Las w Bykowni pod Kijowem kryje szczątki ponad 30 tysięcy ofiar NKWD, w tym kilku tysięcy Polaków. W 2006 roku ekipa polskich archeologów przy współpracy strony ukraińskiej prowadziła tam prace ekshumacyjne, które potwierdziły, że na cmentarzysku spoczywają Polacy. W tym czasie do bykowieńskiego lasu przyjechały również dwie osoby, których ojcowie są prawdopodobnie właśnie tam pogrzebani. Film opowiada o historii tego miejsca, o postrzeganiu go przez okolicznych mieszkańców i o poszukiwaniu grobów ojców. [TVP]

Część 1: Las w Katyniu. Zbiorowe mogiły ponad 20 tys. polskich oficerów i urzędników państwowych. Wiosną 1943 roku odkryli je Niemcy. Propaganda Goebelsa natychmiast nadała sprawie rozgłos, obwiniając za zbrodnię Rosjan. Część 2: Kiedy we wrześniu 1943 roku Rosjanie zajęli rejon Smoleńska,natrafili na mogiły wzniesione przez Niemców na miejscu zbrodni katyńskiej. Teraz oni, jak wcześniej Niemcy, nakręcili propagandowy film, w którym winą za zamordowanie polskich oficerów obarczyli III Rzeszę.

Katyń. Nazwa tej miejscowości była wyklęta w czasach PRL. Jako hasło znalazła się tylko w jednym wydaniu encyklopedii PWN z 1958 roku - w notce odpowiedzialnością za zbrodnie obarczono Niemców. Kiedy w 1989 roku jeden z periodyków umieścił to słowo na okładce kwietniowego numeru w kontekście Miesiąca Pamięci Narodowej; publikacja wywołała głębokie i głośne oburzenie Wiesława Górnickiego, publicysty i oficjalnego doradcy generała Wojciecha Jaruzelskiego. Z narodowej pamięci nazwa Katyń, była bowiem rugowana bezwzględnie i konsekwentnie.

W filmie przypomniane zostaną najważniejsze fakty związane z ponad 60-letnią historią walki o prawdę o zbrodni dokonanej w 1940 roku na 21 tysiącach polskich oficerów, jeńców NKWD.

Sprawa katyńska na przestrzeni 70 lat. Film Stowarzyszenia Memoriał (Memorial).

Dokument o zbrodni katyńskiej, na temat której władze sowieckie sukcesywnie milczały zarówno w czasie II wojny światowej, jak i kilkadziesiąt lat po niej.