V roce 1961 americký prezident John F. Kennedy oznámil, že NASA ještě v témže desetiletí vyšle astronauta na Měsíc. Soutěž o dobytí kosmického prostoru povzbuzovala celé generace k nastoupení vědecké, technologické nebo inženýrské dráhy a vedla mimo jiné i k obrovské technologické explozi, k níž došlo ve světě v 90. letech minulého století. Díky tomuto filmovému dokumentu, v němž promlouvají přední světoví odborníci na kosmické lety, například astronauti Jim Lovell a Story Musgrave, astrofyzik Neil deGrasse Tyson, jakož i několik inženýrů a podnikatelů zaměřených na „kosmický průmysl”, se můžeme seznámit s minulostí, přítomností i budoucností amerického kosmického programu.

Americký film Powaqqatsi vznikl jako druhy díl plánované trilogie osobitých dokumentů režiséra Godfreye Reggia na hudbu skladatele Philipa Glasse, odkazujících svými názvy k jazyku indiánského kmene Hopiu ("Powaqqatsi" znamená něco jako "život na úkor někoho jiného). V roce 1983 mel ve světě premiéru film Koyaanisqatsi, pokus o komplexní pohled na současnou podobu industrializované Ameriky. Autoři filmu usilují ve svém druhem projektu na plose celovečerního filmu bez použiti komentáře podat obraz života, lidi a krajiny Třetího světa. Pozorují ničení kultu…

Obrazový výlet po místech chránící krajinu, památky i zvířata pro budoucí generace... Ve Spojených státech se nachází desítky národních parků. Ten první založil už v roce 1872 prezident Ulysses S. Grant. Dle zákona je hlavním cílem parků „zachovat a chránit krajinu, historické památky a volně žijící zvířata pro budoucí generace, které mají právo těšit se z přírodních krás ve stejné míře jako jejich předci“. I proto se v dokumentu můžeme kochat krásou národních parků na západním pobřeží USA. Poznáme tak parky Sequoia, Death Valley, Yosemitský a několika dalších. Tato místa jsou totiž živou kronikou změn klimatu nebo práce tektonických desek na území Spojených států. Už více než 300 milionů let se tato historie zapisuje do skalních stěn a okolní přírody.