Tentokrát sa rozhodne tulák Charlie „oddať“ zlatej horúčke. Ide, ako mnoho ďalších mužov, na Aljašku, s víziou nájdenia zlata.

Príbeh o mužovi, ktorý sa narodil ako 80 ročný a postupne mladol. Je to človek ako každý z nás, ktorý nie je schopný zastaviť čas. Vo filme prejdeme z New Orleans v roku 1918 – na konci 1. svetovej vojny do 21. storočia. Vypočujeme si veľkolepý príbeh muža, ktorý je iný ako ostatní. Podivuhodný prípad Benjamina Buttona je o tom, akých ľudí tento neobyčajný muž stretol, ktoré miesta po svojej ceste navštívil, o láskach, ktoré našiel a stratil, o radosti zo života a smútku zo smrti a o tom, čo trvá večne.

V polovici 50. rokov si populácia Spojených štátov užívala vrchol prosperity. Zdalo sa, že nič nemôže narušiť pokračovanie amerického sna. Spodné prúdy však už začínali vyplavovať sexuálnu revolúciu, rock and roll a hnutie za ľudské práva. James Dean reprezentuje celú generáciu, ktorá sa nechce dať „roztrhať na kusy“ kompromismi a pokrytectvom. Túži po úprimnosti, slobode, spravodlivosti a čistej láske. Oplatí sa pre tieto hodnoty umrieť?

V Hane a jej sestrách sa Allen znovu venoval svojim obľúbeným témam, ako sú zvádzanie, nedostatok lásky, láska k mestu, film ako balzam, či strach zo smrti – tu témam, ktorými sa zaoberal napríklad už aj v Annie Hallovej a Manhattane. Od uvedenia Annie Hallovej tak dosiahol najväčší okamžitý úspech – ako komerčný, tak aj v umeleckých kruhoch. Sám Woody, ktorý sa pri práci na svojich projektoch všetkým vonkajším zásahom vyhýba, nevychádzal z údivu, keď zistil, že sa tentoraz trafil do čierneho u kritikov aj u divákov: „Keď človek urobí úspešný film, začne sa pýtať sám seba, v čom som sa zmýlil? Musel som urobiť niečo, čo je buď pohodlné, alebo potvrdzuje predsudky strednej vrstvy alebo je príliš povrchné či prehnane citlivé.“

Film bol zavretý do trezoru na dvadsať rokov, pretože odkrýval udalosti päťdesiatych rokov, ktoré mali navždy ostať utajené. Dej satirického filmu sa odohráva na šrotovisku v kladnianskych oceliarňach, ktoré sa stalo pracovným táborom pre „politických previnilcov“ - intelektuálov, živnostníkov či veriacich ľudí. Vedľa nich pracujú ženy a dievčatá, ktoré sa snažili o útek za hranice. Film je pásmom paradoxných, groteskných či lyrických situácií, ktoré vyjadruje vieru v človeka, v jeho schopnosti nájsť v každej ťaživej situácii iskričku nádeje a prekonať najťažšie rany osudu aj napriek bezohľadnej diktatúre.

Domáca vychovávateľka Oľga, mladučké a citlivé dievča, prichádza do chudobnejšej šľachtickej rodiny plná ideálov a odhodlania milovať deti, ktoré jej budú zverené. Osamelá medzi ľuďmi prežíva pocit človeka, ktorý nepatrí nikam. Ani medzi povýšené panstvo, ani medzi služobníctvo. Zažíva veľa situácií, ktoré ju zraňujú a ponižujú, ale súčasne jej dávajú aj poučenie pre budúci život.