Opowieści księżycowe to romantyczna i posępna baśń o garncarzu, który uciekł od swego domowego szczęścia w marzenia, by potem odnaleźć się jeszcze samotniejszym i nieszczęśliwszym. Niezwykła subtelność, umiejętność nadawania ukrytych znaczeń codziennym sytuacjom i przedmiotom, wreszcie niezauważalna zdolność panowania nad nastrojami postawiły Mizoguchiego w rzędzie klasyków, których dzieła posiadają doskonałą spójność treści i formy.

Akcja toczy się w Nowym Orleanie pod koniec lat 30. Doktor Cukrowicz (Montgomery Clift) pracuje w podupadającym szpitalu psychiatrycznym - jest chirurgiem specjalizującym się w zabiegach lobotomii. Aby przetrwać, klinika desperacko potrzebuje zastrzyku finansowego. Takiej pomocy jest w stanie udzielić zamożna, ekscentryczna wdowa, pani Venable (Katharine Hepburn). Kobieta stawia jednak jeden warunek: Cukrowicz ma wykonać operację lobotomii na jej rzekomo szalonej, młodej siostrzenicy Catherine (Elizabeth Taylor). Lekarz szybko orientuje się, że dziewczyna jest zdrowa psychicznie. Dlaczego więc pani Venable żąda operacji, która okaleczy siostrzenicę na całe życie?

Harold Shand (Bob Hoskins), gangster z londyńskiego East Endu, prowadzi pertraktacje z amerykańską mafią w sprawie miliardowego interesu nad Tamizą. W czasie negocjacji dowiaduje się, że ktoś podłożył bombę w samochodzie jego matki. Jednocześnie w tym samym czasie jego najlepszy przyjaciel został zamordowany. Gdy zamachy na życie jego rodziny i wspólników mnożą się, Harold nie może już dłużej ukrywać swoich kłopotów przed Amerykanami. Mafia daje mu dwadzieścia cztery godziny na opanowanie sytuacji...

Obraz jest adaptacją powieści Jonathana Trigella pod tym samym tytułem. Film opowiada historię Jacka (Andrew Garfield), 24-latka który opuszcza więzienne mury, do których został wysłany jeszcze jako dziecko za popełnienie morderstwa. Jack próbuje się odnaleźć w świecie i rozpocząć życie, którego tak naprawdę nigdy nie miał. Dzięki pomocy przychylnego mu kuratora, przeżywa spóźniony okres dorastania.

Mel Gibson wciela się w profesora Jamesa Murraya, który w 1875 roku rozpoczyna prace nad słownikiem. W zamyśle część haseł w pozycji miała pochodzić od czytelników, do których Murray wystosował apel w gazetach. Wkrótce okazało się, że autorem ponad 10 tys. haseł do wydawnictwa jest William Chester Minor, genialny chirurg, który przebywa w zakładzie dla obłąkanych.

Rzym płonie. Neron gra na skrzypcach. Chrześcijaństwo odradza się. Miłośnicy kina zjawili się tłumnie, aby obejrzeć jeden z najwspanialszych filmów w historii kina. Zdobywca ośmiu nominacji do Oscara (również w kategorii Najlepszy Film), zachwyca 30 000 osobową obsadą, 110 partiami dialogowymi oraz spektakularnymi, niezwykle widowiskowymi obrazami, jak maszerujące zastępy legionistów, czy męczeńska śmierć Chrześcijan rzuconych lwom na pożarcie ku uciesze zebranego w Koloseum tłumu. [opis dystrybutora dvd]

