hra současného britského dramatika Petera Quiltera se všeříkajícím názvem Ráno po tom.