Posledný film, v ktorom sa Charles Chaplin objavil vo svojom svetoznámom kostýme Tuláka. Zvádza v ňom súboj so strojmi v ére, ktorá nie je ľuďom veľmi naklonená. Film, ktorý je protestom proti nehumánnym aspektom technickej civilizácie a automatizácie ľudského života, je vybudovaný ako mozaika epizód. Každá z nich má vlastnú výstavbu gagov, geniálne sa v nej uplatňuje zmysel pre humor a iróniu.

Príbeh novicky Viridian, ktorá pred zložením rehoľného sľubu navštívi svojho strýka s nevinným prianím rozlúčiť sa so svojím poručníkom, netušiac, že všetko sa vyvinie úplne inak, je v podaní klasika španielskej kinematografie Luise Bunuel krutú satirou na náboženské pokrytectvo. V roku 1961 bola Viridian ocenená Zlatou palmou v Cannes, v mnohých krajinách sa však premietali iba katolíckou cirkvou Cenzurované verzie a doma v ortodoxnom Španielsku bolo jeho premietanie zakázané úplne. Bunuel niesol svoju kliatbu veľmi ťažko a svoj ďalší film Anjel skazy nakrútil v Mexiku. Satirický-surrealistická obraznosť Viridian, jedného z hlavných diel Luisa Bunuel, však dodnes zaraďuje toto filmové dielo ku špičkám svetovej kinematografie.

Policajný detektív sa zaľúbi do ženy, ktorej vraždu vyšetruje.

Pozor na to, čo si prajete. Alebo inak povedané, dostať sa ako postava do vášho obľúbeného televízneho seriálu nemusí byť tak príjemné, ako ste si v dospievaní mysleli. Svoje o tom vedia aj dvaja tínedžeri, ktorí sú nečakane prenesení do zázračného mestečka Pleasantville.