Adaptácia rovnomenného románu Josepha Kessela z roku 1943. Inžiniera Philippa Gerbiera – vodcu skupiny odboja zatknú v roku 1942 a uväznia v tábore. Tu plánuje útek, no pošlú ho do Paríža, kde ho vypočúva Gestapo. Podarí sa mu utiecť a vedie skupinu odboja v Marseille... Melville do filmu dodal aj niekoľko vlastných skúseností z odboja.

Pôvodom ruský maliar Salmon Sorwitsch (Karl Markovics) je kráľom falšovateľov a vo svete hazardu, stávok a ľahkých žien sa cíti ako ryba vo vode. Sám si vyrába bankovky, ktoré potom používa v kasínach. S nástupom fašizmu mu však život ukazuje odvrátenú tvár. Po vlne represií proti židom sa ocitá v koncentračných táboroch. Keď už očakáva istú smrť, je vybraný na supertajný projekt. Spolu so skupinou špeciálne vyškolených väzňov má vyrábať stovky miliónov falošných libier a dolárov, ktorými chcú Nacisti zaplaviť zahraničné trhy a zničiť tak ekonomiky nepriateľov ríše. Falšovateľská dielňa sa tak stáva pre skupinu vyvolených zlatou klietkou, kde je o nich dobre postarané, ale cesta z nej vedie rovnako len do plynovej komory.

Filmová dráma Amen. splieta dva príbehy: skutočné postavy - poručíka SS Kurta Gersteina, ktorý na vlastné oči, ako jeden z prvých videl vyhladzovanie Židov v koncentračných táboroch Belzec a Treblinka, a teatrálny svet temných tieňov Vatikánu a ich diplomatických hier. Tieto dva príbehy sú spojené fiktívnou postavou mladého jezuitského kňaza Fontana, ktorý sa snaží sprostredkovať poznatky a svedectvo Vatikánu tak, aby mohol Svätý Otec verejne deklarovať postoj cirkvi k židovskej genocíde. Hlavnou otázkou filmu je, či a za akých podmienok mal pápež verejne protestovať, či sa mal schovať za to, že sa bál represií voči katolíkom v okupovaných krajinách? Mal právo zostať v tieni svojej neutrality v snahe chrániť ich? Jedna z hlavných postáv filmu dáva kľúč k tejto záhade: "Pred vojnou sme mali pápeža vojny (Pius XII.). Po jeho smrti sme zvolili pápeža mieru, ale začala vojna! "