Филмът е първият обстоен анализ на световната финансовата криза от 2008-2009 г. Най-големият срив в икономическата система от Голямата депресия насам.
Филмът разкрива как американските корпорации са организирали разпадането на благосъстоянието на средната класа чрез повсеместна дерегулация, аутсорсване на работни места и данъчна политика в полза на бизнеса и богатите. Крахът на американската икономика е резултат от съзнателно вземани решения в продължение на 50 години от малка група хора: лидерите на корпорациите и техните партньори на политическата сцена, както и американската Търговска камера - най-големия лобист във Вашингтон.
„Детропия” идва от Детройт и утопия. Икономическият колапс на Детройт и упадъкът на автомобилната индустрия в града през погледа на трима негови жители: видео блогъра Кристъл Стар, собственика на нощен клуб Томи Стивънс и председателя на местния авто синдикат Джордж Макгрегър. Всеки от тях има своите преживявания и наблюдения върху града, вижда проблемите му, както и реалните възможности за бъдещето му.
Визионерската творба на Маргарет Атууд Payback: Debt and the Shadow Side of Wealth вдъхновява поетичния документален филм на Дженифър Байкуал, в който тя разсъждава за различните форми на "дълга" - към обществото, личния, към природата, към духа, на престъпника и, разбира се, икономическия. В някои случаи Байкуал изненадващо събира "длъжници" и "кредитори" - като две албански семейства, които от години са в кръвна вражда, като разлива на петрол от компанията Бритиш петролиум срещу нашата планета или осъдения медиен магнат Конрад Блек и американската правосъдна система. Със забележителната си операторска работа и интелигентни коментари от мислители като Радж Пател, Луиз Арбър и самата Атууд Разплата е ярко и изненадващо размишление по темата.