Psychologický snímek podle stejnojmenného románu Paula Guimarda zobrazuje tragickou, i když téměř každodenní událost dnešní doby: automobilovou nehodu. Zraněný, asi čtyřicetiletý úspěšný projektant Pierre Delhomeau se najednou vytrhuje ze svého dynamického životního koloběhu, zastavuje se a tváří v tvář smrti si konfrontuje své myšlenky, názory, vztahy k lidem, k životu i k sobě samému. Ve chvíli smrti mu náhle připadají dříve podstatné věci bezvýznamné, a naopak si uvědomuje šťastné chvíle, i když je dříve v důsledku stresu necítil. Tvůrci akcentují všednodennost příběhu, ale zároveň jej ozvláštňují promyšleným formálním ztvárněním. Havárie je rozfázovaná téměř do celé plochy filmu, útržky vzpomínek a představ hlavního hrdiny se prolínají s reálným časem. Snímek se dočkal amerického remaku pod názvem Křižovatka (1994, režie Mark Rydell)

Do hotelu za mužem přichází jeho přítelkyně, od které utekl. Setkávají se oba v okamžiku, kdy již začínají oba toužit po tom druhém. Barevně naladěná romantická komedie představuje první část filmu Darjeeling Limited.

Texas, 50. léta minulého století. Jack O’Brien si prošel dětstvím plným her a krásné nevinnosti. Dospívání mu však přináší rozčarování a vztah s jeho otcem, který by mu pomohl tímto nelehkým obdobím projít, je dosti komplikovaný. Jack je ztracenou duší v moderním světě, která si klade řadu otázek a snaží se v životě zorientovat. Kde je pravda? Co je věčnost? Jak vznikl život... Hvězdně obsazený snímek je poctou životu, přírodě a světu kolem nás, jenž se nám odhaluje jako symfonie. Postupně, obraz po obrazu nám přináší epický a dokonalý příběh, který je aktuální dnes stejně jako před více než půl stoletím.

Mezi 24. červencem a 23. srpnem je v Rakousku nejparnější období v roce, které místní nazývají „psími dny“. Právě v tomto období se potácí na vídeňském rozpáleném předměstí dvanáct postav – slabomyslná stopařka, jež se vtírá lidem do aut, prodejce zabezpečovacích zařízení, který pátrá po vandalech, rozvedení manželé či otylý důchodce, jenž se pokouší stylizovat hospodyni do role zemřelé manželky. Režisér Ulrich Seidl zdařile kombinuje neherce s profesionály a se sadistickou realističností zkoumá, jak tropické vedro ovlivňuje tamní maloměšťácký způsob života. Seidl jednotlivé situace nechává dospět až na samou hranici, za níž se zpravidla opouští kinosál. Ostatně sám režisér přiznává hru s divákem: „Kam až můžu dráždit onen bod, kdy se divákovi chce utéct, ale přesto to neudělá?“

Pád sovětského impéria měl na svědomí jediný člověk. Charlie Wilson. Děvkař, alkoholik, příležitostný uživatel drog a kongresman, kterému se podařilo vyhnat Rudou armádu z Afghánistánu a tím odstartovat rychlý krach komunistické říše. Stačilo dodat špatně ozbrojeným afghánským odbojářům kvalitnější zbraně. Příběh, který je příliš šílený na to, aby nebyl pravdivý, režíroval držitel Oscara Mike Nichols (Absolvent, Na dotek), jemuž se před kamerou sešla výjimečná herecká sestava v čele s Tomem Hanksem, Julií Roberts a Philipem Seymourem Hoffmanem.

V malém supermarketu v dělnickém městě se černoch zpovzdálí usměje na 10letého bílého chlapce. Tento zdánlivě nevinný moment se zvrátí v nemilosrdnou válku dvou gangů se šokujícím koncem.

Hrdinka Gail chce víkendovým výletem do hor oslavit synovy narozeniny a zachránit svoje nepříliš spokojené manželství. Rozhodne se s manželem a synem sjet divokou řeku. Pohoda ale bere za své v okamžiku, kdy se rodina setkává s dvěma neznámými muži...

Fenomenální úspěch komedie Pretty Woman (1990), v níž prostitutka se zlatým srdcem najde svého vysněného prince, odstartoval celou sérii podobných snímků, jež v různých variacích zkoušely tento model zopakovat a stavěly vedle sebe ženy pochybné pověsti a muže bez partnerek. Do této škatulky patří i romantická komedie Prostě úžasná! (1994), kterou natočil někdejší herec Richard Benjamin (např. major Danby v Hlavě 22), jenž se postavil na druhou stranu kamery a jehož specializací se staly zejména komedie (Můj oblíbený rok, Krásná mimozemšťanka, Mořské panny…

Charles Adare (Michael Wilding) přijíždí v roce 1831 do Austrálie se svým strýcem, novým guvernérem (Cecil Parker). Když Charles neuspěl v Irsku, doufá, že se na něho usměje štěstí v Sydney. Uzavře přátelství s bývalým vězněm Samsonem Fluskym (Joseph Cotten). Samova žena lady Henrietta "Hattie" (Ingrid Bergman) se v Irsku spřátelila s Charlesovou sestrou. Sam doufá, že mladý muž rozveselí jeho ženu, která je alkoholička. Mezitím se do Sama tajně zamiluje atraktivní hospodyně Milly (Margaret Leighton) a povzbuzuje Hattie v pití.