Филмът разкрива как американските корпорации са организирали разпадането на благосъстоянието на средната класа чрез повсеместна дерегулация, аутсорсване на работни места и данъчна политика в полза на бизнеса и богатите. Крахът на американската икономика е резултат от съзнателно вземани решения в продължение на 50 години от малка група хора: лидерите на корпорациите и техните партньори на политическата сцена, както и американската Търговска камера - най-големия лобист във Вашингтон.

В "Реквием за американската мечта", Ноам Чомски характеризира същността на нашето време. Съзнателната концентрация на богатство и власт в ръцете на малцина избрани. Чрез интервютата заснети в продължение на четири години, Чомски обобщава принципите, които ни доведоха до това безпрецедентно в историята на човечеството неравенство. Той проследява политиките провеждани в последният половин век, които имат за цел да облагодетелстват най-богатите за сметка на останалата част от света. Той говори и за миналото си като активист в политическият живот. Чомски прави проницателен поглед към онова, което може да се окаже трайното наследство на нашето време, а именно смъртта на средната класа и лебедовата песен на функциониращата демокрация.

Финансовият съветник Мартин Армстронг създава компютърен модел, за да предвиди икономическите трусове с изключителна прецизност. През 1999 г. ФБР нахлува в офисите му, конфискува компютърната му програма и го обвинява за участие в Схема на Понци за 3 милиарда долара...