"Ostatni rozkaz" to entuzjastycznie przyjęta przez krytyków opowieść o przygodach trzech marynarzy na przepustce, w której rewelacyjną kreację stworzył Jack Nicholson. Dwaj zaprawieni w bojach podoficerowie amerykańskiej marynarki wojennej, Buddusky (Nicholson) i Mulhall (Otis Young), eskortują młodego marynarza Meadowsa (Randy Quaid) z bazy wojskowej w Wirginii do New Hampshire, gdzie odsiadywać on będzie wyrok ośmiu lat więzienia za drobne wykroczenie. Buddusky i Mulhall biorą Meadowsa pod swoje skrzydła i postanawiają dać mu prawdziwą szkołę życia. Ich eskapada rozpoczyna się w Waszyngtonie, gdzie cudem unikają bójki w barze i upijają się do nieprzytomności w pokoju hotelowym. W Nowym Jorku zadzierają z kilkoma marines, a w Bostonie Buddusky zabiera Meadowsa do domu publicznego, gdzie ten przeżywa inicjację seksualną. W końcu Buddusky i Mulhall niechętnie odstawiają Meadowsa do więzienia uświadamiając sobie, że życie na wolności niewiele się różni od życia za kratkami.

Melinda Sordino stopniowo pogrąża się w depresji. Dziewczyna nie umie poradzić sobie z otaczającą ją rzeczywistością oraz wspomnieniami traumatycznych wydarzeń z przeszłości. Jej decyzja, aby nie dzielić się z nikim własnymi przeżyciami, tylko próbować je w sobie zdusić, powoduje, że z lubianej nastolatki zmienia się w osobę nieakceptowaną przez środowisko. Narastające problemy z nauką pogarszają sytuację. Ostatnim ratunkiem jest młody i ambitny nauczyciel, który dostrzega w Melindzie ukryty potencjał.[telemagazyn.pl]

Jest rok 1952. Charlie Holliday (Barry Pepper) jest pewnym siebie pilotem, który nie widzi nic oprócz siebie samego. W czasie rutynowej roboty Charlie bierze na pokład chorą kobietę Kanaalaq (Annabella Piugattuk) i w dwójkę planują powrót do domu. W czasie lotu mają jednak problemy z jednym z silników i samolot rozbija się. Oboje muszą teraz przeżyć w odległych krańcach arktycznych krain.

Epicka opowieść o młodej, żydowskiej dziewczynie Hadassah, która pochodząc z najniższych warstw społecznych, dzięki licznym "zbiegom okoliczności" zdobywa serce króla Xerxesa i staje się biblijną Esther, królową Persji. Musi jednak dokonać wyboru między tym wymarzonym losem a pójściem na ratunek ludowi żydowskiemu, zagrożonemu przez ludobójcze plany pierwszego ministra.

Producentka telewizyjna Sophie Worthy jest nieuleczalną pracoholiczką, która nie przepada za świętami Bożego Narodzenia. Zostaje jednak zaangażowana do przygotowania materiału o Willu Saundersie, mężczyźnie, który tak uwielbia Gwiazdkę, że świętuje ją przez 365 dni w roku. Mimo początkowej podejrzliwości Sophie zakochuje się w nim, a miłość zmienia jej sposób postrzegania świąt.

Akcja dzieje się w drugiej połowie XIX wieku, a głównym bohaterem i narratorem jest Hervé Joncour (Michael Pitt), syn burmistrza miasteczka Lavilledieu we Francji. Młody Henry odbywający służbę wojskową (Francja szykuje się do wojny z Austrią) poznaje nauczycielkę Hélene (Keira Knightley) i zakochuje się w niej bez pamięci. Młodzi decydują się pobrać, a Henry opuszcza armię i zostaje pomocnikiem pana Baldabiou (Alfred Molina), przedsiębiorcy i wizjonera, który ma dalekosiężne plany uczynienia z Lavilledieu ośrodka produkcji jedwabiu. Henry staje się odpowiedzialny za pozyskiwanie jaj jedwabników, co wiąże się z licznymi dalekimi podróżami: do Syrii, Egiptu, a wreszcie do Japonii, gdzie jak wieść niesie, produkuje się najpiękniejszy jedwab w świecie.