Skupina vysokých nehybných postav obrácených k postavě ještě vyšší, nesoucí na hlavě korunu. Jeskynní malby z Horseshoe Canyonu v Utahu jsou prvním i posledním tónem skladby, která diváka provede světem tak, jak ho vidí Godfrey Reggio. Majestátní věkovitost stalních útesů, zdánlivá nehybnost pouště i věčná dynamika mořských vln sugerují prapůvodní čistotu života, do níž náhle, po staletích pozvolného, takřka neměřitelného vývoje, vstupuje člověk, měnící svou energií podobu světa i rytmus plynutí času. Přináší technický pokrok, zrychluje, propadá se do ano…

Manipulace výzkumu a výsledků vědy s cílem oddálit pokrok v poznání některých citlivých otázek je součástí strategie stále většího počtu organizací. Dnes je obecně známo, že v zájmu průmyslníků je zatajovat vědecké pravdy, které by mohly poškodit jejich byznys... Proč trvalo desítky let oficiální uznání faktu, že tabák je zdraví škodlivý? Proč někteří lidé stále věří, že změna klimatu nemá nic společného s lidskou činností? Proč je těžké připustit, že úhyn včel souvisí s pesticidy, přestože tolik výzkumů přináší důkazy? Dosud nikdy nebylo vědecké poznání tak rozsáhlé a nemělo takovou váhu, ale nikdy nebylo předmětem tolika sporů a kontroverzí. Co tedy brání vědeckému poznání, aby se v klidu rozvíjelo? To, že průmyslníci používají metody, které mají zasít pochybnosti do veřejného mínění a paralyzovat politické rozhodování, nikoho nepřekvapuje. Už méně se ale ví, jakým způsobem využívají k tomuto účelu vědu

V Arktidě se probouzí lední medvědi za svitu prvního jarního slunce. Podaří se jim nalézt jídlo předtím než led roztaje? O tisíce kilometrů daleko sdílí sloni vzácnou vodu se lvy, kdo vyjde ze souboje jako poražený? Ke konci příběhu sledujeme velrybí matku s mláďetem při jejich plavbě k ledům Antarktidy. Na konec se opět střetáváme s medvědy a dnešním ekologickým problémem číslo jedna.

Tento přírodovědný film vypráví o jednom dnu života živočichů žijících v jihozápadní Americké poušti. Ropuchy, plazi, hmyz, myši, divoká prasata a ptáci jsou sledováni při svých denních rituálech. Jsou zde ukázány jejich bezlítostné boje o nalezenou potravu, způsoby maskování a snaha přežít za každou cenu.

Na naší planetě existuje bezpočet miniaturních, skoro až neviditelných světů. A přesto, že jsou většinou ignorováni, tito maličcí tvorové jsou jedním z pilířů našeho každodenního života. Sledujte příběh maličké housenky od prvních krůčků až po vylíhnutí v krásného motýla...

Francouzský dokumentarista Nicolas Vanier putuje po těch nejmrazivějších krajinách jako jsou Sibiř, Laponsko, Aljaška a samozřejmě Kanada, kde podnikl skutečnou bílou Odyseu - 8 600 km přes Aljašku. Na této cestě se setkal s mužem, který ho inspiroval k natočení filmu Poslední traper. Padesátiletý Norman Winther žije se svou indiánskou ženou Nebraskou uprostřed kanadské divočiny. Zdá se, že je poslední, nebo jeden z posledních skutečných traperů. Má své psí spřežení, kterým loví i jezdí pro zásoby. Svůj dům si postavil vlastníma rukama a doufá, že se nebude muset přesunovut dál na sever, aby unikl hlučné civilizaci. Žije v rovnováze jak s přírodou tak sám se sebou. Má svou vlastní filozofii, své zásady. Ve filmu, který je na pomezí dokumentu a hraného filmu, představuje sám se, stejně jako jeho žena i přátelé, s nimiž se setkává jen zřídka. Traper není jen obyčejný lovec, je to (jak praví naučný slovník) potulný lovec lovící kožešinovou zvěř. Takový je Norman Winther.

Dokumentární film o krásách slovenské přírody se světoznámým popularizátorem živého světa Nigelem Marvenem... Nigel Marven je britský filmař, scénárista, moderátor a dobrodruh, známý po celém světě svým osobitým stylem, inovativními pořady a nadšením. 12 let pracoval po boku sira Davida Attenborougha. Natočil více než 150 dokumentárních filmů, navštívil všechny kontinenty a přiblížil divákům příběhy úžasných divokých zvířat. Tentokrát přijel na Slovensko, aby ve spolupráci s našimi přírodovědnými filmaři představil přírodní krásy Slovenska celému světu.

Vydejte se s tvůrci filmu do Skotska, na Vysočinu bohatou na flóru a faunu. Je to také ideální místo pro výrobu nejoblíbenějšího skotského nápoje - whisky. Film začíná na konci zimy a sleduje změny, kterými oblast v průběhu roku prochází.