A film egy részletes betekintést nyújt az Egyesült Államok börtönrendszerébe és abba, ahogy ez feltárja a nemzet rasszal kapcsolatos egyenlőtlenségének történetét.

1967-ben a helyi lakosság tiltakozó tüntetésbe kezd egy olyan rendőri művelet miatt, mely számtalan jó ember halálához vezetett. Ez lesz az Egyesült Államok történelmének egyik legnagyobb civil felkelése.

Jackson és Cullen egy munkatáborban raboskodik. Jackson utálja a feketét, megveti a bőrszíne miatt. Egyik alkalommal mégis vele bilincselik össze a szállításnál. A gépkocsi azonban karambolozik, így a két rabnak sikerül megszöknie. Ketten kétfelé futnának, ám a lánc összeköti őket, csak együtt mozoghatnak. A zsaruk hajtóvadászatot indítanak utánuk. Menekülésük során lassan leomlanak a Jackson és Cullen közti falak, megtanulják tisztelni, becsülni egymást. A kilátástalan helyzetben sem hagyják cserben a másikat, együtt várják be az üldözőiket

Omar alkoholista apjával tengeti életét a dél-londoni magasvasút tőszomszédságában. Nagyapja, a kétes üzletekből meggazdagodó üzletember karolja fel és vezeti be a pakisztáni bevándorlók nagycsaládjába. Egy lerobbant mosodát bíz unokaöccsére, hogy kezdjen vele valamit. Omar egykori osztálytársától, Johnnytól kér segítséget. A fiút kísérti korábbi fasiszta múltja, régi barátai gyanakodva figyelik az átalakulást. A mosoda elkészül, a fiúk kezdenek egyenesbe jönni, s felfedezik egymás iránti szerelmi, szexuális vonzalmukat. A béke azonban csak pillanatnyi, a régi sérelmek, indulatok újra elszabadulnak, Johnnyt kegyetlenül megleckézteti régi bandája, s a mosodát csaknem szétverik.

A méltán híres Robinson Crusoe kalandja, ezúttal Pierce Brosnan fõszereplésével. Crusoe elhagyja Angliát, miután párbajban megöl egy embert. A törvény szigora elõl világ körüli útra indul hajójával és legénységével. A Csendes-óceánon azonban hajótörést szendvednek, õ pedig egyedüli túlélõként egy lakatlan szigetre vetõdik. Itt próbálja meg felépíteni az életét, amíg a segítség meg nem érkezik.