Třináctý dodatek k americké ústavě byl přijat 6. prosince 1865. Stanoví zrušení otroctví. Ale je opravdu konec? Slovo otrok bylo nahrazeno slovem zločinec. V USA žijí pouze 2 % celkové populace planety, ale až 25 % světových vězňů. Válka proti drogám, lobbování nadnárodních korporací, militarizace policejních sil a neoprávněné zatýkání převážně Afroameričanů a Latinoameričanů jsou součástí takzvaného "vězeňského průmyslu", mnohamiliardového odvětví, z něhož těží ekonomika USA, a ve věznicích nyní žijí miliony novodobých otroků. Dokumentární film, který ukazuje zdrcující pravdu o Spojených státech amerických. (Furmi)
James Baldwin vypráví příběh o rasismu v USA. Jeho přátelé Medgar Evers, Malcolm X a Martin Luther King Jr. se nedožili čtyřicítky. Pro Baldwina je to materiál na knihu, kterou nikdy nedokončil. Dokument o manuskripty bavil více, než mnohé šablonovité černošské dramatu.
Konec jedné epochy zprostředkovaný pohledem účastníka cesty, kterou mladí italští komunisté podnikli v roce 1957 do Moskvy na Světový kongres socialistické mládeže. Konfrontace s realitou Sovětského svazu připravila mladé idealisty o iluze o společnosti, v níž toužili najít vzor pro tu italskou. (49th KVIFF)
Po vraždě JFK byl do vedení a politického řízení dosazen Lyndon B. Johnson. Z dnešního pohledu se dá Johnson pokládat ještě více za politického průkopníka. Díky dříve nepublikovanému zvukovému materiálu a bohatství vzácného archivního materiálu porozumíme realitě jeho situace po střelbě, i tomu, jak dokázal udržet v jednotě vládu i zemi, jež byla v šoku. Sociálně i národně učinil druhý nejdůležitější milník století od Rooseveltova Nového údělu. Byl to on, kdo díky velkému společenskému programu, zákonu o občanských právech a zákonu o volebních právech, a rovněž programům zdravotní péče a zdravotního pojištění, přinesl zákony, jež (a to až dodnes) změnily navždy americkou společnost.