Akcja filmu rozpoczyna się w okupowanej Francji podczas egzekucji rodziny Shosanny Dreyfus, której dziewczyna jest świadkiem. Egzekucji dokonuje nazistowski pułkownik Hans Landa. Shosannie udaje się uciec i wyjechać do Paryża, gdzie, jako właścicielka kina, przyjmuje nową tożsamość. W innym miejscu w Europie, porucznik Aldo Raine organizuje grupę żydowskich żołnierzy, którzy mają dokonywać aktów zemsty. Do oddziału Raine'a dołącza niemiecka aktorka i agentka Bridget Von Hammersmark, której misją jest pozbawienie władzy przywódców Trzeciej Rzeszy. Losy tych ludzi zbiegają się pod kinowym afiszem, gdzie Shosanna przygotowuje własny plan zemsty...

Okupowana Francja, 1942 r. Philippe Gerbier stoi na czele konspiracyjnej siatki ruchu oporu. Pewnego dnia zostaje zdradzony, pojmany i osadzony w więzieniu reżimu Vichy. Podczas przesłuchania w komendanturze Gerbierowi udaje się uciec, a następnie przedostać się do Marsylii. Tutaj rzuca się w wir pracy konspiracyjnej, często ryzykując życie.

Tym razem Franek Dolas przedostaje się do północnej Afryki. Zostaje przypadkowo wcielony do Legi Cudzoziemskiej pod egidą Francuzów. Z pomocą polskiego kompana zostaje kucharzem i ma za zadanie przygotować obiad dla żołnierzy. Brak produktów zmusza Franka do zakupu mięsa, warzyw i owoców na miejscowym arabskim targu. Nieprzychylność miejscowych załatwia w doskonały sposób organizując grę w 3 karty (czarne wygrywa, czerwone przegrywa), wygrywając to banany, to kurczaki, to melony. Zdobywa cały samochód żywności i przygotowuje wspaniały obiad odkrywając w sobie talent do gotowania. Perturbacje powodują, że z Legii Dolas ląduje w oddziale wojska brytyjskiego ...

Latem 1941 roku dwunastoletnia Dara wraz z rodziną trafia do obozu koncentracyjnego w Jasenovacu. Po śmierci matki i starszego brata, próbuje ocalić najmłodszego z rodzeństwa, mając nadzieję, że ich ojciec wciąż żyje.

II wojna światowa, walki w Afryce Północnej. Uzależniony od alkoholu kapitan Anson stara się dowieźć załogę ambulansu do brytyjskich sił w Aleksandrii.

Rok 1942, okupowana przez Niemców Norwegia. Dr Rolf Pedersen zdobywa mikrofilmy z fabryki Vemork, jedynego miejsca na świecie, gdzie produkowana jest ciężka woda. Z dokumentów wynika, że prace Niemców nad skonstruowaniem bomby atomowej posuwają się błyskawicznie. Pedersen i Knut Straud, dowódca oddziału ruchu oporu, przedstawiają materiały sztabowi sił alianckich. Zapada decyzja o zniszczeniu wytwórni, lecz lądowanie grupy dywersyjnej kończy się niepowodzeniem. Wtedy Rolf i kilku partyzantów dokonują ataku na obiekt.

Oparta na prawdziwej historii poruczników Johna Bulkeleya i Roberta Kelly, opowieść o dywizjonie amerykańskich łodzi torpedowych, który od grudnia 1941, do kwietnia 1942 roku brał udział w walkach na Filipinach. Łodzie Johna Brickleya (Robert Montgomery) i "Rusty'ego" Ryana (John Wayne), zostały skierowane do służby kurierskiej w Zatoce Manilskiej. Biorąc udział w licznych potyczkach z siłami japońskimi, załogi miniaturowych okrętów szybko dowiodły również swej przydatności w walce.

Po uwieńczone pełnym sukcesem misji wysadzenia dział Navarony, Mallory i Miller zostają wysłani do Jugosławii z kolejnym, prawie niemożliwym do wykonania zadaniem. Po drodze przyłączają się do specjalnej jednostki komandosów amerykańskich pod dowództwem podpułkownika Barnsby'ego.

Pierwsze lata II Wojny Światowej. Brytyjska Królewska Flota prowadzi nieustanną walkę z niemieckimi pancernikami, które atakują alianckie konwoje morskie. "Admiral Graf Spee", "Bismarck" i inne okręty atakują z zaskoczenia i pogrążają w morskiej toni transporty niezbędne dla funkcjonowania brytyjskiej armii. Staje się jasne, że taka sytuacja nie może trwać dalej. Brytyjska flota planuje więc ostateczne starcie, które ma położyć kres niemieckiej wojnie podjazdowej.

Porywająca historia miłosna, rozgrywająca się w dramatycznych i trudnych czasach. Piękna fotografka o arystokratycznym pochodzeniu Gilda (Charlize Theron) i irlandzki nauczyciel Guy (Stuart Townsend) po raz pierwszy spotykają się na początku lat 30. ubiegłego wieku w Anglii. Zostają kochankami i, choć Guyowi wydaje się, że to tylko sen rodem z Hollywood, ich znajomość ma ciąg dalszy. Gilda zaprasza ukochanego do Paryża, gdzie mieszka razem z olśniewającą hiszpańską modelką Mią (Penélope Cruz). Beztroskie, lekkie i przyjemne życie we trójkę kończy się wraz z wybuchem wojny domowej w Hiszpanii. Mia i Guy postanawiają przyłączyć się do walki z faszystami gen. Franco, Gilda zostaje, aby nadal błyszczeć na paryskich salonach. W 6 lat później już po wybuchu II wojny światowej Guy jako oficer wywiadu brytyjskiego ponownie pojawia się w Paryżu. Ze zdumieniem odkrywa, że Gilda mieszka teraz ze swoim nowym kochankiem - nazistowskim oficerem...

Rok 1941. Kay jest uosobieniem wzorowej pani domu, troskliwie opiekuje się mężem, Jackiem. Jej sąsiadka Hazel odbiega od tego wizerunku. Żyje w wolnych związkach, nocami bawi się w klubach, ma romans z właścicielem jednego z nich, Biscuitsem Tooheyem. Wkrótce po ataku na Pearl Harbor Jack otrzymuje powołanie do wojska. W tym samym czasie Hazel również żegna idącego na wojnę Biscuitsa. Niebawem Kay i Hazel spotykają się w fabryce samolotów, przy montażu wykonują pracę ponad siły. Kobiety zaprzyjaźniają się, wspólnie spędzają wolny czas.

Opowieść biograficzna poświęcona generałowi Karolowi Świerczewskiemu "Walterowi", powiązana z najważniejszymi wydarzeniami w Polsce i w Europie. Część pierwsza obejmuje 40 lat życia generała Świerczewskiego - od rewolucji 1905 roku po odparcie wojsk hitlerowskich pod Moskwą (pierwsza wojna światowa, rewolucja październikowa, wojna domowa w Hiszpanii, wydarzenia w Polsce międzywojennej). Część druga przedstawia ostatnie lata życia - od tworzenia II Armii WP, przekroczenia Bugu i wyzwolenia Warszawy, bitwy pod Budziszynem po śmierć generała Świerczewskiego podczas walk z oddziałami UPA.