Akcja toczy się w fikcyjnym państwie Tomania, ale nie ma wątpliwości, że chodzi tu o Niemcy. Podczas I wojny światowej żydowski żołnierz zostaje ranny i traci pamięć. Po zwolnieniu ze szpitala otwiera salon fryzjerski w getcie. Kombatant szybko odkrywa, że od czasu wojny w Tomanii wiele się zmieniło. Do władzy doszedł krwawy dyktator Adenoid Hynkel. Tyran marzy o panowaniu nad światem - póki co szuka kozłów ofiarnych. Wybiera Żydów i zaczyna ich bezwzględnie prześladować. Fryzjer wraz z innymi mieszkańcami getta zostaje aresztowany.
Bezdomny włóczęga Charlie szuka szczęścia w wielkim mieście. Na ulicy spotyka piękną, niewidomą kwiaciarkę i kupuje od niej kwiaty. Dziewczyna, nie widząc jego zniszczonego ubrania, bierze go za bogacza. Tego samego wieczoru Charlie ratuje pijanego milionera od popełnienia samobójstwa.
Klasyczna czarna komedia Stanleya Kubricka o grupie wojskowych, którzy planują nuklearną apokalipsę, wydaje się dziś bardziej aktualna niż kiedykolwiek. Korzystając z politycznego zamieszania dwaj psychopatyczni generałowie - komandor amerykańskich sił zbrojnych Jack D. Ripper i szef sztabu "Buck" Turgidson - zawiązują szatański spisek, którego celem ma być atak nuklearny na strategiczne cele Rosjan. Mózgiem intrygi jest Dr Strangelove, przykuty do wózka inwalidzkiego szalony naukowiec, który snuje przedziwne teorie dotyczące przyszłości rodzaju ludzkiego. Szaleńców starają się powstrzymać prezydent Stanów Zjednoczonych i generał Mandrake, ale ich wysiłki spełzają na niczym. "Dr Strangelove", który na trwałe wszedł do klasyki światowego kina, w równym stopniu bawi, co przeraża.
W centrum tej widowiskowej jak na 1926 r. opowieść, stoi kolejarz, wciągnięty w wir wojennych wydarzeń. Keaton zagrał maszynistę, który nie został wcielony do armii, bo potrzebny jest na kolei. I tu uwaga, „generał” to lokomotywa, a nie główny bohater. Pociąg Johnnie’ego Graya zostaje porwany, a on rzuca się w pogoń. Nie wie, że w jednym z wagonów jest jego narzeczona, Annabelle. Ma niewiele czasu, by ocalić dwie miłości swego życia – dziewczynę i lokomotywę.
Wnuczek niesławnego doktora Victora von Frankensteina, Frederick żyjący w cieniu swojego dziadka i który nawet dla odróżnienia od niego każe inaczej wymawiać swoje nazwisko (FRONK-en-STEEN) uczy sobie spokojnie neurochirurgii na jednym z colleg'ów, kiedy nagle wpada mu w ręce pamiętnik dziadka. Pragnąc zadać kłam krwawej przeszłości dziadka udaje się do jego zamku. Napotyka tam pomocnika Igora, którego garb jest co dzień po innej stronie, piękną asystentkę Ingę i starą opiekunkę domu panią Blucher. Im dłużej siedzi w tym zamku im dłużej nasiąka jego atmosferą i dziwactwami, młody Frankenstein postanawia stworzyć swoje monstrum... i tym razem się nie pomylić, choćby nie wiadomo co... jednak przy takich pomocnikach...
Tracy (Katharine Hepburn) i Dexter (Cary Grant) rozstali się w gniewie. W rok po rozwodzie, Tracy postanawia wyjść za mąż za Lorda Kittredge'a (John Howard). Tuż przed ślubem Dexter dowiaduje się, że plotkarskie pismo przygotowuje artykuł o ojcu Tracy (John Halliday), w którym zamierza ujawnić jego miłosne perypetie, a to zaszkodziłoby jego byłej żonie. Dexter nadal żywi do niej urazę za to, w jaki sposób go potraktowała, ale też nigdy nie przestał jej kochać...
Miki i Minnie wraz z Horacym i Klarabellą wyruszają w podróż. W pewnym momencie główni bohaterowie zostają rozdzieleni. Miki musi odnaleźć ukochaną.
Jedna z najlepszych "postrzelonych komedii" lat trzydziestych. Treść brzmi banalnie: lewicowy antropolog David Huxley gromadzi fundusze na muzeum, ale młoda Susan ciągle krzyżuje jego plany. Dopiero z opóźnieniem bohater zauważa, że kobieta z lampartem, jest siostrzenicą milionerki, którą chciałby zjednać sobie jako sponsora... Howard Hawks ze znakomitym wyczuciem tempa zrealizował komedię skrzącą sie aroganckim dowcipem, masą błazeńskich wydarzeń oraz pokrętnym punktem widzenia.
Ed Wood, reżyser, scenarzysta, producent i aktor, zyskał przez wszystkich krytyków USA dwuznaczną sławę najgorszego reżysera wszechczasów serią tandetnych horrorów i filmów science fiction zrealizowanych przede wszystkim w latach pięćdziesiątych. Były to na wpół amatorskie produkcje, zrealizowane za przysłowiowe psie pieniądze, z koszmarnymi dialogami, byle jakim aktorstwem i niezliczonymi błędami inscenizacyjnymi. Ed Wood jednak wcale nie był przegranym nieudacznikiem. Wręcz przeciwnie, jego nieprawdopodobny optymizm, witalność i inwencja pozwalały mu przez długie lata robić to, co chciał robić i pracować tak, jak to sobie wymarzył.
David, współczesny amerykański licealista, niepokoi się o własną przyszłość, zamartwia się wszelkimi zagrożeniami, którymi straszą media. Z upodobaniem ogląda czarno-biały telewizyjny serial z lat 50. o sielankowym życiu mieszkańców miasteczka Pleasantville. Pewnego dnia nieco tajemniczy technik wezwany do naprawy telewizora wręcza Davidowi pilot, za pomocą którego chłopak i jego siostra przenoszą się nieoczekiwanie do filmowego miasteczka. Oboje otrzymują imiona Bud i Mary Sue i stają się głównymi bohaterami serialu.
Freedonia to bardzo mały kraj, który popadł w zapaść finansową. Jedynie bogata pani Teasdale jest w stanie swoim datkiem uzdrowić budżet. Oczarowana przez Rufusa T. Firefly'a domaga się aby w zamian za datek został on prezydentem. Rufus już jako prezydent zmienia się w dyktatora. Ogranicza czas pracy robotnikom, obcinając im przerwę na lunch. Ale co gorsza doprowadza do wybuchu wojny z sąsiednią Sylvanią, a ich szpiega mianuje ministrem ... Ten film początkowo był satyrą na rządy Faszystów we Włoszech. Niestety wkrótce potem w Niemczech doszedł do władzy Hitler. Dziś jest odbierany jako satyra na wszelkiego typu dyktatorów.